www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Śr gru 13, 2017 11:58 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 22, 2012 11:51 pm 

Siema wszystkim
otóż rozmyślam nad rozbudowaniem "domku" mrówkom i wpadłem na taki pomysł z plantacją gdzie można hodować mszyce.
to jest tylko pomysł który chce rozwinąć i chciałbym się dowiedzieć czy to w ogóle wypali czy może coś trzeba zmienić.
moja wiedza jeśli chodzi o mszyce i rośliny nie jest ogromna ale jako łepek pamiętam jak w domu hodowaliśmy kiełki fasoli w słoiku gdzie była nawilżona wata.

to jest mój projekt
Obrazek

lejek
roślina
wata
most

nie jestem przekonany jakimi roślinami się żywią mszyce i czy te właśnie rośliny się przyjmą w czymś takim
oraz jeżeli wata będzie bez przerwy wilgotna to czy mrówki tam sie przeniosą lub powstanie grzyb
mam nadzieje że jakoś da się ten projekt rozwinąć i udoskonalić
liczę na dobre pomysły

PostNapisane: Śr maja 23, 2012 1:03 am 
Moderator

viewtopic.php?f=8&t=6857
viewtopic.php?f=8&t=6898

Jak wynika z powyższych linków, roślina na samej wodzie daleko nie zajedzie (szczególnie się wczytaj w posty Dawida). Wata prędzej czy później i tak by spleśniała i powodowała "zaglonienie" wszystkiego dookoła. Jak na razie chyba nikt skutecznie nie hodował mrówek z mszycami w domu (był gdzieś jeszcze jeden projekt, w którym coś niecoś wyszło).

Zarejestruj swoją królową w arkuszu Google!

lub w Atlasie Mrówek!

PostNapisane: Śr maja 23, 2012 3:21 pm 

Także głównym problemem tutaj jest pleśń i minerały.
Z tego co wiem pleśń jest grzybem który rozwija się w ciemnych i wilgotnych miejscach
(Wiki-Ich grzybnia rozwija się na różnych związkach organicznych np. pokarmach roślinnych, nawozie, kompoście, skórze)
Od razu wpadły mi do głowy 2 pomysły.

Wynika z tego że potrzebna jest cyrkulacja powietrza i ciepło gdyby w cylindrze zrobić 2 dziury po obu stronach i zamontować
po jednej z nich niskiej mocy wiatraczek (np. na baterie) a dziury zakryć bandażem lub innym materiałem aby mrówki nie mogły się przecisnąć.
Ciepło można by było wprowadzić na dwa sposoby używając żarówki. Pierwszy to zamontować żarówkę za wiatrakiem tak aby nagrzewała tylko wlatujące powietrze a drugi nad cylindrem by nagrzewał wnętrze. Lecz przy drugim sposobie mam wątpliwości gdyż woda by szybciej wyparowywała i osiadała się na ściankach lub liście rośliny mogły by zacząć usychać.

Minerały projekt 1
pomyślałem nad czymś takim aby dno wypełnić ziemią/nawozem/mix a na wierzch tego położyć sitko z plastiku/metalu, sitko musiało by mieć takie dziurki by mrówka się nie mogła przecisnąć ale też takie by roślina mogła zapuścić korzenie.
Obrazek

Minerały projekt 2
cylinder można by ustawić nad doniczką tak by między doniczką a cylindrem była niewielka przestrzeń (dla świeżego powietrza. zrobić dziurę/y w cylindrze tak by łodyga rośliny była wewnątrz cylindra. w ten sposób roślina ma korzenie w ziemi i pobiera minerały a mszyce mogą wcinać liście wydzielając spadź.
Obrazek

i to by chyba było na tyle jeżeli ktoś jeszcze znajdzie jakiś problem w tym niech go opisze i spróbujemy go rozwiązać.
jeśli to też nie zadziała nadal będę starał się rozwiązać problem z hodowlą mszyc

PostNapisane: Śr maja 23, 2012 6:38 pm 
Moderator

Wg. mnie drugi pomysł najlepszy. Ta żarówka i grzanie powietrza.. nie wiem ile ona by musiała mieć wat żeby się to udało.
Jednym z problemów przy tym projekcie jest pleń, oczywiście gdyby w pojemniku pojawiły się martwe szczątki (najgorsze są dla mrówek pleśnie rozwijające się na zwierzakach) i duża wilgoć + ciepło. To ciepło powoduje gwałtowny wzrost wilgotności, a dodatkowo dogodne warunki dla grzybów (z praktyki wyniosłam). "Klimatyzacja" jest dobrym pomysłem, dziury, wiatraczki itp; utrzymywanie podwyższonej temperatury przy obiektach zawierających wodę (wilgotna ziemia-> parowanie; roślina->wysychanie)- niekoniecznie.

Ale to wszystko są tylko moje własne przemyślenia. Nie jestem żadnym fachowcem.

lub w Atlasie Mrówek!

PostNapisane: Śr maja 23, 2012 11:27 pm 

Projekt 2 rozwinięcie
Właśnie chodzi o to że w projekcie drugim w cylindrze nie będzie żadnej wody jedynie łodygi roślinek i liście lub kwiaty (cokolwiek chcecie).
Pomysł wpadł mi gdy spojrzałem na mojej mamuśki roślinkę która od kilku lat rozwija się w doniczce co jakiś czas podlewana i nigdy w żadnej doniczce a jest ich tysiące :) nie zauważyłem pleśni więc gdyby włożyć tą łodygę do cylindra jak jeszcze nie jest w pełni rozwinięta to może by się udało.
A w całym projekcie chodzi o to aby odseparować ziemię (gdzie będzie wilgoć) od cylindra (gdzie wilgoci być nie powinno).
Druga sprawa jest taka że nie jestem pewien jaka temperatura powinna znajdować się w cylindrze aby mrówkom, mszycom i roślince żyło się dobrze.

To jest tylko teoria ale jeżeli wszystko będzie grało to przejdę do praktyki

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 1:30 am 
Moderator

dlatego napisałam, że wg. mnie najlepsze będzie dwa :)
Jak to jakaś polska roślina, którą idzie spotkać w naturze, to daj im tyle co na dworze, jakieś 20+ pewnie. Gorzej jak to będzie coś zagramanicznego, bo może mieć wymóg jakiegoś półcienia czy cholera wie czego. Tu gdzie jest rozwija się świetnie, a przestawisz 2 m dalej i padnie.

lub w Atlasie Mrówek!

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 1:45 pm 

Jak już to pomysł pierwszy. Nie ma sitka takiego, który by pasował wielkościami otworków do grubości łodygi, jednocześnie separując mrówki. Korzenie są cieńsze od łodyg więc pomysł nr. 1 by pasował.

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 1:47 pm 
Moderator

antwito napisał(a):
Jak już to pomysł pierwszy. Nie ma sitka takiego, który by pasował wielkościami otworków do grubości łodygi, jednocześnie separując mrówki. Korzenie są cieńsze od łodyg więc pomysł nr. 2 by pasował.

Co za problem dziurę powiększyć ? :D chyba, że się mylę

lub w Atlasie Mrówek!

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 1:51 pm 

Powiększysz dziurę, a przy tym drzwi dla mrówek (czyt. nowe lepsze światy ;) ).

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 5:10 pm 

Zawsze można by spróbować z hydroponiką, brak gleby czyli brak miejsca na mrowisko. Hydroponika się udaje ale nie wiem czy nawożenie nie zaszkodziło by mrówom.

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 5:23 pm 

Uwierz że ja hoduje rośliny dzięki hydroponice, ale potrzebne są nawozy.
A jak byś chciał hodować mszyce na roślinach wodnych to nie licz na to.
Tylko sugeruje.

Tetramorium caespitum

PostNapisane: Cz maja 24, 2012 9:42 pm 

z tym sitkiem to nie tak jak myślicie
chodziło mi o to żeby zanim wrzucić tam mrówki i mszyce poczekać aby roślina się rozrosła
w drugim projekcie z minerałami wyglądało by to tak że sadzimy roślinę a gry rośnie przeciągamy łodygę przez jedną dziurę
gdyby to "sitko" było np. z folii, a folia jest elastyczna to gdyby łodyga się rozrastała w szerz to folia automatyczne by się dostosowywała
nie wiem czy słyszeliście o głodnych drzewach
oto jedno z nich http://ciekawszy.net/layout/files/2/2/2/222b73634e075261fe05b7b1358bd58d.jpg
chodzi o to że jeżeli drzewo znajdzie przeszkodę rosnąc w górę to ta przeszkoda staje się częścią drzewa ale nie wiem czy
rośliny robią tak samo jeżeli tak to nie widze problemu z tym aby użyć tu plastiku

PostNapisane: N maja 27, 2012 2:44 pm 

Można poprostu podłączyć formikarium z plantacją wężykiem o długośći 2,5m.
Poprostu użyjcie ziemi.

Tetramorium caespitum

Strefa czasowa: UTC + 1