www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz gru 14, 2017 7:26 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 18, 2012 9:29 am 
Moderator

Nie znamy, Niunik. Tyle że po pierwsze – jeśli w mieszance oryginalnej naprawdę rosną rośliny, to zapewne zawiera ona nawozy… I cholera wie, jakie to są nawozy, w jakich stężeniach i jak wpłynęłyby na mrówki. A po drugie – Antwito zamierzał przygotować WŁASNĄ mieszankę – gdzie skład ustalałby on sam… I ma teraz zgryz…

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Pt maja 18, 2012 1:24 pm 

Mam pewien, może i głupi pomysł, ale kto wie...
Ziemia zawiera wszystkie składniki mineralne potrzebne do prawidłowego rozwoju. Gdyby tak jednak rozdzielić ziemie od potrzebnych składników, można by stworzyć tak jakby nawóz bez chemii. Co do rozdzielenia to mam pomysł. Kto był już co najmniej w 1 gim. ten powinien znać z chemii sposoby rozdzielania mieszanin. Ja chciałbym się skupić na jednej. Mianowicie na sączeniu. Oto mój pomysł:
1.Wymieszam żyzną, czystą ziemię z wodą.
2.Poddam mieszaninę procesie sączenia.
3.Wodę wymieszam z żelatyną, a ziemie wyrzucę byle gdzie :p
Cały myk polega na tym, że składniki mineralne pozostaną w wodzie!

Koniec!!!

Co o tym sądzicie?

PostNapisane: Pt maja 18, 2012 2:55 pm 

Myślę że lepiej jak byś tak zrobił z naturalnym nawozem, mogę Ci wysłać takowy, pochodzenia przepiórczego, w ich odchodach jest masa azotu i potasu.
Z takiej "zupy" to byś mógł zrobić żelatynke :) Bo jednak w chcesz aby składników na trochę starczyło, możesz tez tak robić jak mówisz, tylko musiał byś jakoś zwiększać stężenie :)

PostNapisane: Pt maja 18, 2012 9:14 pm 

Nawozu to i ja mam ;) A jeśli chodzi o tą mieszankę to chcę, aby to było przeźroczyste (stąd pomysł z sączeniem). Tamte wszystkie potrzebne składniki powinny zostać razem z wodą. Ciekawi mnie tylko jak azot... :/ Słabo rozpuszcza się w wodzie...

PostNapisane: Pt maja 18, 2012 9:28 pm 

Przecież jako gaz azot nie może znajdować się w stałym nawozie ;) tam są związki azotu.

PostNapisane: Pt maja 18, 2012 9:47 pm 

A jeszcze dzisiaj czytałem skład nawozu i było napisane, że związki... Coś już chyba senność mnie po dzisiejszym dniu dopada ;P

PostNapisane: Wt wrz 17, 2013 2:59 pm 

Postęp w pracach (mimo, iż projekt ogłoszony dobry rok temu) wynosi - uwaga - aż ok 20%... Z tego co udało mi się ustalić, to to, że wymieszanie ziemi z wodą i przesączenie jej w ramach wyklarowania powinno działać, a rośliny powinny mieć bezproblemowy dostęp do substancji mineralnych. Pytanie tylko, czy zrobienie tego z agarem stworzyło by odpowiednią galaretkę w której rośliny rosłyby, a i mrówki mogły robić sobie w tym korytarze. Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem :P Jak na razie nie zapowiada się na robienie kolejnych testów w tej sprawie ale jeśli komuś by się chciało, to niech próbuje i koniecznie dzieli się wynikiem. Dodam jeszcze, że żelatyna nie nadaje się bo śmierdzi, topi się i gnije szybko...

PostNapisane: Wt wrz 17, 2013 7:17 pm 

Wiem jak ci pomóc!

Nie wypłukuj ziemi wodą, ponieważ wraz z cennymi pierwiastkami wypłukujesz też drobnoustroje.
Właśnie to jest powód gnicia i nieciekawego zapachu. Lepiej kupić substrat roślinny,
pierwiastki jakie powinien zawierać:
Makroelementy
P- fosfor
N-azot
S-siarka
K-potas
Miktoelementy
Mn-Mangan
Zn-Cynk
(jeśli taki ów pierwiastek posiada)
Mo-Moliben
Jeśli chodzi o kwestie pleśni. Najlepszym i najbardziej dostępnym środkiem jest KMnO4
Inaczej mówiąc Nadmanganian Potasu. Problem z nadmanganianem jest taki iż nie wiem czy
będzie on toksyczny dla mrówek, ale nie sądzę, gdyż zawarte w nim pierwiastki raczej nie zagrażają
organizmom. A no tak i można używać żelatyny(nie znam innego zagęszczacza)

No i moja wiedza o chemii i biologi na tym się kończy. Mam nadzieję, że bardzo pomogłem.

Tetramorium caespitum

PostNapisane: Wt wrz 17, 2013 7:38 pm 

A no pomogłeś, dzięki! Masz bardzo ciekawy pomysł :) Jeśli chodzi o żelatynę, to jednak lepszy do tego będzie agar ;) Na razie niestety nie mam kiedy testować tego...

Pozdrawiam!

PostNapisane: Wt wrz 17, 2013 8:09 pm 

A przypadkiem rośliny motylkowe takie jak koniczyna nie żyją w symbiozie z drobnoustrojami które zapewniają odpowiednie substancje do ich przeżycia, mam tu namyśli głównie produkowany azot.

PostNapisane: Wt wrz 17, 2013 9:18 pm 

Rośliny motylkowe nie produkują azotu (bo nic z niczego nie ma) tylko pobierają go
z atmosfery. A drobnoustroje (które są odpowiedzialne właśnie za ten azot)
nie powodują procesów gnilnych.
Roślina motylkowa nie jest potrzebna do takiego plantarium, ponieważ nic nie
wniesie do hodowli mszyc. A azot będziemy mieć z substratów.

Tetramorium caespitum

PostNapisane: Śr wrz 18, 2013 5:41 am 

Nie chodziło mi o to że r. motylkowe produkują azot <facepalm>. Mówiłem o owych drobnoustrojach, które właśnie produkują ten azot co pozwala przeżyć na przykład koniczynie w trudnych warunkach. Miałem to ostatnio na zajęciach i wydaje mi się że dobrze słuchałem nauczyciela. A co do tego żelu, nie lepiej zastąpić go piaskiem zasadzić roślinkę i umieścić na niej mszysce?

PostNapisane: Śr wrz 18, 2013 10:10 am 

Epikurejczyk napisał(a):
Nie chodziło mi o to że r. motylkowe produkują azot <facepalm>. Mówiłem o owych drobnoustrojach, które właśnie produkują ten azot co pozwala przeżyć na przykład koniczynie w trudnych warunkach. Miałem to ostatnio na zajęciach i wydaje mi się że dobrze słuchałem nauczyciela. A co do tego żelu, nie lepiej zastąpić go piaskiem zasadzić roślinkę i umieścić na niej mszysce?

różnica polega na tym że w piasku mrówki zaczną Ci kopać korytarze i tyle będziesz je widział...

F.cinerea
F.rufibarbis
C.ligniperdus
M.barbarus
Myrmica sp.
M.rubida
C.scutellaris

PostNapisane: Pt wrz 20, 2013 8:20 am 
Moderator

dawid5945 napisał(a):
Wiem jak ci pomóc!

Nie wypłukuj ziemi wodą, ponieważ wraz z cennymi pierwiastkami wypłukujesz też drobnoustroje.
Właśnie to jest powód gnicia i nieciekawego zapachu. Lepiej kupić substrat roślinny,

Na jakiej podstawie twierdzisz, że substrat roślinny będzie sterylny?
dawid5945 napisał(a):
pierwiastki jakie powinien zawierać:
Makroelementy
P- fosfor
N-azot
S-siarka
K-potas
Miktoelementy
Mn-Mangan
Zn-Cynk
(jeśli taki ów pierwiastek posiada)
Mo-Moliben
Jeśli chodzi o kwestie pleśni. Najlepszym i najbardziej dostępnym środkiem jest KMnO4
Inaczej mówiąc Nadmanganian Potasu. Problem z nadmanganianem jest taki iż nie wiem czy
będzie on toksyczny dla mrówek, ale nie sądzę, gdyż zawarte w nim pierwiastki raczej nie zagrażają
organizmom.

KMnO4 jako bardzo silny utleniacz jest toksyczny dla wszystkiego, co żywe – włącznie z rośliną, którą w to wsadzimy i samymi mrówkami.
dawid5945 napisał(a):
A no tak i można używać żelatyny(nie znam innego zagęszczacza) (...)

Sam autor wątku pisał o agarze. ;-)

Epikurejczyk napisał(a):
Nie chodziło mi o to że r. motylkowe produkują azot <facepalm>. Mówiłem o owych drobnoustrojach, które właśnie produkują ten azot (...)

Primo – jak już napisał Dawid, drobnoustroje nie produkują azotu, bo żeby wyprodukować jakiś pierwiastek chemiczny, potrzeba by reaktora atomowego, a niestety przy całej niesamowitej złożoności świata żywego jak na razie żaden organizm nie wkomponował reakcji nuklearnych do swojej biochemii. Drobnoustroje (z rodzaju Rhizobium) są w stanie przetwarzać azot atmosferyczny (N2) w formę przyswajalną dla roślin (NH3).

Secundo – azot to nie wszystko. Roślina potrzebuje też fosforu w sporych ilościach, podobnie z potasem, siarką czy magnezem, niezbędne są też liczne mikroelementy, o których wspominał Dawid, które w większości są kofaktorami enzymów.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Pt wrz 20, 2013 9:18 am 

Substraty są na pewno sterylniejsze od gleby, gdyż w glebie rozwijają się liczne bakteria saprobiotyczne
odpowiedzialne za gnicie w większości substratów są inne bakterie.

KmnO4 No cóż nie wiedziałem, że jest on aż tak toksyczny.
Dzięki za oświecenie postaram się znaleźć coś co zapobiegnie gniciu i rozwojowi bakterii.

Tetramorium caespitum

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1