W jaki sposób utrzymać prawidłową temperaturę w terrarium?
Najważniejsze to zaopatrzyć się w termometr. Wówczas bez obaw możemy eksperymentować i dopasować urządzenie ogrzewające do naszych potrzeb i możliwości technicznych oraz finansowych. Możemy wykorzystać bardziej specjalistyczny sprzęt, takie jak reflektory i promienniki podczerwieni, poduszki i koce, maty grzejne, kable grzewcze, grzałki akwariowe lub po prostu lampkę biurkową, która dostarczy odpowiednio dużo ciepła i światła przydatnego w obserwacjach.
Różnice temperatur na wybiegu i w części mieszkalnej?
Wybieg, jeśli nie jest połączony z częścią mieszkalną, nie wymaga dodatkowego podgrzewania. Część gniazdową można podgrzewać za pomocą zwykłej lampki, kabelka grzewczego, promiennika, grzałki, itp. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do przegrzania gniazda. Korzystając z zwykłej lampki, możemy skupić promień światła, a tym samym ciepło, na jednej komorze, a ruch powietrza spowoduje podniesienie temperatury w pozostałej części gniazda do pożądanego poziomu. Montując kabel bądź matę grzewczą, można według własnego uznania zamontować te urządzenia tak, aby ogrzewały gniazdo. Jeśli jest ułożone pionowo, warto zamontować je w okolicach dolnych komór, ponieważ ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, co sprawi, że całe gniazdo zostanie ogrzane.
Czy zwykła żarówka jest stosowana do ogrzania formikarium ?
Oczywiście, że można używać zwykłej żarówki do ogrzewania formikarium, jednak moc żarówki zależy od tego, jak blisko chcemy ją umieścić w stosunku do gniazda. Im bliżej, tym lepiej stosować żarówkę o mniejszej mocy. Użycie żarówek o mocy np. 100W jest moim zdaniem nieekonomiczne, ponieważ aby uniknąć szkody dla mrówek, musimy umieścić lampkę na dość dużej odległości, co sprawia, że większość ciepła emitowanego przez żarówkę jest tracona do otoczenia, a ciepło docierające do gniazda jest minimalne. Dokładna moc jest możliwa do określenia tylko poprzez próby i błędy, podobnie jak odpowiednia odległość między lampką a ścianą gniazda.
Czy mrówki w ogóle potrzebują oświetlenia?
Co do potrzeby światła przez mrówki, specjalne oświetlenie nie jest wymagane. Wystarczy światło naturalne, które przenika przez okno do pomieszczenia lub oświetlenie z żyrandola. Dodatkowe specjalne oświetlenie formikarium jest potrzebne jedynie dla obserwatora, aby mógł lepiej śledzić codzienne aktywności mrówek.
Jaki jest najbardziej odpowiedni poziom temperatury dla mrówek?
Optymalna temperatura do rozwoju w ciągu dnia, gdy osiąga ona maksimum, wynosi 28-30°C +- 1-2°C. W nocy może spaść nawet do 15-16°C. Niestety, z powodów technicznych wielu z nas nie jest w stanie osiągnąć tak dużych fluktuacji temperatur, dlatego w ciągu dnia temperatura nie powinna przekraczać 30°C, a w nocy może spaść do temperatury pokojowej (zazwyczaj 21-23°C). Niemniej jednak nie każdy gatunek mrówek wymaga tak wysokiej temperatury. Niektóre powszechne gatunki świetnie się czują w temperaturze pokojowej. W upalne dni letnie temperatura może wzrosnąć nawet do 26-28°C, a przez resztę roku utrzymuje się w przedziale 20-23°C, co również korzystnie wpływa na rozwój, kondycję i zdrowie naszej kolonii.
Maksymalna temperatura wewnątrz formikarium
Należy zadbać o to, aby temperatura w formikarium nie przekraczała znacząco 30°C. Temperatura sięgająca 40°C jest już niebezpieczna dla zdrowia i życia mrówek (we wszystkich stadiach rozwoju) oraz królowej. Wysokie temperatury nie powinny być utrzymywane przez długi czas, należy zachować cykl temperaturowy na przestrzeni doby. Noc zawsze powinna być chłodniejsza niż dzień, a nawet w ciągu dnia od samego rana nie powinno być upału przekraczającego 35°C. Najlepiej stopniowo podnosić temperaturę od rana, aby np. w okolicach godziny 10-12 osiągnąć maksymalną temperaturę, a około godziny 16-17 stopniowo ją obniżać przez kolejną godzinę lub dwie do nocnej normy temperaturowej. Taka manipulacja temperaturą wynika z zmiennocieplności mrówek. Szybkość ich metabolizmu i reakcji zależy od temperatury. Jeśli mrówki pracują na „wysokich obrotach” przez 24 godziny na dobę, bardzo szybko zginą, a my sami nie będziemy mogli długo cieszyć się ich obecnością.
Czy (21-23°C) to prawidłowa temperatura?
Jest ona odpowiednia, jednak nie dla wszystkich gatunków. Większość powszechnych gatunków, takich jak Lasius niger, Formica fusca, Tetramorium caespitum czy Myrmica rubra, jest w stanie normalnie się rozwijać w tych warunkach. Królowe tych gatunków skutecznie czerwią się, a kolonie się rozrastają. Istnieją jednak gatunki, takie jak Camponotus, większość Formica i wiele innych, które potrzebują znacznie wyższych temperatur do prawidłowego, a przede wszystkim szybszego, rozwoju.
Zastosowanie kabla grzewczego do utrzymania prawidłowej temperatury
Oczywiście, można używać takiego kabla, jednak kluczowe jest właściwe ułożenie. Ogrzewanie samego wybiegu jest mało sensowne. Bardziej praktyczne będzie ogrzewanie gniazda, ale nawet wtedy nie wszystkie jego komory powinny być ogrzewane; niektóre z nich powinny zawierać chłodne i świeże powietrze. Ogólnie rzadko stosuje się kable i maty grzewcze, ponieważ poza kosztami, czasami trudno jest je właściwie umieścić w formikarium tak, aby nie zaszkodziły mrówkom lub nie pozwoliły im uciec z formi. Na obecną chwilę jednym z lepszych rozwiązań pozostaje ogrzewanie punktowe za pomocą lampki.
Dlaczego mrówki ogrzewają swoje poczwarki na kamieniach?
W naturze kamienie szybko się nagrzewają na słońcu, a ciepło zatrzymuje się w nich na dłużej. Mrówki sprytnie wykorzystują tę właściwość, by przyspieszyć dojrzewanie swoich poczwarków. W formikariach trudno jest zastosować ten naturalny proces, gdyż większość z nich jest wykonana z korka lub betonu. Jednakże, można stworzyć formikarium z ziemią, co umożliwi wykorzystanie kamienia grzewczego, podobnie jak w terrariach dla płazów i gadów.