Jesteś tutaj

Formikaria Pana Czyżewskiego - Marcin Kapuściński

Portret użytkownika radiss

Projekt 1.
Przedstawiony projekt formikarium został opracowany przez Pana Czarka Czyżewskiego - wybitnego znawcy i zarazem hodowcy mrówek krajowych i zagranicznych.
Pierwszy projekt składa się z plastykowego, przeźroczystego pojemnika domkniętego od góry półprzeźroczystą pokrywą. Pokrywa szczelnie zamyka formikarium co zapewnia wysoka wilgotność powietrza w jego wnętrzu.
Mrówki zamieszkują małe, plastykowe, prostopadłościenne komory ułożone na dnie formikarium. Na zdjęciu powyżej komora ta znajduje się bezpośrednio przy ściance frontowej formikarium. Takie jej umiejscowienie umożliwia podglądanie naszych małych lokatorów przy użyciu np. latarki długopisowej.
Na dno formikarium wysypany został drobny, wilgotny piasek . W razie potrzeby piasek powinien być zraszany, szczególnie w okolicy komór zamieszkiwanych przez mrówki.
Nie zawsze za pierwszym razem udaje się zmusić nasze ulubione owady do przeprowadzki na stałe do wnętrza przygotowanych przez nas przeźroczystych komór. Od czasu do czasu niesforne mrówki opuszczają je i zakopują siebie i swój dobytek nieopodal. Oczywiście takie postępowanie jest niedopuszczalne. Nieodparta chęć prowadzenia obserwacji zmusza nas wówczas do przekonania małych przyjaciół aby natychmiast powróciły do domu. Można tego dokonać na kilka sposobów np. poprzez dmuchanie na owady za pomocą gumowej gruszki lub poprzez niepokojenie przy użyciu miekkiego pędzelka.
Po udanej operacji zawrócenia mrówek na oczekiwane miejsce pobytu należy niezwłocznie pokryć dno formikarium, w miejscu gdzie przed chwilą znajdowała się tymczasowa siedziba kolonii, drobnymi kamyczkami. Po pewnym czasie mrówki same uznają, że przeźroczyste komory ich gniazda to najlepsze i najbezpieczniejsze schronienie.
Gdy uznamy iż kolonia przekroczyła rozmiary, które pozwalają na jej wygodne funkcjonowanie wewnątrz małych pojemniczków, można powiększyć gniazdo dodając nowe komory i połączyć je z pozostałymi przy pomocy gumowych rurek. Jak to wygląda? - widać na zdjęciu powyżej... Dla podwyższenia "komfortu psychicznego" naszych podopiecznych wszystkie pojemniczki można przykryć od góry czymś nieprzeźroczystym. Mrówki pozostawione w prawie zupełnej ciemności czują się znacznie lepiej. Na zdjęciu powyżej widać prostokątne kawałki kory, które osłaniają mrówki od światła.
Dla naszej przyjemności i urozmaicenia życia owadom gdzieniegdzie można posadzić kawałki mchu i maleńkie paprocie. W przypadku tych drugich najlepiej umieścić je w maleńkich doniczkach - korzenie roślin to dobre miejsce na założenie gniazda. Nie chcemy jednak by mrówki zamieniły plastykowe komory na mieszkanie w korzeniach naszych paprotek. Doniczki skutecznie zniechęcają owady do zmiany miejsca pobytu ;)
Większość terrariów ustawiona jest na parapecie okiennym lub w jego pobliżu. Światło słoneczne wpada więc do środka i umożliwia wzrost wzrost roślin i podnosi "morale" owadów ;)
Formiakrium taki jest bardzo praktyczne z wielu powodów. Posiada lekką konstrukcję, umożliwia bardzo łatwą obserwację mrówek w gnieździe, zajmuje mało miejsca (jest niskie i można stawiać nowe terraria na starych), jego obsługa nie nastręcz żadnych kłopotów - karmienie, usuwanie starych resztek pokarmowych, zraszanie itd. jest wyjątkowo przyjemnym zajęciem w przypadku płaskich formikariów. Jest to konstrukcja godna polecenia początkującym i zaawansowanych hodowcom. Nadaje się do hodowli takich rodzajów mrówek jak Leptothorax, Formica, Camponotus, Polyergus, Manica, Messor i pewnie wielu innych. Jego rozmiary to około 25x25x7 cm.


Projekt 2.
Główną konstrukcję formikarium stanowi akwarium szklane, przykryte od góry prostokątną taflą szkła. Podobnie jak w przypadku projektu 1. również tutaj utrzymywana jest wysoka wilgotność powietrza poprzez szczelne zamknięcie formikarium od góry.
Większe rozmiary dają możliwość posadzenia znacznie okazalszych roślin co podnosi oczywiście walory estetyczne tego rozwiązania. Formikarium takie jest mniej praktyczne ze względu na większy ciężar i mniejszą wygodę prowadzenia obsługi. Wyższe ścianki boczne utrudniają nieco karmienie i zraszanie. Nie ma możliwości ustawiania jednego na drugim ze względu na ciężar i niebezpieczeństwo stłuczenia.Projekt 3.
Projekt jest jeszcze w fazie eksperymentalnej. Konstrukcję formikarium ma stanowić siatka szklanych rurek połączonych ze sobą przy pomocy szklanych mostków. Wszystkie rurki domknięte są korkowymi zatyczkami, w których mocowane są mostki łączeniowe. Dodatkowo, jak widać na rys. poniżej (rurka z lewej), istnieją specjalne komory z "pokładami" zrobionymi z polistyrenu pod którymi doprowadzona jest woda. Pojemniki te służą jako magazyny wilgoci dla całego formikarium. Zastosowanie tych komór podwyższa wilgotność we wszystkich komorach formikarium. Ze względu na charakter prototypowy konstrukcji trudno jest mówić o wadach i zaletach takiego rozwiązania. Gdy tylko rozwiązanie to zostanie przetestowane w praktyce na pewno pojawi się jego dodatkowy opis.