www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So lut 25, 2017 12:23 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Stagnacja?
PostNapisane: So lut 11, 2017 10:56 am 

Witam.
Mam problem z Pheidolkami, a mianowicie od jakiś 2 tygodni dopadła je stagnacja; nie jedzą tak jak wcześniej (prawie wcale - jedną muszkę owocówkę męczą kilka dni po czym wyrzucają), królowa nie składa jaj. Kolonia jest młoda, bo z 2016 roku i liczy około 50-60 robotnic w tym 2 żołnierzy. Trzymam je w małym akrylowym formikarium, gniazdo lekko podgrzewam z jednej strony 7W matą grzewczą i temperatura wynosi jakieś 26-29*C. Podaję miód, pyłek kwiatowy, larwy mącznika i muszki owocówki. Zauważyłem również roztocza w hodowli owocówki, ale przed podaniem mrówkom staram się dokładnie sprawdzić czy muszka nie ma na sobie jakiś pasożytów zewnętrznych. Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam.

Tytuł: Re: Stagnacja?
PostNapisane: N lut 12, 2017 1:26 pm 

Przyjrzałem się dokładnie kolonii i nie zauważyłem żadnych roztoczy. Zastanawiam się czy ta stagnacja to normalne zjawisko u tego gatunku, bo z tego co słyszałem bądź wyczytałem z dzienników to królowa powinna składać masę jaj, a kolonia przyjmować masę białkowego pokarmu.

PostNapisane: N lut 12, 2017 2:05 pm 

Jaki jest dokładny stan potomstwa, ile larw, poczwarek? Do tej pory potomstwa było dużo? Kolonia była zawsze podgrzewana, czy dopiero od momentu problemów? Wcześniej jadły dużo białka?

PostNapisane: N lut 12, 2017 2:16 pm 

Kupiłem je w listopadzie; matka + 20 robotnic i pakiet jaj. Aktualnie jest tylko jakieś 50-60 robotnic, 5 larw, jaj nie widzę. Podgrzewam od grudnia; kilkakrotnie zdarzyło się, że temperatura wyniosła 31 stopni, bo mieszkanie szybko się nagrzewa w słoneczne dni. Na codzień staram się żeby nie przekraczała 28*C. Odnoszę wrażenie, że wcześniej pożerały więcej lub porównywalnie (ale kolonia była mniej liczna).

PostNapisane: N lut 12, 2017 3:38 pm 

Masz dwa wyjścia: 1) Poczekać, a w tym czasie starać się ich nie stresować. Nigdy nie lubiłem trzymać tych mrówek w akrylu, bo łatwo je tym sposobem stresować. Zawsze gdzieś go stuknąłem, przesuwałem, podnosiłem, świeciłem, co negatywnie odbijało się na ich rozwoju. Najlepiej szło im w probówce położonej na amortyzującej drgania warstwie piasku, w dużej szklanej arenie. Albo gnieździe betonowym. Oczywiście musisz starać się też utrzymywać dobrą temperaturę, czyli te 26-28 st.C. Możliwe, że niedługo ruszą.

2) Przezimować - skoro nie ma poczwarek i jaj, a larw jest zaledwie pięć, to możesz przenieść je do niższej temperatury ok. 10 st.C i potrzymać tak miesiąc. Sam zawsze zimowałem P. pallidula, i to znacznie dłużej. Teoretycznie potrafią rozwijać się bez przeszkód cały czas, o ile mają zagwarantowaną odpowiednią temperaturę. A przynajmniej 2 lata, które obejmowały badania nad ich rozwojem. Nie obserwowano wtedy żadnych stagnacji, ani przygotowań do zimowej diapauzy, że larwy przestają rosnąć, etc. Samo zimowanie nie jest im też potrzebne do wyprowadzenia form płciowych. Obserwacje Kipiatkova potwierdziły to, co obserwował Passera we Francji (nie pamiętam czy był wymieniony region), że P. pallidula zimują bez potomstwa, bo zaczyna ono obumierać w niższych temperaturach.

Kolonie z różnych rejonów świata nie muszą zachowywać się tak samo. Często można było spotkać się z opinią, że P. pallidula nie trzeba zimować, ale jeśli pochodzą z obszarów, w których dochodzi do znacznych spadków temperatury w miesiącach zimowych, to powinno się obniżać im temperaturę. Sam też nigdy nie upierałbym się przy stwierdzeniu, że gatunek ten nie ma nigdy stagnacji. Nawet królowe gatunków egzotycznych, które nie doświadczają zimy, odpoczywają co jakiś czas.

PostNapisane: N lut 12, 2017 3:53 pm 

Ok. Dziękuję:-)

PostNapisane: N lut 12, 2017 8:18 pm 

A propo tematu - czy mrówki te mogą zimować w podobnych do naszych mrówek temperaturach? Czy i tak potrzebują większej temperatury?

PostNapisane: N lut 19, 2017 11:10 am 

Kolonia ruszyła; królowa składa jaja i pochłania "ogromne" ilości białka:) Według mnie zimowanie powinno być nieco łagodniejsze ze względu na występowanie tego gatunku w krajach gdzie temperatura aż tak bardzo nie spada.

Strefa czasowa: UTC + 1