www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So maja 26, 2018 7:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sie 26, 2013 3:11 pm 

Witam. Chwaliłem się już w jednym z tematów, że jestem we Włoszech. Otóż postanowiłem, że opiszę wszystko, póki jeszcze tu jestem, bo potem wszystko zapomnę. Otóż:

Dwa tygodnie temu znalazłem się w wynajętym domu w okolicach Diamante, na południu Włoch. Wysiadłem z samochodu po wielogodzinnej podróży, przetarłem oczu i... na dzień dobry niemal nie wdepnąłem w kolonię Messor capitatus. Z uśmiechem na twarzy porwałem super majora i podziwiałem jak usilnie próbuje odgryźć mi palec. Odłożyłem go na miejsce i udałem się do domu. Przez większość wolnego czasu analizowałem myrmekofaunę okolicy. Otóż tak; na tarasie cóż innego jak Linepithema humile, rywalizująca (i wygrywająca) z Pheidole, najpewniej pallidula. Pod palmami troszkę dalej jakieś maleństwa zapewne z rodzaju Plegiolepsis. Na parkingu lepiej radzące sobie kolonie Pheidoli i Messory capitatus i structor. Zauważyłem też jakieś specyficzne mróweczki. Niewielkie, jednoczęściowy pomostek z łuską. Co charakterystyczne: chodziły w długiej, szerokiej kolumnie od gniazda do gniazda. Wyglądały jak strzała: ostre, smukłe, opływowe. Jak się dorwę do mojego notesu powiem więcej.

Teraz siedzę w Casciano di Murlo, w Toskanii. Tu mam gniazdo Messor capitatus i kilka Messor structor. Jest wiele czarnych Camponotusów, jedne włochate, inne nie (wnioskuję że vagus i fallax, ale pomóżcie, które to które?). Odłowiłem sobie kolonię Plegiolepsis pygmaea z 3 królowymi. Resztę napiszę, jak zrobię ten przeklęty obiad... ;)

Pheidole pallidula
Chętnie kupię królową Messor barbarus

PostNapisane: Pn sie 26, 2013 3:33 pm 

chciałbym zobaczyć tę mrówkę nigdzie nic o niej nie ma dodasz zdjęcia? troszeczke pisze na forum ale to naprawde krótki temat

PostNapisane: Pn sie 26, 2013 4:25 pm 

Reszta danych: 2-3 mm długości. Brak polimorfizmu, wyglądają jak klony. Głową ciemnobrązowa. Tułów brązowy, tak samo pierwsze segmenty odwłoka, którego reszta jest czarna. Mają łuskę pomostka nie większą od odwłoka. Poruszają się w szerokich na 2-3 cm kolumnach. Wydaje mi się, że unosiły odwłok przy ataku. Zaatakowane tworzą kłębowisko. Nie są za szybkie. Przysyłajcie swoje propozycje, ją też poszukam.

Wracając do tego co mam tu. Mam jakieś czarne mrówki. Albo to Formica candida/gagates albo Lepisiota nigra. Jak to odróżnić? Jest wiele stanowisk Pheidole. Kolejny dylemat. Czym, oprócz organizacji i ilości żołnierzy w gnieździe różnią się Pheidole megacephala i pallidula? Zauważyłem wieleggniazd Crematogaster scutellaris, jeszcze z królowymi w środku (czekam na rójkę z niecierpliwością). Odłowiłem sobie ponadto 3 królowe Plegiolepsis pygmaea i trochę robotnic, bo znalazłem koło basenu polikaliczne imperium tego gatunku. Biega tu sporo mrówek pt. małe, szare, podobne do Lasius niger. Kolejne pytanie: jak odróżnić rodzaje Lasius i Tapinoma?

Więcej dziwnych przemyśleń wkrótce.

EDIT Muszę się pochwalić. Stałem się posiadaczem kolonii Messor structor z 2 królowymi! Tak na marginesie czy im szkodzi wilgoć czy pleśń?

Pheidole pallidula

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 9:58 pm 

Gdyby ktoś miał jakiś straszny kryzys i "na już" potrzebował poczwarek któregoś z wymienionych gatunków, mogę załatwić. Piszcie na pw.

Byłbym łaskaw, gdyby, zamiast nabijać posty w kantynie, ktoś udzielił mi odpowiedzi na choć jedno z moich pytań, bo mój pobyt tu dobiegnie niebawem końca...

Pheidole pallidula

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 10:42 pm 

grajek95 napisał(a):
Kolejne pytanie: jak odróżnić rodzaje Lasius i Tapinoma?

Wrzucam jedyny sensowny fragment klucza, który kiedyś przewinął mi się przed oczami. Pewnie tak czy siak materiał nie będzie pomocny, ale zawsze warto spróbować.
http://www.emporia.edu/ksn/v40n2-april1994/

Pozdrawiam.

PostNapisane: Śr sie 28, 2013 7:04 pm 

Dobry klucz! Pomocna rzecz! Wielkie dzięki, dobry człowieku.

Pheidole pallidula

Strefa czasowa: UTC + 1