Jak duży powinien być wybieg?
Wybieg stanowi istotny element w życiu kolonii i powinien być odpowiedniej wielkości. Jeśli mamy do czynienia z gatunkiem, który tworzy niewielkie kolonie (do 200-300 robotnic, np. Leptothorax czy Themnothorax), lub nasza kolonia innego, bardziej liczniejszego gatunku nie jest jeszcze zbyt duża, wybieg nie musi być przesadnie rozległy; powinien wystarczyć o wymiarach 15cm x 15cm. Choć dla wspomnianych Leptothorax taka przestrzeń może być wystarczająca przez cały okres istnienia kolonii, to dla innych gatunków będzie konieczne stopniowe powiększanie wybiegu. Ogólnie rzecz biorąc, przy planowaniu wybiegu należy kierować się zasadą: „im większy, tym lepszy”. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zapewnić tak dużego terenu do poruszania się, jaką mają mrówki w środowisku naturalnym. Niemniej jednak, wybieg o wymiarach 40cm x 80cm można już uznać za dość obszerny, a zdobycie takiego miejsca dla swojej kolonii jest marzeniem wielu pasjonatów myrmekologii. Istnieje jeszcze jedna kwestia, którą warto poruszyć, a mianowicie trzeci wymiar naszej areny, czyli wysokość. Zazwyczaj wynosi ona od 5 do 6 centymetrów lub więcej, w zależności od osobistych preferencji hodowcy. Osobiście, uważam, że wybiegi o maksymalnej wysokości 10 centymetrów są optymalne ze względu na łatwość dostępu.
Jak zaaranżować wybieg?
Najczęściej wybieg pozostaje suchy. Dlatego też żywe rośliny są rzadkim widokiem w dekoracji wybiegów. Zazwyczaj wykorzystuje się różnego rodzaju kamienie, gałązki, kora drzewna, liście, igliwie i inne elementy, które można znaleźć w lesie. Można także spróbować umieścić wspomniane już rośliny, jednak należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, aby mrówki nie przeniosły gniazda do doniczki.
Jakie podłoże wybrać do areny?
Piasek, ziemia ogrodowa, włókno kokosowe, różnego rodzaju podłoża terrarystyczne, itp. Ważne, aby było to coś, co łatwo można nawilżyć i co jest przyjazne dla mrówek. Osobiście, polecam piasek kwarcowy – jest estetyczny i dobrze pochłania wodę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dlaczego mrówki przenoszą piasek z wybiegu do formikarium?
Robią to w celu regulacji wilgotności powietrza w gnieździe. Wniosą suchy piasek lub wyniosą mokry, aby zmniejszyć wilgotność, albo wniosą wilgotny i wyniosą suchy, aby ją zwiększyć. Taki zachowanie może być spowodowane również przez to, że wyjście z gniazda jest zbyt duże, co sprawia, że tracą wilgoć lub ciepło. To działanie może sugerować również, że wydrążone np. w korku, drewnie lub betonie są zbyt duże jak na obecną liczbę mrówek, więc aby zmniejszyć tę niewykorzystaną przestrzeń, którą trzeba utrzymywać w czystości, mrówki przenoszą piasek do środka.