Jesteś tutaj

Formikarium gipsowe - Krok po kroku - Radosław Krawczuk

Portret użytkownika radiss


Gips jako materiał na formikarium zyskał uznanie juz dawno. O formikariach z gipsu pisze nawet sam E.O. Wilson w swojej ksiązce pt: " Podróż w krainę mrówek" wskazując ten rodzaj materiału jako bardzo dobre rozwiązanie do zrobienia sztucznego mrowiska. A to pewnie z tego powodu, że w formikarium gipsowym jak i w betonowym można łatwo można kierować jednym z ważniejszych czynników w hodowli jakim jest wilgotność. A druga rzecz to to, że wykonanie takiego formikarium nie wymaga ani długiego czasu ani jakichś specjalnych umiejetności, co też mam zamiar w tym artykule/instrukcji udowodnić :).
Postaram się też cały proces powstawania takiego formikarium przedstawić w jasny i przejrzysty sposób.
Tak więc, żeby zmierzyć się z tym przedsięwzięciem będą nam potrzebne:

- Gips - nadaje się do tego najbardziej gips budowlany, który po wyschnięciu jest jak na gips bardzo twardy.
- Forma do wylania gipsu - nadaje się do tego każde plastikowe pudełko. Można pokusić się o wykonanie samej ramki bez dna. Ramka może być z drewna. palstiku, szkła, itp.
- Odpowiednio docięty kawałek szkła dopasowany do rozmiarów formy (tzn. mniejszy z każdej strony o ok. 1 cm od rozmiarów formy czy ramki.
- Kawałek materiału lub trochę waty, które będą zanurzone w zbiornku z wodą, która podsiąkając nawilzać będzie formikarium.
- Plastelina - za pomocą, której uformujemy na szkle korytarze i komory gniazda.
- Taśma klejąca.

Kiedy mamy już wszystko, można zabierać się do pracy.
Mamy zatem palstikowe pudełko w formie sześcianu (Rys 1.), które trzeba odpowiednio przygotować. Mianowicie aby bez problemów wyjąć nasze formikarium z formy po zastygnięciu gipsu, odcinamy jedną ze ścian robiąc nacięcia w rogach i w spodzie pudełka. Nastepnie odciętą ściankę przyklejamy taśmą klejącą, tak jak to widać na rysunku nr 2. Na dno tak przygotowanej formy naklejamy kawałek taśmy klejącej, która bedzie miała za zadanie przytrzymywać w miejscu szkło (najlepsza do tego celu będzie taśma dwustronna, jednak odpowiednio przygotowana taśma jednostronna też sie sprawdzi). Do tej taśmy przyklejamy szkło, tak żeby odległości krawędzi szkła od ścianek formy były m/w równe z każdej strony (Rys. 3). Kolejny etap to uformowanie na szkle komór i korytarzy gniazda (Rys. 4) - można to zrobić wcześniej zanim przykleimy szkło do dna.
Kiedy mamy już tak przygotowaną formę pozostaje już tylko zająć się gipsem. Rozrabiamy go tyle, aby wystarczyło na wylanie warstwy ok. 2 cm grubości. Gips aby dobrze wypełnił przestrzenie pomiędzy przyklejoną plasteliną musi mieć konsystencję półpłynną tak żeby można go było swobodnie wlać do formy. Wlewamy gips najpierw powoli na szkło przyspieszając następnie wlewanie, kiedy mamy pewność, że w/w przestrzenie są dobrze wypełnione i nie ma między mini pęcherzyków powietrza. Ostatnią rzeczą jaką należy zrobić to wetknąć na głębokość ok. 1cm przygotowany kawałek materiału lub wałek zrobiony z waty w miejscu gdzie planujemu wilgotną część formikarium (Rys. 5). Materiał pownien być tak długi żeby sięgał do dna zbiornika z wodą.
Kiedy gips stężeje i trochę podeschnie ostroznie wyciągamy go z formy. Podważamy szybkę, wyciągamy plastelinę i cieszymy się z efektów naszej pracy :). Na koniec wiercimy otwór wejściowy do formiakarium i podłaczamy do wybiegu np. za pomocą rurki, ustawiamy formikarium na zbiorniku z wodą i powoli można wpuszczać lokatorów.
P.s. Dla poczatkujacych polecam gips wolnotężejący, zanim stężeje można coś jeszcze poprawić ;).