www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pn maja 22, 2017 10:36 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Mieszanka
PostNapisane: Pn cze 13, 2016 6:24 pm 

Witam wszystkich serdecznie, jestem początkującym hodowcą mrówek i jak się okazuję również słabym użytkownikiem forum gdyż nie mogę znaleźć przepisu na mieszankę z miodu i żółtka. Uprzejmie proszę o podanie linka lub przepisu.

Lasius niger
Lasius flavus
Messor barbarus

Tytuł: Re: Mieszanka
PostNapisane: Pn cze 13, 2016 7:09 pm 

Sam naturalny miód jest lepszym rozwiązaniem niż jakieś mieszanki. Do tego koniecznie podawaj martwe owady (w takiej formie by mrówki miały dostęp do ich miękkich tkanek). Dla większości mrówek dieta miód + owady będzie zdrowa i wystarczająca do prawidłowego rozrostu koloni.

PostNapisane: Pn cze 13, 2016 8:24 pm 

patry090 napisał(a):
Sam naturalny miód jest lepszym rozwiązaniem niż jakieś mieszanki. Do tego koniecznie podawaj martwe owady (w takiej formie by mrówki miały dostęp do ich miękkich tkanek). Dla większości mrówek dieta miód + owady będzie zdrowa i wystarczająca do prawidłowego rozrostu koloni.

W takim razie porzucam myśl o mieszance i będę karmił swoje mrówki w taki sposób jak napisałeś. Bardzo dziękuje za odpowiedź :)

Lasius niger
Lasius flavus
Messor barbarus

PostNapisane: Pn cze 13, 2016 8:54 pm 

Dodam, że czysty miód jest o tyle wygodniejszy, że się nie psuje. Ma to duże znaczenie szczególnie na arenach wilgotnych ze słabą wentylacją gdzie taka mieszanka miodowo-jajeczna na drugi dzień jest już zapleśniała. Na wentylowanych arenach znowu dosyć szybko wysycha. Dodatkowo, przyrządzona w złych proporcjach może zaszkodzić naszym mrówkom (!).

Dawniej rozcieńczałem miód z wodą. Mrówki chętniej jedzą taki "wodnisty" co wcale nie oznacza, że zwykłego nie ruszają. Niestety nie może tak leżeć bez końca bo robi nam się napój alkoholowy (nawet gdy leży w lodówce). Zwykły miód może leżeć i leżeć :p Teraz daję tylko taki i też znika z karmidełka (tylko trochę wolniej).

PostNapisane: Cz cze 16, 2016 5:24 pm 

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak to jest naprawdę z podawaniem mięsa mrówkom ? Wyczytałem w faq że jest to możliwe i najlepiej podawać wątróbkę w postaci koktajlu. Napiszcie mi proszę czy korzystacie z takiej formy podawania mrówkom białka oraz jeśli tak jak najlepiej to robić ? Będę wdzięczny za wszelkie rady :)

Lasius niger
Lasius flavus
Messor barbarus

PostNapisane: Cz cze 16, 2016 6:33 pm 

Podawanie mrówką mięsa jest raczej niemożliwe, ale jeśli jednak Ci się uda to warto się tutaj pochwalić ;) Jeśli chodzi o karmienie mrówek mięsem, to sam tego nie robiłem, ale wiele osób na forum się tym chwali. Osobiście preferuję owady i nie polecam ich zastąpienia czymkolwiek. Ale jako dodatek możesz spróbować im podać wątróbkę lecz wcale nie musi im smakować.

PostNapisane: Cz cze 16, 2016 7:37 pm 

W takim razie ja się wypowiem, bo mam odrobinę doświadczenia w tym temacie :)
Od lat podaje moim mrówkom mięso. Może być pierś kurczaka, może być wątróbka, w sumie to może być wszystko. Ważne, żeby mięso było surowe i bez przypraw. Jeśli kolonia jest mała to dajemy bardzo malutkie porcje tak aby w przypadku gdyby nie zostały zjedzone wysuszyły się a nie zaczęły gnić.
Jeśli kolonia jest duża np. 4000 robotnic Messor to spokojnie można podać kawałek 4x4 cm i z pewnością im posmakuje. Jeśli podajemy mięsko małym koloniom musimy je rozdrobić aby ułatwić mrówkom życie (ja zawsze tnę kawałek mięsa na cienkie plasterki nożyczkami).
Podaję mięso moim mrówkom tak raz na tydzień i zawsze jest bardzo chętnie zjadane, dlatego polecam poeksperymentować :)
Owady owadami, ale mięso na 100% im nie zaszkodzi, a będzie dobrym uzupełnieniem diety. W naturze mrówki też często smakują w mięsie małych zwierzątek, więc nie widzę w tym nic dziwnego.

P.pallidula
Camponotus nylanderi
C.barbaricus
Manica rubida

PostNapisane: Cz cze 16, 2016 7:44 pm 

Ant napisał(a):
W takim razie ja się wypowiem, bo mam odrobinę doświadczenia w tym temacie :)
Od lat podaje moim mrówkom mięso. Może być pierś kurczaka, może być wątróbka, w sumie to może być wszystko. Ważne, żeby mięso było surowe i bez przypraw. Jeśli kolonia jest mała to dajemy bardzo malutkie porcje tak aby w przypadku gdyby nie zostały zjedzone wysuszyły się a nie zaczęły gnić.
Jeśli kolonia jest duża np. 4000 robotnic Messor to spokojnie można podać kawałek 4x4 cm i z pewnością im posmakuje. Jeśli podajemy mięsko małym koloniom musimy je rozdrobić aby ułatwić mrówkom życie (ja zawsze tnę kawałek mięsa na cienkie plasterki nożyczkami).
Podaję mięso moim mrówkom tak raz na tydzień i zawsze jest bardzo chętnie zjadane, dlatego polecam poeksperymentować :)
Owady owadami, ale mięso na 100% im nie zaszkodzi, a będzie dobrym uzupełnieniem diety. W naturze mrówki też często smakują w mięsie małych zwierzątek, więc nie widzę w tym nic dziwnego.

Bardzo dziękuje za informację :) Tak jak powiedziałeś, poeksperymentuję sobie trochę z tematem.

Lasius niger
Lasius flavus
Messor barbarus

PostNapisane: So cze 18, 2016 10:25 am 
Moderator

Ja tam stosuję mieszankę jako uzupełnienie diety (oprócz tego podaję mrówkom również dwa rodzaje owadów karmowych – mączniki i ochotki – czysty miód oraz mieszankę miodu z tartym jabłkiem) – i po prostu mieszam dokładnie żółtko jaja z dwiema łyżkami stołowymi miodu. Nie cieszy się to wielkim powodzeniem zazwyczaj, ale czasami bywa podjadane. Zaletą jest bogactwo witamin i mikroelementów.

A co do podawania mięsa mrówką – trudnością jest znalezienie gatunku mrówek skłonnego, by trzymać takie mięso żuwaczkami w momencie gdy my przenosimy mrówkę za odwłok, a następnie na komendę je upuścić. :lol: :lol: :lol:

A już zupełnie poważnie – przypominam, że pomiędzy narzędnikiem liczby pojedynczej (kim? czym? → mrówką) a celownikiem liczby mnogiej (komu? czemu? → mrówkom) istnieje istotna różnica.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Wt lut 21, 2017 1:22 pm 

Mieszanka bardzo dobra dla mrówek

PostNapisane: So lut 25, 2017 10:17 am 
Moderator

Czy mógłbyś mnie oświecić, co Twój post miał wnieść do tego tematu?

Pozdrawiam!
LOKI

Strefa czasowa: UTC + 1