www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So cze 23, 2018 1:33 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 08, 2006 2:39 pm 

Witam!

Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o mrówkach z gatunku Myrmecocystus. Interesuje mnie:
- jaki procent stanowią mrówki cysterny
- jaka jest wielkość robotnicy oraz królowej
- jak wyglądają ich gniazda
- jaką liczebność może mieć kolonia
- jak szybko się mnoży
- inne charakterystyczne cechy

Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Tytuł:
PostNapisane: So wrz 09, 2006 9:16 am 
Moderator

Odnośnie gniazd – są to jedne z najgłębszych gniazd mrówczych, królowa i większość beczek przebywają zwykle w komorach położonych ponad cztery metry pod ziemią (najgłębsze gniazda sięgają do pięciu, sześciu metrów)... w sumie to jedyne pytanie na które mogę odpowiedzieć – wszystko co wiedziałem o tych mrówkach, opisałem u siebie na stronie, niestety nie ma tam odpowiedzi na większość z Twoich pytań...

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: So wrz 09, 2006 9:42 pm 

Znalazlem dzisiaj temat o Myrmecocystus, po niemiecku, powodzenia z tym piekielnym jezykiem :mrgreen:

http://antforum.cydreams.de/exotische-arten/4299-myrmecocystus-mexicanus.html

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 10, 2006 2:20 pm 

Kurde Devil, a nie mógłbyś tego jakoś przetłumaczyć? Choćby tlanslatorem bo ja nie mam!

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 10, 2006 8:16 pm 

Niestety nie mam talentu do tlumacznia tekstow "dla kogos", sam sobie potrafie przetlumaczyc to co potrzebuje ;) W kazdym razie, ja do niemieckiego uzywam tego translatora :arrow: Translator + slownika, nie wychodzi rewelacyjnie ale wiadomo co jest grane ;) Powodzenia :razz:

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 10:01 pm 

Sorki, że odświeżam stary temat, ale po co mam zakładać nowy. Ponawiam pytania Mrówkolwa (może przez ten czas ktoś zdobył wiedzę na ten temat) i proszę o podanie jakiejś sensownej strony o tych mrówkach we w miarę "ludzkim" języku, ponieważ tej niemieckiej już nie można odtworzyć :???:

Pozdrawiam Hox 8)

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 26, 2009 1:19 pm 

To ja trochę napiszę co udało mi się uzyskać z różnych źródeł.Wszystko dotyczy sposobu hodowli w warunkach sztucznych i odnosi się częściowo do warunków naturalnych.

Gniazdo: Powinno być podzielone za 3 strefy - suchą i chłodną , wilgotną i chłodną , średnio wilgotną i ciepłą.

Arena: Powinna być okresowo podgrzewana do około 30C. W "nocy" powinno być około 10-15 stopni chłodniej niż w "Dzień".

Zimowanie: Powinno odbywać się w temp około 10-15C powyżej zera (dlatego mrówki budują głębokie gniazda bo zmarzlina efektywnie dochodzi do 2-2,5m. Zimuje się około 3-4 miesięcy.

Żywienie: owady,miód,soki ze słodkich owoców (opuncja podobno jest u nich jako faworytem).

Budowa gniazda - wszędzie polecają Y-tonga , początkowej fazie wystarczy probówka na arenie. Y-tong powinien mieć wymiary 20x40 cm (grubość powinna być taka żeby skrajnie dolne komory miały 4 cm wysokości i 5-6cm głębokości gdyż potencjalnie będą miejscem dla beczułek ta część też powinna być w miarę sucha i chłodna.

Mrówki żerują rano i wieczorem (w naturze wspólnie z Pogonomyrmex potrafią zamieszkiwać ten sam teren i o ile M. mimicus niosą owada, nic się nie wydarzy, jeżeli trafi się że niosą nasiona (np z opuncji oblepione słodkim miąższem) to zostaną im natychmiast odebrane a w przypadku stawiania oporu przez M. mimicus dochodzi to rytualnych bitew :D .

Na dużej arenie można umieścić oba gatunki i np wsadzić kaktusy z rodzaju opuncji + trawy niskie (proso senegalskie).

Zimy u nas mogą spędzać w suchych piwnicach lub w komórkach gdzie temperatura waha się pomiędzy 5-15 stopni (przy 5C przyda się ocieplenie np z kawałka bawełny z watą bawełnianą owiniętą wokół Y-Tonga). Szybka w gnieździe powinna mieć naklejony filtr chroniący przed bezpośrednim światłem. Arena z gniazdem powinna być połączona rurką gdyż łatwiej zimować gniazdo.

Wychowanie pierwszego pokolenia jest ciężkie, zwłaszcza że na początku gniazda M. mimicus są bardzo płytko pod ziemią i przeważnie powstają po pierwszych deszczach lub w okresie deszczowym gdzie ziemia jest miękka i łatwa do drążenia tuneli. Ich naturalne warunki to pustynie Ameryki środkowej i południowa granica USA.

Mrówki te osiągają dojrzałość płciową w przeciągu roku od założenia koloni co oznacza że po roku można już spodziewać się pierwszych form płciowych.

PS. Właśnie się dowiedziałem że lecą do mnie M. mimicus i A. versicolor oraz P. barbatus

Przymiarka do Atta sexdens

Ostatnio edytowano Śr sie 26, 2009 3:00 pm przez akumas, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 10:04 am 
Moderator

akumas napisał(a):
(...) Mrówki żerują rano i wieczorem (w naturze wspólnie z Pogonomyrmex potrafią zamieszkiwać ten sam teren i o ile M. mimicus niosą owada, nic się nie wydarzy, jeżeli trafi się że niosą nasiona (np z opuncji oblepione słodkim miąższem) to zostaną im natychmiast odebrane a w przypadku stawiania oporu przez M. mimicus dochodzi to rytualnych bitew :D .

To zabawne, bo ja czytałem o czymś dokładnie odwrotnym – czyli że to Myrmecocystus czatują na Pogonomyrmex i jeśli Pogonomyrmex niesie nasionko, to jest przepuszczana po krótkiej inspekcji, a jeśli niesie owada, to Myrmecocystus jej go skwapliwie konfiskuje. ;-)
akumas napisał(a):
(...) PS. Właśnie się dowiedziałem że lecą do mnie M. mimicus i A. versicolor oraz P. barbatus

Skąd? Bo tak w sumie też bym sobie chciał w przyszłości Myrmecocystus sprawić...

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 10:28 am 

Cytuj:
To zabawne, bo ja czytałem o czymś dokładnie odwrotnym – czyli że to Myrmecocystus czatują na Pogonomyrmex i jeśli Pogonomyrmex niesie nasionko, to jest przepuszczana po krótkiej inspekcji, a jeśli niesie owada, to Myrmecocystus jej go skwapliwie konfiskuje. ;-)

Sorki mój błąd, pisałem zbyt szybko i mi umknęła kolejność , masz Loki jak najbardziej rac. Przepraszam . Jednak wiem że jeżeli wśród nasion znajdzie się jedno oblepione jeszcze mokrym słodkim miąższem z opuncji to też dochodzi do odebrania co zazwyczaj kończy się walką obu gatunków.

Edit: coś się z sesjami dzieje ...

Ostatnio edytowano Pt sie 28, 2009 10:10 am przez akumas, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 7:02 pm 

Locutus napisał(a):
Skąd? Bo tak w sumie też bym sobie chciał w przyszłości Myrmecocystus sprawić...

Też fascynują mnie te mrówki cysterny i chciałbym je mieć ale to raczej marzenie ściętej głowy..

Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 28, 2009 7:06 am 

Antsectopia - były po około 35 Funtów (przez jakieś 2 tygodnie), druga możliwość to napisać do właściciela strony http://www.martin.chaerilus.co.uk/ czy ma jeszcze coś na stanie .

Przymiarka do Atta sexdens

Strefa czasowa: UTC + 1