Jaką grubość powinna mieć warstwa gleby w części gniazdowej?

Formikarium ziemne powinno mieć przynajmniej 1 cm grubości. Cieńsze warstwy wysychają znacznie szybciej, co sprawia, że ponowne nawadnianie staje się problematyczne z powodu łatwości ich zawalania podczas podlewania.

Jak monitorować gniazdo mrówek, jeśli zbudowały korytarze i jest trudno zobaczyć, co się w nim dzieje?

W przypadku hodowli mrówek w formikarium ziemnym należy się liczyć z ograniczoną widocznością w gnieździe. Mimo to, z biegiem czasu i wzrostem kolonii, widoczność w gnieździe poprawi się. Niemniej jednak zawsze będą miejsca, gdzie mrówki będą mogły cieszyć się prywatnością.

Jak poznać, kiedy należy nawilżyć formikarium i jak to zrobić?

Jaśniejsza ziemia w części gniazdowej będzie sygnałem, że formikarium potrzebuje nawodnienia. Wprowadzamy wodę delikatnie, najlepiej kroplami, do ziemi. Do tego celu świetnie nadaje się strzykawka z igłą. Podczas dolewanie należy robić przerwy i obserwować, czy ziemia zmienia kolor na odpowiedni, co świadczy o jej nawilżeniu.

Wpuściłem mrówki do formikarium, ale od dwóch dni są tylko bierni i nie kopią. Dlaczego?

Może to być spowodowane zbyt suchą ziemią. Dodanie trochę wody powinno rozwiązać ten problem.

Jak skłonić mrówki do rozpoczęcia kopania korytarzy w określonym miejscu?

Nie jesteśmy w stanie zmusić mrówek do działania, ale możemy im sugerować miejsce, w którym chcemy, aby zaczęły kopać. W tym celu należy stworzyć niezbyt szerokie i głębokie wgłębienie o głębokości około 1-2 cm. Mrówki zazwyczaj chętnie korzystają z takich wskazówek i rozpoczynają prace właśnie w tym wyznaczonym obszarze.

Podobne wpisy