Jesteś tutaj

Pokarm + wilgotność / temperatura = Dobra kondycja naszej kolonii - Radek Krawczuk

Portret użytkownika radiss

Co jedzą mrówki i jak je karmić?
Mrówki są owadami wszystkożernymi. W środowisku naturalnym 40% ich diety stanowią różnego rodzaju owady. Na pozostałe 60% składają się: nektar, soki, pyłek, nasiona roślin oraz spadź czyli słodka wydzielina hodowanych przez mrówki mszyc. W warunkach sztucznych podajemy kawałki owoców (oczywiście nie pryskanych i nie konserwowanych chemicznie), mięsa, wątroby i owady, np. muszki owocowe, larwy much i i postaci dorosłe, świerszcze, koniki polne, itd.

Dietę naszych mrówek możemy zbogacić o pożywkę, którą wykonujemy wg. poniższego przepisu:
1 żółtko jaja kurzego;
60 ml miodu;
1g witamin i mikroelementów; (osobiście używam preparatu o nazwie VITARAL - kruszę i dodaję ok. polowę tabletki)
5g agaru (nie jest nieodzownym składnikiem i można miksturę przygotować bez niego)
odrobina wody.

Składniki należy ze sobą dobrze wymieszać i przechowywać w lodówce. Pożywkę podajemy nakraplając niewielką kropelkę na wcześniej przygotowane karmidełko. Trzeba pamiętać żeby kropla była na tyle mała aby mrówki nie mogły się w niej utopić. Ilość podawanego pokarmu jaki częstotliwość karmienia dostosowujemy do wielkości kolonii i aktualnego jej zapotrzebowania.
Ze względu na łatwość z jaką mikstura ta ulega fermentacji nie zaleca się stosowania jednej porcji dłużej niż przez 1-2 miesiące.
Aby zmniejszyć ilość wytwarzanej pożywki należy proporcjonalnie zmniejszyć zawartość jej składników.
Nie zjedzone resztki pokarmu po 1-2 dniach usuwamy, zapobiegając w ten sposób rozwojowi niepożądanych bakterii i grzybów.


Smakujące miksturę Pheidole pallidula


Jak utrzymać odpowiednią wilgotność w formikarium?
Dobrze zaprojektowane formikarium powinno mieć 2 rodzaje komór, komory wilgotne oraz komory suche w proporcjach odpowiadających hodowanemu gatunkowi (np. więcej wilgotnych dla Myrmica mniej dla Tetramorium). Pozwala to mrówkom w zależności od potrzeb na samodzielny dobór komór mieszkalnych. Dodatkowo mrówki pijąc wodę z komór wilgotnych, a następnie wydalając ją podczas „lizania” larw, mają możliwość samodzielnej regulacji wilgotności w wybranych miejscach. W miarę jak woda będzie wysychała trzeba będzie ją uzupełniać. Warto o tym pomyśleć już w fazie projektowania formikarium i zbudować je tak, żeby dolewanie wody nie nastręczało nam problemów, było bezpieczne dla mrówek i zbytnio ich to nie stresowało.
 


Kolonia F.fusca w formikarium z betonu komórkowego.
Podział na część suchą (jaśniejsza) i wilgotną (ciemniejsza)
w proporcjach odpowiadających wymaganiom tego gatunku.Jaka jest optymalna temperatura dla mrówek??
Mrówki są organizmami zmiennocieplnymi, zatem temperatura wśród czynników warunkujących życie i rozwój kolonii zajmuje u nich szczególne miejsce. Nie trudno się domyślić, że najlepszym okresem w ciągu roku do intensywnego rozwoju kolonii jest okres od kwietnia do września. W tym czasie średnia temperatura waha się między 20-30 stopniami, sprzyja to wysokiej aktywności i intensywnemu żerowaniu mrówek.
W warunkach domowych optymalną temperaturą jest podobnie jak w środowisku naturalnym przedział od 20 do 30 stopni. Im wyższą temperaturę zapewnimy mrówkom tym szybciej będzie zachodziła u nich przemiana materii a co za tym idzie szybciej będzie rozwijała się również kolonia. Należy jednak pamiętać o tym, że graniczną temperaturą dla mrówek jest 40 stopni. Po jej przekroczeniu mrówki giną.
Co się tyczy okresu jesienno -zimowego to jest to dla mrówek czas odpoczynku. Na skutek obniżenia temperatury otoczenia mrówki zapadają w stan hibernacji, który trwa w naturze aż do wiosny. W tym czasie królowa nie składa jaj a kolonia nie wychowuje młodych mrówek. U niektórych gatunków wraz z mrówkami hibernują również larwy, które nie zdążyły się rozwinąć zanim nastały chłody. U innych larwy są pożerane wraz z nadejściem chłodnych dni i hibernują tylko owady dorosłe.

 

Królowa w otoczeniu robotnic

Robotnice opiekujące się larwami