www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Wt lip 17, 2018 1:23 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 03, 2006 7:55 am 

To daje większe mozliwosći ale co w zime? Atta chyba nie podlega( :D) zimowej hibernacji? Trzeba by założyć jakąś szklarnie z bzem i ograniczyć liczbe koloni do minimalnej.

>>http://Www.TechnologiaDrewna.pl<<

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 03, 2006 8:42 am 

Trzeba sobie zachodować jakieś zimozielone roślinki ... np. jerzyny :)

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 03, 2006 9:50 am 

Tak tak i cały dom w zieleńi ^^. Nie_podlega dyskusji na atte trzeba mieć warunki a kto wie może iglaki terz zaakceptują ? A moze wystarczy tu same próchno dla grzybni? A może.. Ktoś je wogóle hodował u nas w PL ?

>>http://Www.TechnologiaDrewna.pl<<

Ostatnio edytowano N wrz 03, 2006 11:24 am przez Jpu, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N wrz 03, 2006 11:27 am 
Moderator

Radiss – Jeżyny, a nie „jerzyny” ;-) No chyba, że chodziło Ci o jarzyny ;-)

A w temacie – w gorszych okresach ponoć można grzybiarki podkarmiać namoczonymi płatkami kukurydzianymi... zresztą nawet w zimie można znaleźć jakąś zieleninę – sałatę, kapustę czy inne takie... nie wiem, czy wszystko im podpasuje, ale coś by się chyba znalazło... w najgorszym wypadku można przecież pourywać trochę gałązek różnych drzew i wsadzić w mieszkaniu do wody – po tygodniu będziemy na nich mieli całkiem bujne listowie. Jako dzieciak lubiłem tak się bawić – brałem jakąś łysą gałązkę do domu i obserwowałem, jak rozwiajają się na niej pąki ;-)

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: So sie 25, 2007 9:23 pm 

Właśnie takie moje pytanie, czy te mrówki da sie w_ogóle gdziekolwiek zamówić?? na antstore.de nie ma ich. Na_razie [postanowiłem zbierać forsę na zakup, więc to się zejdzie parę miesięcy :P Ale jakby co to proszę do mnie pisać :)

Ostatnio edytowano So sie 25, 2007 9:31 pm przez tOmOo, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 23, 2008 1:33 pm 

Choć stary temat - może go ożywię...
Czy ktoś może załatwić atta? jestem gotów się zlożyć, tylko chcialbym ,żeby były już z grzybkiem i pierwszymi robotnicami. Bez tego to piekielne ryzyko.
Pozdrawiam

--------------------
+ okresowo większość Polskich.

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 23, 2008 2:00 pm 

http://www.antstore.net/shop/product_in ... lotes.html
Są do wyboru opcje z robotnicami, tylko jak na razie mają niedostępne.

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 21, 2009 3:45 am 

Tak sobie patrze na te grzybiarki no i ładne ciekawe ale z tego co czytałem piekielnie trudne w hodowli. Czy to prawda ze ich hodowla jest az tak skomplikowana jak myślenie dla polityków? Hodował bądź hoduje ktoś grzybiarki? W jaki sprzet oraz w jaki sposób zbudowac dla nich formikarium? (przecież do korka ich nie włoże). W jaki sposób utrzymac wilgotnosc na odpowiednim poziomie?

Ps. Za 300 to bym sie pokusił

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 21, 2009 7:27 am 

Kapeć napisał(a):
Tak sobie patrze na te grzybiarki no i ładne ciekawe ale z tego co czytałem piekielnie trudne w hodowli. Czy to prawda ze ich hodowla jest aż tak skomplikowana jak myślenie dla polityków?

W internecie aż się roi od sposobów trzymania grzybiarek, ale wszędzie mają zasadę = stała temperatura, wysoka wilgotność, grzybek nie lubi przeciągów. Jeśli chodzi i słynny CO2 to się w ogóle o to nie martwić bo różnica temperatur pomiędzy dwoma pojemnikami (tam gdzie hodują grzyba i tam skąd pobierają liście) powoduje wystarczającą wymianę powietrza. Szokiem było jak widziałem filmik gdzie któryś z gatunków Atty ktoś trzymał w probówce a areną było denko od butelki 2l do której wrzucał liście :shock: . Pudełka od żywności 4 połączone w szeregu rurkami fi 20-30mm też ładnie się prezentowały. Ogólnie moja piramidka chyba zmieni wygląd żeby zyskać na miejscu, nie mniej sam fakt posiadania i możliwości obserwacji tych niezwykłych mrówek napełnia optymizmem

Przymiarka do Atta sexdens

Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 26, 2009 8:42 am 

Jestem po testach grzewczych mojego formi (tzn gniazda) przy temp wody 35 stopni, temp wewnątrz wynosi około 28 Stopni w dolnej części do 32 w górnej części. Jeśli chodzi o piramidkę to chyba sobie daruje ( :( same problemy) i zrobię 10 komór połączonych ze sobą w 4 poziomach. Elektronika muszę obudować i zalać silikonem żeby wilgoć jej nie zniszczyła. Generalnie fajnie jak temp osiągnęła 32 stopni i włączyły się wentylatory które w ciągu 15 sec wychłodziły o 4 stopnie i się wyłączyły. Podgrzewacz do lusterek 8 W podgrzewa wodę od 20 stopni do 35 w dwie godziny. Całość ma dużą wilgotność wewnętrzną a pojemnik po lodach (który pełni role zbiornika) po dwóch dniach testów nie wymagał uzupełniania. Zdjęcia porobiłem i wrzucę dzisiaj bo po weekendzie zostało mi zmęczenie i bolące korzonki :(.

Z literatury którą czytałem podają różne temp w których grzybiarki czują się dobrze . Optymalnie jest 22-28 stopni (22 dla gruntu 28 dla powietrza) co w moich warunkach jest łatwo osiągalne. Jeśli chodzi o wyżywienie to już mam młode kiełki dębu :) +młody krzaczek papirus oraz niedługo obudzę sadzonki maliny + kiełki takich roślin jak słonecznik, pszenicy, prosa :D. Teraz tylko dokończę samo gniazdo i jestem gotów

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 11:24 am 

Czy ktoś z was zastanawiał się jaki gatunek stoi za wieloznacznym Acromyrmex Species(Spec., Sp. w odniesieniu tych co są na Antstore) ? - Ja osobiście stawiam na Acromyrmex lundi(zwane też Acromyrmex lundi parallelus)

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 11:45 am 

Ja osobiście się nie zastanawiałem , ale uważam iż te Acromyrmex lundi są dużo ładniejsze od A. octospinosus :wink: . Akumas, mógłbyś podać link do jakiejś strony z rozwiązaniem nawilżania przy metodzie chowu sterylnego (tego sobie najbardziej nie mogę wyobrazić)

http://www.antmania.pl/forum/viewtopic.php?p=25658#25658
blog mojej hodowli

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 1:52 pm 

patyczak napisał(a):
...mógłbyś podać link do jakiejś strony z rozwiązaniem nawilżania przy metodzie chowu sterylnego (tego sobie najbardziej nie mogę wyobrazić)

Troszeczkę nie rozumiem pytania. Sterylnego przez znaczenie chów zamknięty wewnątrz obiegowy bez wymiany zewnątrz , czy poprzez podawanie z zewnątrz ze sterylizacją obiegową (oczyszczanie wody,powietrza w trakcie przepompowywania) ?.

Potem może do edytuje bo w pracy mam ograniczony tok myślenia jednak jak możesz to napisz czy pierwsze skojarzenia są trafne lub napisz na PW

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 5:49 pm 

Chów sterylny, chodzi o np. próbówkę jako gniazdo, i np. szalkę Petriego jako arenę, bez żadnych "naturalnych" dodatków, typu żwirek, korek itp. Bynajmniej ja to w ten sposób rozumiem... I chyba chodzi żeby zsymulować "laboratoryjne" warunki hodowli...
Uzupełnienie wody w próbówce jest w moim uznaniu trudnym zadaniem (raz próbowałem, i poniosłem klęskę z niezbyt przyjemnym skutkiem -> patrz dziennik). Jeżeli używasz pudełka po tic-tacach z watą, to po prostu robisz dziurkę i delikatnie (!) wstrzykujesz odrobinę wody. Przy gnieździe w strzykawce, która budową jest podobna do próbówki, możesz uzupełniać wodę inną strzykawką wstrzykując w dziurkę.

DOWN
Wybacz patyczak, zaćmiło mnie i nie przeczytałem ani nicka, ani nazwy tematu - odpowiedziałem na pytanie zacytowane przez akumasa xD

serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:Lasius niger, flavus, emarginatus.

Ostatnio edytowano Wt lut 03, 2009 7:08 pm przez xXLookashXx, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 6:02 pm 

xXLookashXx napisał(a):
Chów sterylny, chodzi o np. próbówkę jako gniazdo, i np. szalkę Petriego jako arenę, bez żadnych "naturalnych" dodatków, typu żwirek, korek itp. Bynajmniej ja to w ten sposób rozumiem... I chyba chodzi żeby zsymulować "laboratoryjne" warunki hodowli...
Uzupełnienie wody w próbówce jest w moim uznaniu trudnym zadaniem (raz próbowałem, i poniosłem klęskę z niezbyt przyjemnym skutkiem -> patrz dziennik). Jeżeli używasz pudełka po tic-tacach z watą, to po prostu robisz dziurkę i delikatnie (!) wstrzykujesz odrobinę wody. Przy gnieździe w strzykawce, która budową jest podobna do próbówki, możesz uzupełniać wodę inną strzykawką wstrzykując w dziurkę.

Acromyrmex w tic-tacu nie będę trzymał :razz: .

Hipotetyczna sytuacja - jeszcze nie wiem , czy narazie sobie zafunduje grzybiarki
W probówce najpierw , bo w tym są sprzedawane. Probówkę chce podłączyć do systemu pudełek na żywność (na start ok.4-5 , w tym pudełko nawilżające , ale o tym dalej). Nad nawilżaniem myślałem o podpięciu do systemu dużego pudełka / małego akwarium do którego doprowadzona była by rurka jak w pozostałych z tą różnicą iż jej wylot zabezpieczony był b. drobną siateczką. W zbiorniku znajdowałaby się woda i grzałka. W ten sposób (przynajmniej teoretycznie) można by załatwić wilgotność i temp. za jednym podejściem. Dodatkowo w jednym z pudełek planuje "termohigrometr" do kontroli warunków wewnętrznych.

Jak myślicie dałoby radę ?

http://www.antmania.pl/forum/viewtopic.php?p=25658#25658
blog mojej hodowli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1