Jesteś tutaj

Formikarium dla rodz. Camponotus - Marcin Kapuściński

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: 0 in user_node_load() (line 3682 of /home/mrowki/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/mrowki/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined index: 0 in user_node_load() (line 3683 of /home/mrowki/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/mrowki/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined index: 0 in user_node_load() (line 3684 of /home/mrowki/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/mrowki/public_html/modules/user/user.module).

Poniżej przedstawione formikarium stanowi bardzo ciekawe rozwiązaniem konstrukcyjnym nadające się w szczególności do trzymania gatunków zamieszkujących stare powalone kłody drzew. Nieduża kolonia Camponotus może być z powodzeniem trzymana w takim formikarium nawet do kilkunastu lat - jest to udokumentowana informacja.
Wymiary formikarium to ok. 15 x 8 x 2 cm. Zbudowane jest ono z kawalka (ok. 2 cm grubości) deski z drzewa bukowego. Wewnątrz wydrążone zostało 11 komór odrobinę przypominających komory budowane przez np. C. herculeanus.
Komory zostały połączone ze sobą otworami (patrz. zdjęcie perspektywiczne). Całość została zamknięta pomiędzy dwoma płytkami szklanymi i umieszczona wewnątrz drewnianej ramy z prowadnicami dla szklanych ścianek - frontowej oraz tylnej.
W ściankach bocznych wywiercone dodatkowo zostały trzy otwory. Pierwszy z nich prowadzi do dołączanego pojemnika na odpadki (niewidocznego na zdjęciach). Drugi do pojemnika z wodą do podwyższania wilgotności wewnątrz formikarium, trzeci otwór został połączony z wybiegiem. Łączenia z dodatkowymi pojemnikami można wykonać przy pomocy plastykowych lub gumowych węży.
Konstrukcja tego Formikarium to jakby przekrój przez gniazdo mrówek. Dostarcza bardzo przydatne narzędzie do prowadzenia obserwacji życia mrówek w gnieździe. Jeśli mrówki nauczą się korzystania z pojemnika na odpadki wówczas odpada praktycznie konieczność czyszczenia formikarium.

Fragment gniazda C. herculeanus. Zdj. M. Kapuściński

 

Małe formikarium zaprojektowane głównie dla rodzaju Camponotus.
Widok od przodu. Zdj. M. Kapuściński

 

Widok perspektywiczny drewnianego formikarium dla Camponotus.
Zdj. Marcin Kapuściński