www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pn maja 21, 2018 9:25 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 08, 2018 10:52 am 

Witam,

Mam w swojej hodowli 1 królową M.Barbarus. Królową dostałem w Styczniu '18. Od tamtej pory królowa znajduje się w próbówce z wodą.
Niestety mamy początek maja. Królowa widziałem zniosła może kilka jajeczek, ale po pewnym czasie jajka znikają...Podejrzewam, że królowa "zjada" jajka.

Taki cykl powtórzył się 2 razy.
Obecnie królowa zniosła znów kilka jajeczek...Mam teraz pytanie, czy z moją królową jest wszystko w porządku? Wiem, ze wychowanie pierwszego potomstwa Messorów jest ciężkie, ale może coś powinienem zrobić (oprócz czekania)?

Warunki jakie obecnie panują obok królowej. Jest w pudełku, zaciemniona ma spokój i ciszę, zaglądam co 2-3 dni czy wszystko ok. temperatura ~24-25 st. Celsjusza. Wilgotność...hmm próbówka, więc raczej dobra. Woda jest.

Próbowałem nawet po 2 miesiącach czyli pod koniec Marca, dodać ziarna maku (może brakowało jej pokarmu) ? Dodałem wtedy wodę z cukrem. Nic to nie zmieniło.

Macie jakieś pomysły?

PostNapisane: So maja 12, 2018 3:20 pm 

???

Czy może ktoś ma pomysł?

PostNapisane: So maja 12, 2018 4:14 pm 

kossa1989 napisał(a):

Próbowałem nawet po 2 miesiącach czyli pod koniec Marca, dodać ziarna maku (może brakowało jej pokarmu) ? Dodałem wtedy wodę z cukrem. Nic to nie zmieniło.

Zamiast ziaren podałabym coś bardziej "konkretnego", czyli jakiegoś mącznika, owocówkę, wylęg świerszcza, czy karaczana. I jeśli już, to nie wodę z cukrem, a miód. Woda z cukrem nie ma w sumie żadnych wartości odżywczych.

A co do reszty, mogę tylko pogdybać, bo aż takiej wiedzy nie mam. Swoją kolonię mam od +30 sztuk i królowa, w dodatku są u mnie na tyle krótko, że nie będę ryzykowała, że powiem coś "nie tak". Jedyne co widzę po swojej kolonii to, to, że są bardzo wrażliwe na minimalne wstrząsy i drgania, gdzie pozostałe gatunki jakie mam, w zasadzie nie reagują.
Wydaje mi się jednak, że zaglądanie 2-3 dni to dość często. Ja potrafiłam nie zaglądać do samotnych królowych i dobre dwa tygodnie.
Być może królowa też nie była z rójki 2017 i brakuje jej zapasów. Można by pomyśleć o zakupie poczwarek by ją wspomóc.

Ale poczekałabym na wypowiedź kogoś bardziej doświadczonego.

PostNapisane: N maja 13, 2018 9:28 pm 

Czemu dałeś w cudzysłów zjada? :P
Niestety samotne królowe Messora są problematyczne w odchowaniu pierwszego pokolenia. Proponuję zakupić poczwarki.
Ponadto należy dać jej spokój, a nie ciągle dawać coś nowego do jedzenia i nie powinno się zaglądać, i sprawdzać czy jajeczka wciąż tam są :P. Owijasz próbówkę ścierką próbówkę i na tydzień do szafy. Sprawdzasz tylko czy ma jajeczka i dalej na tydzień

Camponotus barbaricus
Colobopsis truncata
I parę innych :)

PostNapisane: Pt maja 18, 2018 7:11 am 

Nic dziwnego, że zjada jajeczka, skoro karmisz ją WODĄ Z CUKREM I ZIARNAMI !!! POMYŚL TROCHE !!! DOWIEDZ SIE COŚ O HODOWLI MRÓWEK, ZANIM SIE ZABIERZESZ ZA ZAGRANICZNE GATUNKI !!!

PostNapisane: Pt maja 18, 2018 8:35 am 

Artłomiej napisał(a):
Nic dziwnego, że zjada jajeczka, skoro karmisz ją WODĄ Z CUKREM I ZIARNAMI !!! POMYŚL TROCHE !!! DOWIEDZ SIE COŚ O HODOWLI MRÓWEK, ZANIM SIE ZABIERZESZ ZA ZAGRANICZNE GATUNKI !!!

Dobrze ją karmi. O co ci chodzi?

Planuję:
Messor barbarus
Formica fusca / cinerea
Manica rubida

Dziennik
Blog

PostNapisane: Pt maja 18, 2018 10:30 am 

Blu3wolf napisał(a):
Artłomiej napisał(a):

Dobrze ją karmi. O co ci chodzi?

DOBRZE ?!!! Jak to dobrze ? Kolejny gość, który o hodowli mrówek wie tyle, co 5 latek, który naoglądał się bajek z mrówkami, i myśli, że cukier, to wartościowe pożywienie dla mrówek...
Poza tym - gdzie białko ? Owady ?!!!!!!

Strefa czasowa: UTC + 1