Jesteś tutaj

Sposób na wątrobę - Michał (Hektor) Sikora

Portret użytkownika radiss

Lasiusy to pijawki-wolą płynny pokarm, czyli co zrobic żeby hurtnice jadły wątróbke?

Jak wszyscy wiemy, larwy potrzebują pokarmu białkowego do prawidłowego rozwoju. Kwestię czy pokarm białkowy powinien pochodzić głównie z bezkręgowców czy z kręgowców odstawmy narazie na bok.
Faktem jest, że sama tkanka mięśniowa kręgowców nie posiada tak dużo wartości odżywczych, mikro i makro elementow czy witamin co podroby(płuca, wątroba,etc).
Analizują właśnie warości. odżywcze podrobów doszedłem do wniosku(choć ameryki nie odkryłem :P), że najlepsza jest wątroba-jako pokarm białkowy główny bądź dodatkowy, to już zależy od Was.
To tyle w kwestii wstepu, a treaz do rzeczy...
O ile większośc mrówek jest w stanie poradzić sobie z kawałkiem mięska, o tyle hurtnice mają z tym problem. Rozwiązaniem jest zrobienie płnnej formy wątroby-łatwej do pobrania przez robotnice Lasius'ów.
Aby to wykonać potrzebujemy: -tłuczek
-noż(najlepiej jak najcięszy)
-talerzyk(ja wykorzystuje taki pod herbatę)
-szkiełko mikroskopowe(alb jakieś inne szkiełko czy pojemniczek)
-wątrobka(niezbędna!! nie można o niej zapomnieć!!)

Po przygotowaniu sprzętu, najpierw odkrawamy kawałek wątróbki, nastepnie kładziemy go na talerzyk, ktory jest spodem ku górze. Potem tłuczkiem miażdżymy wątróbkę aż nie będzie wogole zbitej tkanki mięsnej a zrobi sie papka. Następnie nożykiem zbieramy pokarm z talerzyka i z tłuczka, dajemy na szkiełko i gotowe. Razem z Radiss-em mieszamy wątróbkę z miodem. Efekt jest bardzo dobry. Oczywiście wykorzystywany sprzęt(oprócz wątróbki) może być inny. Radiss stosuje mikser, ja wolę ręcznie się tym zająć.
Szkiełko z wątróbką wyciągamy gdy mięsko będzie już całkiem suche. Ważną sprawą jest jeszcze to że mrowki mogą z początku nielicznie, a wręcz niechętnie podchodzić do pokarmu. Jednka szybko sie to zmienia.

Michał (Hektor) Sikora 06.03.2006

Od siebie dodam tylko, że pomysł się sprawdza, ponieważ mrówki bardzo chętnie taką wątrobę z miodem jedzą. :)