www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz paź 19, 2017 6:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 02, 2017 11:46 am 

Witam!

Siedzę sobie na wakacjach na Bali. Mrówki piękne i generalnie jest super. Tyle, że zebrało mi się na złapanie jakiś egzotyków. No i masz...

Królową Odontomachus sp. znalazłem pod kamieniem. Zero potomstwa, robotnic, brak skrzydeł. Wziąłem, bo szukam wyzwania. Mam już kilka lat doświadczenia w hodowli mrówek, ale chciałbym zapewnić jej optymalne warunki. Wiem, że Odontomachus bauri zakłada kolonię półklasztornie. Czy dotyczy to wszystkich mrówek tego rodzaju? Jak duża jest szansa, że królowa da pierwsze potomstwo? Proszę o jakieś rady, protipy, od doświadczonych mrówkohodowców. ;)

Oecophylla smaragdina (bo innych w Indonezji według Antwiki nie ma, choć moje są brązowe), kupiłem w zoologicznym za równowartość jakiś siedmiu złotych. Oni to sprzedają jako pokarm dla ptaków O_o Zobaczyłem królową, od groma robotnic, tony jaj, larw i poczwarek. Kupiłem, bo się po prostu żal zrobiło, wziąłem królową, te co lepiej wyglądające i co większe robotnic, około 20 i mnóstwo potomstwa w różnym stadium, mam nadzieję, że nie płciowe, te starałem się odrzucać.

Warunki są spartańskie, lokalni nie wiedzą, foto jest probówka, próbowałem nawet w ich pogańskim narzeczu, jak widzą białego który wymaga coś więcej niż żeby im zapłacić, nie współpracują. Pomóżcie radami, dobrzy forumowicze. Póki co królową Odontomachus trzymam w pudełku po tutejszych pseudotictaacach, Oecophylla w pudełku hermetycznym z włożona do środka mokrą watą.

Z niecierpliwością czekam na rady i sugestie. Proszę o możliwie mało hejtu, pracuję w warunkach polowych ;)

Pełna fotorelacja po powrocie do domu :)

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 12:08 pm 

IMHO wszystkie Odontomachus są półklasztorne, a nawet jakby tak nie było - i tak bym w królową ładował pełno pokarmu. Dogrzewaj i udostępnij arenę. Czekam na fotorelację z niecierpliwością. Fajne gatunki znajdujesz, ja znalazłem na wakacjach też ciekawe, co prawda nie egzotyczne (południowoeuropejskie) P. pygmaea i P. pallidula.

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 12:15 pm 

Włochy? Znajdowałem tam to samo :). Tutaj mam full wypas, jeżeli chodzi o różnorodność. Niestety, w większości nie jestem w stanie zrobić dobrych zdjęć - okazy są po prostu za małe. Nie mam też zdjęć niektórych, które mogłem mieć, ale na przykład Diacamma była za szybka i chowała się pod liście, a jak ją złapałem, to cóż, no może nie boli jak osa, ale jak pszczoła to jak najbardziej :D Więcej detali wkrótce, wracam 10 do Polski :)

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 1:05 pm 

Włochy oczywiście :) będą ciekawe opisy, czekam :)

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 1:11 pm 

Mógłbyś kupić miOecophylla smaragdina?

M. barbarus
M. rubra.
L. emarginatus.
C. ligniperdus
C. aethiops
M. cf. rugolusa

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 1:47 pm 

Wiesz co, ja nawet nie wiem, czy uda mi się to przemycić do samolotu. Drugie primo, nie wiem, czy przeżyją. Trzecie primo: jak mi się uda, to kupię. Ale nic nie gwarantuję. To jest dziki kraj :)

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 2:05 pm 

Jakby się udało to wezmę jedne

M. barbarus
M. rubra.
L. emarginatus.
C. ligniperdus
C. aethiops
M. cf. rugolusa

Strefa czasowa: UTC + 1