www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pt cze 22, 2018 10:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: ANNOMA
PostNapisane: Pt sie 06, 2004 11:14 am 

Cześć Wszytkim
Zawsze intrygowała mnie taka żecz, mianowicie: czy da sie te mrówki chodować w domu. Nie chodzi mi o wielki akwarjum, odpowiedni mikroklmat itp. Poprostu czy niebyło by z nimi takich problemów jak naprzykład z polskimi Formica Rufa ??
I czy nie ma ktoś jakiś stron, zdjęć, arykułów z gazet, filmów o tyhc mrówkach bądz o innych mrówkach tego typu ??

Jeżeli ktoś zna książke niech poda nazwe a tymbardziej jeżeli zna strone z jpg'ami :]

ALIENS HAS YOU...

Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 06, 2004 6:17 pm 

no napiszcie coś kurna.....COKOLWIEK !!!!!!!! :cry:

ALIENS HAS YOU...

Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 06, 2004 11:15 pm 
Moderator

1. Nie ma takich mrówek jak Annoma :-P Jeśli już to Anomma, ale z tego co się orientuję (jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi) mrówki należące do tego rodzaju w wyniku rewizji taksonomicznej zostały przeniesione do rodzaju Dorylus.
2. Jakie to są te problemy z F. rufa? Bo ja hodowałem i wcale ich nie zauważyłem :-P :-P :-P
3. Obawiam się, że hodowla nie byłaby możliwa raz ze względu na rozmiary kolonii (dojrzała kolonia Dorylus wilverthi liczy 23 miliony robotnic), a dwa ze względu na koczowniczy tryb życia i częste przenosiny z gniazda do gniazda. Innymi słowy musiałbyś mieć spore pomieszczenie na wybieg i powinny w nim stać rezerwowe gniazda na wszelki wypadek, jeśli już koniecznie byś chciał Dorylus hodować ;)

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: So sie 07, 2004 11:28 am 

Wiem wiem.
Ale pozostaje w nadzieji że może kiedyś...
A ma może ktoś dostę do chodźby pojedynczych robotnic mrówek koczujących (ze szczególnym naciskiem na Ection).
Dobrze jeżeli byłyby to żywe osobniki ale zapewne nima takich cudów, wię może ma ktoś jakąś gablotke albo mrówy w formalince czy czym podobnym.

aaa... według książki "Tajemnice zwieżąt - w puszczach" mrówki koczujące żyją w koloniach liczących 500 000 - 700 000 osobników a nie :shock: 23 000 000 ... sam niewiem :O

POZDRAWIAM Z-cie

ALIENS HAS YOU...

Tytuł:
PostNapisane: N sie 08, 2004 2:16 pm 
Moderator

Liczności kolonii wybranych gatunków mrówek nomadnych:

Dorylus wilverthi - 2 000 000 - 23 000 000 osobników
Aenictus laeviceps - 60 000 - 110 000 osobników
Eciton burchelli - 150 000 - 700 000 osobników
Eciton hamatum - 100 000 - 500 000 osobników
Labdius praedator - około 1 000 000 osobników
Neivamyrmex nigrescens - 80 000 - 140 000 osobników

Nie widzę sprzeczności. Po prostu jest dużo gatunków mrówek koczujących, jedne są bardziej liczne, inne mniej. W dodatku taki sposób życia wyewoluował kilkakrotnie niezależnie, więc różnice nie powinny dziwić.

A hodowla Eciton... hmm... z jednej strony potrzeba sporego wybiegu, z drugiej nie trzeba gniazda ;-)

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 08, 2006 2:16 pm 

Siema jestem tu nowy. Choduję głownie attę annomę. Oprócz tego gatunku mam także oycypella smaradgina, myrmica rogulusa. Pracuje już nad nimi 5 lat. Mam wielkie 300 litrowe terrarjum a w nim formi. Attę annomę możesz chodować tylko w wielkim formi. Mój ojciec jest biologiem. Pracuje we Francji. Moja atta jest w sporej (około 30000) kolonii. Kiedy wrzucisz tam świerszcza to po sekundzie znika :shock: Kiedyś przyślę zdjęcia.

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 08, 2006 3:16 pm 

:shock: Co ty napisałeś?? Kurcze ty chyba wszedłeś tu przypadkiem i jaja se robisz :!: :x

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 08, 2006 5:38 pm 

Sroka, jesteś boski/a. :D

Jeszcze jeden taki post i z czystym sumieniem wyrzucę Cię z tego forum ...

A jak chcesz być wielki to pij mleko, bo chwaleniem a przy tym wypisywaniem bzdur uznania nie zdobędziesz ...

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 08, 2006 8:23 pm 

sroka napisał(a):
Siema jestem tu nowy. Choduję głownie attę annomę. Oprócz tego gatunku mam także oycypella smaradgina, myrmica rogulusa. Pracuje już nad nimi 5 lat. Mam wielkie 300 litrowe terrarjum a w nim formi. Attę annomę możesz chodować tylko w wielkim formi. Mój ojciec jest biologiem. Pracuje we Francji. Moja atta jest w sporej (około 30000) kolonii. Kiedy wrzucisz tam świerszcza to po sekundzie znika Kiedyś przyślę zdjęcia.

Nie no! za każdym razem jak czytam ten post to wpadam w śmiech :lol: niewyrobię ile ty masz lat? 8 czy 9 :?: :!:

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 08, 2006 10:00 pm 

Nie no, rzeczywiscie ten post niezly. Swoja droga, ciekawe jak to jest z tymi podrodzajami Dorylus (wybaczcie- mnie teraz rajcuje glownie taksonomia). Obecnie rzeczywiscie panuje tendencja to odchodzenia od podrodzajowych nazw u mrowek i, w nowoczesnych rewizjach, zastepowania ich grupami gatunkow, bedacymi bardziej naturalnymi jednostkami. Wlasciwie nie jest dla mnie jasne dlaczego nie mogloby to byc zrobione przy pozostawieniu tych grup w randze podrodzaju- w innych taksonach owadow tak sie chyba robi... Moze po prostu Brown, Wilson, Bolton itd. nie lubia tej rangi? :) W kazdym razie, poki ktos oficjalnie nie zsynomizuje nazw to pozostaja one uprawnione i w przypadku Dorylus jest ciekawie. W wiekszosci publikacji dalej stosuje sie podzial na podrodzaje, ale Hymenoptera Name Server okresla je jako synonimy Dorylus, katalog ten opiera sie na pracy Barryego Boltona z 1995. Na stronie Briana Taylora (http://antbase.org/ants/africa/), ktory sam przeprowadzil rewizje podrodzaju Anomma, nadal obowiazuje ten podzial. Co wiecej, opiera on swoja decyzje cytujac Boltona 1995. Nie ma zadnej nowej, kompletnej rewizji calego rodzaju. O co wiec chodzi? Osobiscie, na pierwszy rzut oka gatunki z poszczegolnych podrodzajow wydaja mi sie dosc odrebne...

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 10, 2006 10:29 am 
Moderator

Nie widze sprzecznosci pomiedzy trwaniem przy podziale na podrodzaje a faktem, ze nazwy podrodzajow, ktore dawniej byly uznawane za nazwy rodzajowe sa synonimami obecnej nazwy rodzajowej. Wynika to wlasnie z tego, ze kiedys byla to nazwa rodzajowa, a obecnie juz nia nie jest - tak wiec to, co kiedys sie nazywalo Anomma wilverthii obecnie nazywa sie Dorylus wilverthii (lub, jesli chcemy zaznaczyc podrodzaj, Dorylus (Anomma) wilverthii). A zatem skoro cos sie wczesniej nazywalo Anomma a teraz nazywa sie Dorylus to Anomma jest starszym synonimem Dorylus - i nie koliduje to w zaden sposob z faktem, ze jest to rowniez nazwa podrodzaju...

Swoja droga osobiscie tez bardziej lubie podzial na grupy - bo przy podziale na grupy mozna wyeliminowac czesto popelniane przez niedoswiadczonych ludzi bledy w stylu "Serviformica fusca" czy "Raptiformica sanguinea" (poprawny zapis to odpowiednio Formica (Serviformica) fusca oraz Formica (Raptiformica) sanguinea)...

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 10, 2006 2:57 pm 

Kombinacja Dorylus (Anomma) tez jest traktowana przez HNS jako synonim Dorylus. Jak juz cos, Anomma bedzie w takim wypadku MLODSZYM synonimem. Co to komu przeszkadza, ze ludzie robia bledy? I tak beda robic a Serviformica fusca nie znajdziesz w pracy naukowej o mrowkach, ci co maja wiedziec o co chodzi i tak wiedza. Zdrowko! :wink:

Tytuł:
PostNapisane: So mar 11, 2006 6:10 pm 
Moderator

HNS w ogole nie uwzglednia podzialu na podrodzaje. ;) Nigdzie. ;)

Swoja droga na HNS nadal nie slyszeli o wlaczeniu wszystkich mrowek z rodzaju Acanthomyops do rodzaju Lasius (Acanthomyops stal sie podrodzajem) ;)

Pozdrawiam!
LOKI (systematyk-purysta-amator... ROTFL)

Strefa czasowa: UTC + 1