Jesteś tutaj

Hodowla karaczana argentyńskiego (Blaptica dubia)

Informacje ogólne

Średniej wielkości karaczan ( mierzący do ok. 5cm). Skrzydła posiadają samce, które wykorzystują je tylko podczas zalotów godowych. Młode karaczany koloru szarobrunatnego, dorosłe koloru czarnego z jasnymi plamkami. Występują w Ameryce Południowej, prowadzą skryty tryb życia.

Hodowla

 

Warunki hodowli

Wszystkie karaczany lubią dość dużą wilgotność, choć nie wolno tutaj przesadzać. Odpowiednia dla nich temperatura to od 20-30°C, jednak warto aby miały co najmniej 24°C, choć jeśli nie ma możliwości to można obejść się bez dogrzewania. Temperatura wpływa jedynie na ich szybkość rozwoju.

Insektarium

Hodowlę składającą się z ok. 1,5 tys osobników trzymam w akwarium ok. 40l (40x28x35cm). Górna część na długości 20cm jest przykryta szybą, która jest przyklejona na stałe do akwarium. Pozostałe 20cm jest dokładnie docięte i stanowi drugą część górnej pokrywy. Ten fragment jest jednak nie przyklejony. Przymocowany jest do przyklejonego kawałka taśmą wzmacnianą (taka z amerykańskich filmów do krępowania rąk bandytów :P), która pełni rolę zawiasu. W razie potrzeby zawsze mam dostęp do karaczanów . Nie jest to konieczne, gdyż nie wspinają się po szkle, nawet młode osobniki. Do akwarium wkładam w zależności do ilości karaczanów wytłaczanki do jajek, jednak nie warto dawać powyżej połowy wysokości zbiornika w którym trzymamy karaczany. Brzegi akwarium i odcinek o szerokości 2-3cm przyklejonego kawałka pokrywy górnej smarujemy talkoholem, co także nie jest konieczne. Jest to bariera nie do przejścia gdyby jakimś cudem jednak udało się karaczanom wspiąć po szkle.W terrarium powinna znaleźć się jeszcze przede wszystkim miseczka na pokarm, którą w razie potrzeby należy oczyścić, a także, według uznania hodowcy, poidełko z wodą, choć nie jest niezbędne. Specjalne doświetlanie ich jest całkowicie zbędne.

Pożywienie

Karaczan argentyński zje praktycznie wszystko, co mu podamy. Tutaj należy pamiętać, że to co podajemy owadom karmowym dostanie nasza kolonia. Przy karmieniu karaczanów powinno się unikać podawania pokarmów, które mogłyby mieć styczność ze środkami owadobójczymi. Moje Blaptica dubia dostają mieszankę wieloziarnistą z dodatkową porcją płatków owsianych, do tego suchą karma dla psów/kotów i pokarm dla ryb w stosunku 1:1:1:1. Dodatkowo wzbogacam tę mieszankę witaminami i solami mineralnymi z tabletek musujących, które rozpuszczam w wodzie a następnie łączę z suchą mieszanką. Po dokładnym wymieszaniu podaję pokarm, a resztę zamrażam. Z racji tego, że duża ilość karaczanów pobiera naprawdę duże ilości pokarmu, nie leży on za długo w zamrażalniku i nie traci swoich wartości odżywczych. Dietę karaczanów wzbogacam owocami i warzywami z dość grubo obraną skórką. Czasami, gdy sam mam ochotę na jabłko odstępuję karaczanom ogryzek, na którym jest jeszcze dość dużo jabłka a one dokładnie go oczyszczą :)

Rozmnażanie

Karaczany są gatunkiem jajożyworodnym. Samce i samice są zdolne do kopulacji niedługo po wylince imaginalnej, co chętnie robią. Pakiet jaj, który tworzy samica wkrótce po zapłodnieniu nazywany jest ooteką. Rozwój jaj odbywa się w samicy przez okres ok. 1miesiaca (zależnie od temperatury). Czasem można zauważyć, jak samica wysuwa ootekę wietrząc ją. Z ooteki średnio wychodzi na świat ok. 30młodych karaczanów, które początkowo blisko trzymają się swojej matki a mierzą ok. 5mm . Przestraszona samica jest w stanie zgubić ootekę, która już tylko może posłużyć jako wysokobiałkowy pokarm dla reszty karaczanów lub dla mrówek. W zależności od temperatury, karaczany osiągają dojrzałość płciową po ok. 2-3 miesiącach a żyją ok. 1,5roku (samce dłużej się rozwijają i dłużej żyją od samic)

Podsumowanie

Zalety

Hodowla karaczana argentyńskiego należy do jednej z łatwiejszych. Jest on wszystkożerny, odporny na przesuszenia, przemoczenia, pleśnie grzyby i roztocza. Duża płodność (choć wyraźnie mniejsza niż u karaczana szarego), połączona z wysokim wskaźnikiem osiągania dojrzałości przez młode osobniki, w dużej mierze spowodowany praktycznie zerowym kanibalizmem, powoduje ciągły rozwój i przybywanie coraz to większej ilości osobników.Brak zdolności do poruszania się po szybach. Jest prawie całkowicie odtłuszczony, zawiera niemalże same mięśnie (oczywiście zawsze choćby minimalna tkanka tłuszczowa będzie występować)

Wady

Wydzielają substancje chemiczne mogące podrażniać alergików ( ja jestem alergikiem, jednak żadnych spraw uczuleniowych w kontakcie z nimi nie doświadczyłem), teoretycznie możliwa jest zdolność do rozrodu w temperaturze pokojowej . Jak się zaczną rozmnażać to ciężko je zatrzymać, choć to ciężko nazwać wadą, jednak czasem może być uciążliwe i kosztowne (pochłaniają duże ilości pokarmu).