Jesteś tutaj

Lasius (L.) niger

Portret użytkownika radiss
Podrodzina: 
Formicinae
Rodzaj: 
Lasius
Królowa: 
Wielkość: 8-9mm Ubarwienie: ciało koloru brunatnoczarnego
Samiec: 
3,5-5mm, ciało barwy brunatnoczarnej.
Robotnice: 
3,5-5mm, ciało koloru od szarobrunatnego do czarnobrunatnego.
Wielkość kolonii: 
Ok. 10 000 robotnic.
Pokarm: 
Drobne owady, spadź.
Hibernacja: 
Wymaga zimowe hibernacji.
Szerszy opis: 

Spośród gatunków z rodzaju Lasius, L.niger jest najszerzej rozpowszechnionym gatunkiem. Występuje w całej Polsce i często towarzyszy człowiekowi, gnieżdżąc się niedaleko siedzib ludzkich, jak i w ich wnętrzu. Jest gatunkiem dość licznym jeśli chodzi o wielkość kolonii. Dochodzi ona do ok. 10 000 robotnic. Kolonia jest monoginiczna. Gatunek ten jest wilgociolubny. Gnieżdzi się w różnych miejscach, począwszy od skrajów lasu a skończywszy na szczelinach w murach budynków.

Gniazda buduje zwykle w ziemi ale zdarza się, że spotykamy go w spróchniałym kawałku drewna. W wysokiej trawie buduje monumentalne ziemne kopce, czasami dochodzące nawet do 30 cm wysokości. Im wyższa trawa tym bardziej strome ściany i wyższe gniazdo. Pokarm stanowi głównie spadź oraz drobne owady, szczególnie chętnie łowione podczas wychowu potomstwa.

L.niger należy do gatunków opiekujących się okresowo mszycami, które są źródłem słodkiej spadzi dla mrówek. Zdarza się, że robotnice przenoszą mszyce w miejsca obfitujące w lepszy rodzaj pokarmu, co z kolei skutkuje większymi ilościami wytwarzanej spadzi przez mszyce.


 

Dlaczego Lasius niger polecane są początkującym?

Lasius niger należy do gatunków "pionierskich" - są to mrówki zasiedlające bardzo szybko nowe, jeszcze nie "zamrówczone" środowiska. To oznacza, że mają cechy istotne dla hodowcy: po pierwsze - są dość mało wybredne, jeśli chodzi o warunki życia i szybko się dostosowują do każdego środowiska, w którym w ogóle mogą przetrwać mrówki. Po drugie - ich kolonie produkują stosunkowo dużą liczbę osobników płciowych, lipcowe rójki są liczne i bardzo obfite, więc niezwykle łatwo znaleźć królową. Wszyscy polecają L.niger początkującym, ponieważ są odporne na większość błędów i dość szybko się rozmnażają, a przy tym są na tyle duże i niegroźne, że ewentualna ucieczka nie przysporzy wielkiego zmartwienia i szkód.

Gdzie występuje Lasius niger?

L. niger występuje właściwie na terenie całej Polski, gniazda można znaleźć pod kamieniami, płytami chodnikowymi, w ziemi itd. Jest to jedna z najczęściej występujących mrówek w Polsce. Jest synantropem, żywiącym się często odpadkami wyrzucanymi przez ludzi.

W jakim formikarium trzymać Lasius niger?

Kolonie L. niger czują się dobrze we wszystkich formikariach, począwszy od systemu probówek a na L-kach i kompaktach kończąc.

Zdjęcia: