www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So cze 23, 2018 1:29 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 14, 2009 8:32 am 

Przekopałem trochę informacji w internecie i na różnych forach, przeczytałem kilka artykułów. W ten sposób uzyskałem sporo ciekawych informacji

Występowanie:
Tereny suche, głównie pustynne. Spotykane na obszarze wschodnim Ameryki północnej i Meksyku

Wielkość
:
W zależności od gatunku zróżnicowane robotnice od 5-10mm(nie uwzględniam samych cystern) , Królowe 12-16mm - dane bardzo szacunkowe gdyż nie mam dokładnych wymiarów wszystkich gatunków.

Gniazdo i zimowanie
:
Gniazda sięgające do 7,5m, ich głębokość jest uwarunkowana głębokością do której sięga zmarzlina w okresie zimowym. Mrówki te wytrzymują spadki temperatury do około 10C , poniżej tego dochodzi do licznych zgonów w koloni a przez to do ich osłabienia. Zimowanie trwa około 3 miesięcy od połowy Grudnia do połowy Marca. Może nie dokładnie zimowanie bo w tym okresie mrówki te nie wychodzą na powierzchnie i dożywiają się zebraną spadzią i nektarem z roślin które są przechowywane przez mrówki ze specjalnej kasty "beczułek", czyli mrówek których żołądek socjalny potrafi rozszerzyć się do ponad 1cm średnicy. Robotnice z tej kasy większość życia spędzają na ściance gniazda jako żywe zbiorniki dla reszty koloni. Maksymalna temperatura nie może przekroczyć 35C (Dla Myrmecocystus-a i dla Pogonomyrmex-a). Średnia temperatura w gnieździe w okresie letnim wynosi 20-25 do głębokości do 50 cm , na głębokości 1m jest to 14-18C, a na głębokości do 10m jest to 10-15C

Relacje z innymi gatunkami:
Tutaj bardzo ciekawa informacja na którą natrafiłem niedawno. Oprócz tego że Myrmecocystus zakłada swoje gniazda w bliskim sąsiedztwie z Pogonomyremx, to jeszcze oprócz tego że sprawdza każdy ładunek niesiony przez tą mrówkę gdy przejdzie przez posterunek Myrmecocystus-a (w przypadku gdy niesiony jest owad, następuje próba jego odebrania która ma rożne finały)to jeszcze żeruje na zwłokach martwych Pogonomyrmex-ów (tych które padły od upału lub padły z przyczyn naturalnych- zanotowano kilka takich przypadków i nie można tutaj mówić o czymś powtarzalnym, jednak takie zachowanie miało miejsce i powinno być brane pod uwagę), wykorzystują je jako dodatkowe źródło białka. Według badań myrmekologów z uniwersytetu w Arizonie oraz Houston i Florida, gniazda Myrmecocystus-a i Pogonomyrmex-a często leżały nie dalej niż 10m od siebie . Ta zależność też miała olbrzymi wpływ na rozwój obu koloni gdyż co ciekawe , Myrmecocysus czuje szczególny pociąg do kwiatów , im więcej robotnic miała kolonia tym więcej kwiatów odwiedzały (z kwiatów zabierały pyłek i nektar, odwiedzając do kilku kwiatów w ciągu obchodu działają niczym swego rodzaju pszczoły zapylając kwiaty, a przez to powodowały powstawanie większej ilości owoców a w końcowym efekcie nasion dla Pogonomyrmex-ów). Tego swego rodzaju symbioza jest obserwowana praktycznie wszędzie tam gdzie występują oba gatunki.

Dieta:
Pyłek, spadź, nektar, owady. Co ciekawe mrówki te starają się wyszukiwać lokacje gdzie występują kaktusy z rodzaju opuntia które potrafią owocować do sześciu razy w ciągu sezonu a przez to produkują dużą ilość kwiatów i owoców (gdzie oba gatunki korzystają z dobrodziejstw tych roślin, owoce zawierają dużo małych czarnych nasion których skorupę Pogonomyrmex-y są wstanie skruszyć bez problemów,a bardzo dojrzałe owoce opuncji często pękają uwalniając bardzo słodki sok który spijają Mymrecocystus-y - ptaki i gady zamieszkujące te tereny również żywią się tymi owocami przez co odchody są "bogate" w niestrawione nasiona które Pogonomyrmex-y poszukują).

Dojrzałość płciowa:
Myrmecocystus potrafią wyprowadzić nowe pokolenie już po pierwszym roku gdyż w ich warunkach dużo koloni po prostu wymiera z głodu lub z powodu ataku drapieżników.

Na razie tyle , jak coś mi się przypomni lub ktoś zwróci uwagę na jakąś informacje która brakuje to niech wspomni tutaj a ja ewentualnie odszukam materiały i zobaczę czy coś mam w tym temacie.

Linki

Cieakaw artykuł o obserwacjach laboratoryjnych Myrmecocystus mendax
Kolejny ciekawy artykuł o mrówkach miodnych
Kolejny artykuł o Myrmecocstus i Pogonomyrmex

Cytaty

Cytat z artykułu w którym zauważono że w diecie Myrmecocystusa znajdują się robotnice Pogonomyrmexa:
Kod:
We examined the spatial pattern of the ant Myrmecocystus mexicanus Wesmael. Although intraspecific dispersion is highly uniform, colonies were significantly associated with reproductively mature nests of the harvester ant Pogonomyrmex occidentalis (Cresson). Colonies of M. mexicanus were more likely to be found within 3 m of P. occidentalis and less likely to be found as far as 10 m away. The protein component of the diet of M. mexicanus at this site is almost exclusively dead or moribund workers of P. occidentalis. M. mexicanus appears to associate with one of its consistent food sources.

Przymiarka do Atta sexdens

Strefa czasowa: UTC + 1