www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Śr lut 22, 2017 12:21 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 09, 2017 10:30 am 

Witam serdecznie! Pomimo, że jest to mój pierwszy post na tym forum, przeglądam je od dłuższego czasu i posiadam jako takie doświadczenie z mrówkami.
Moje pytanie w tytule dotyczy pewnych zachowań rodzaju Messor. Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwą posiadaczką małej kolonii Tetramorium caespitum. Jednak ze względu na ich mikre rozmiary, nie czerpię z ich obserwacji takiej przyjemności jakbym chciała. Na wiosnę je komuś oddam, a chciałabym się zająć większymi mrówkami (pomijam na razie fakt posiadania kilku robotnic Camponotus barbaricus, które straciły królową). Od samego początku kusiły mnie messorki, ale jedyna rzecz, która mnie powstrzymuje przed ich zakupem to ich potencjalnie ekspansywny charakter. Mam na myśli historie, w których messory przegryzały się przez różne materiały. Dlatego chciałam zapytać bardziej doświadczonych hodowców tego rodzaju: czy faktycznie Messor sp są tak ekspansywne, czy są to raczej odosobnione przypadki? Jak większość ludzi, nie mieszkam sama i mrówki spacerujące po mieszkaniu nie będą mile widziane. W sytuacji rozrośnięcia się kolonii, co byście zrobili w celu utrzymania jej w ryzach?
Ponieważ rozważam też rozwinięcie hodowli Camponotus sp., może ktoś będzie w stanie powiedzieć mi jaka jest optymalna wilgotność dla, powiedzmy, C. ligniperda? Nie znalazłam nigdzie jednoznacznej odpowiedzi. Do dyspozycji mam gniazdo akrylowe i zastanawiam się jak często powinnam je nawilżać w przypadku hodowli tego rodzaju.

PostNapisane: Pt lut 10, 2017 8:57 am 

Witamy na forum !!! :D

No fakt Messory są dość szczwane jeżeli chodzi o niszczenie gniazd. Są jednak gniazda z których nie dadzą rady przegryść. Jednym z nich jest gniazdo akrylowe lub zrobione w drukarce 3D, drugie zaś to formi ziemne w którym jedyne co mogą gryść to mieszanka piasku i gliny. Jednak zanim mała kolonia będzie w stanie przegryść jakie kolwiek gniazdo, minie trochę czasu. Co do ligniperdusów to nie za bardzo się na nich znam wiec nie za bardzo wiem co mam Ci wytłumaczyć. :D

Pozdrawiam serdecznie

PostNapisane: Pt lut 10, 2017 9:45 pm 

Moje messory nie gryzą samego akrylu - ale już wszelkie elementy nieakrylowe owszem. Ergo: wężyki, gipsowe "grzybki", etc. Z uwagi na fakt, że są przystosowane do zgniatania twardych nasion - mało który materiał im się oprze. Sam akryl pewnie też by przegryzły bez problemu, na szczęście nie ma on krawędzi które można by było chwycić żuwaczkami.

Co do gmachówek drzewotocznych - nie sądzę, aby ktokolwiek na tym forum wiedział KONKRETNIE jakie warunki są dla nich optymalne. Liczbę użytkowników, których kolonie osiągnęły setki osobników, można policzyć na palcach jednej ręki, a i oni raczej nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat U NICH kolonia osiągnęła sukces rozrodczy.

PostNapisane: N lut 12, 2017 9:50 am 

Dziękuję za odpowiedzi, panowie :) Tak się właśnie obawiałam, że messorki będą miały tendencję do podgryzania wszelkich wężyków i zatyczek. Myślę, że zostanę jednak przy Camponotus sp. , które uważam za bardzo wdzięczny rodzaj.

Strefa czasowa: UTC + 1