Jesteś tutaj

Leptothorax (L.) acervorum

Portret użytkownika Harnaś
Podrodzina: 
Formicinae
Rodzaj: 
Leptothorax
Królowa: 
3,8-4,8mm, ubarwienie podobne do robotnicy ale ciemniejsze czasami prawie czarne.
Samiec: 
4,5-5mm, ciało barwy brunatoczarnej, masywne.
Robotnice: 
3,8-4,5mm, ciało barwy brunatnożółtej do czerwonawej. Głowa oraz wierzch odwłoka ciemniejsze.
Wielkość kolonii: 
Kolonie małe - ok. 200-250 robotnic.
Pokarm: 
Drobne owady, spadź.
Hibernacja: 
Wymaga zimowej hibernacji.
Szerszy opis: 

L. acervorum jest gatunkiem pospolicie występującym a terenie całego kraju. Kolonie zakłada najczęściej pod korą drzew, lub w ściółce, zwykle na skraju lasu. Tworzy nieliczne kolonie, maksymalnie do kilkudziesięciu osobników. Często zdarza się, że w jednej kolonii spotkamy 2-3 królowe. L. acervorum jak i inne gatunki z tego rodzaju nie jest mrówką agresywną i rzadko wdaje się w utarczki z innymi gatunkami, do ewentualnych walk dochodzi kiedy spotkają się osobniki z tego samego rodzaju lub kiedy mrówka zostanie zaatakowana i musi się bronić. Mrówki z rodzaju Leptothorax są mistrzami w unikaniu walki. W sytuacji zagrożenia wykorzystują każdy dostępny zakamarek aby się ukryć. Zatrzymują się w miejscu, przywierają mocno do podłoża i czekają aż zagrożenie minie, następnie ruszają dalej. Bardzo często obserwuję sytuację, kiedy mrówki z rodzaju Leptothorax zakładają gniazda w pobliżu kolonii L. fuliginosus. Jak wynika z moich obserwacji gatunki te zupełnie się ignorują, ale wymierne korzyści czerpie tylko Leptothorax - wszechobecność robotnic Lasius zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa - bo kto odważy się zmierzyć z wielomilionową kolonią Lasius? :)

Robotnice Leptothorax zdobywają pokarm w pojedynkę. Zwykle trudno zobaczyć więcej niż kilka robotnic jednocześnie. Pokarm stanowią drobne martwe owady oraz wszelkiego rodzaju słodkości.

 

Hodowla mrówek z rodzaju Leptothorax nie nastręcza wielkich trudności. Formikarium nie musi być duże, zwykle rozmiar gniazda 5cm x 5cm wystarcza kolonii na długi czas. Mrówkom wystarczą 2 komory - sucha i wilgotna o powierzchni 2-3 cm kwadratowych każda. Leptothorax uwielbiają chodzić po drewnianych przedmiotach dobrze więc jeśli na wybiegu znajdzie się kilka suchych gałązek, najlepiej ustawionych pionowo ku górze. Można dodatkowo zamontować na takiej gałązkach jakiś karmnik albo poidełko, co na pewno uatrakcyjni jeszcze obserwacje.

Ogólnie gatunki z rodzaju Leptothorax to wdzięczny obiekt do hodowli i polecany dla początkujących. 

 

Opracował:  Radosław Krawczuk 22.10.2005