www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest N cze 24, 2018 6:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N maja 13, 2018 7:07 pm 

Witam. Potrzebuje waszej pomocy. Otóż w mojej szkole jest konkurs talentów, i mój kolega zapisał mnie na niego mówiąc że wiem wszystko o mrówkach i że znam wszystkie gatunki (oczywiście przesadził i wiem mało ale dla osób nie znających się nawet trochę to dużo, a gatunki rozpoznaje rzadko i czasami mówię że to chyba np. manica, lasius czy coś). Pani stwierdziła że to super pomysł i że mam przygotować jakąś prezentacje. Będę miał 3min na wszystko i planuję napisać ważne rzeczy i ciekawostki a w tle zdjęcia różne mrówek. Proszę byście wysyłali wszystko co może mi się przydać do takiej prezentacji np. zdjęcia, ciekawostki, ważne rzeczy które. Planuję też przynieść moją kolonie F. fusca by pokazać im ją.

PostNapisane: N maja 13, 2018 7:12 pm 

http://bfy.tw/I6uZ
Powodzenia!

PostNapisane: Śr maja 16, 2018 2:19 pm 

Ja tobie polecam pokazać kolonie mrówek zamiast po prostu zrobić prezentacje i pokazać kilka zdjęć. Już pokazywałem 2 swoje kolonie (L. niger i M. barbarus) , wszystko szło bez problemu. Przy pokazaniu kolonii mrówek zrób krotki wstęp- takie ogólne rzeczy np. ciekawostki, gdzie żyją, ile jest gatunków w Polsce. Potem opisz pokazywany gatunek mrówek- np. opowiedz czy są agresywne, do ilu robotnic morze być maksymalnie. Konkretnie o tym gatunku. Pod koniec powiedz coś od siebie np. jaki chcesz mieć kolejny gatunek mrówki, ile na nie wydałeś, liczebność twojej kolonii. Spokojnie dostaniesz 6.

PS Jak chcesz to ci zrobię zdjęcia tekstu.

C. barbicius
T. crassispinus
F. fusca
A tu mój blog: https://mojemrowki.blogspot.com/

PostNapisane: Śr maja 16, 2018 8:04 pm 

Nie żeby coś miroslaw, ale ... chyba coś się komuś czytane ze zrozumieniem kłania :D
miroslaw napisał(a):
Ja tobie polecam pokazać kolonie mrówek

KaSoX napisał(a):
Planuję też przynieść moją kolonie F. fusca by pokazać im ją.

Cóż, w dobie komputerów prezentacja multimedialna to dobry format. Bardzo dobrze systematyzuje wiedzę i sprawia, że taka nasza "paplanina" nie staje się nudna. Poza tym większość osób to wzrokowcy i spamiętanie, czy zainteresowanie tematem prezentacji będzie dla nich przystępniejsze, jeśli na ekranie pojawi się coś co "wyłapie" najważniejsze fakty z "wykładu". Nie mówiąc o tym, że nauczycielowi też jest łatwiej ocenić prezentację, niż czystą paplaninę. Może też łatwiej wyłapać błędy (chociaż z biologiami jest różnie, ja przykładowo jestem nogą z fizjologii roślin i prześlizgnęłam się po tej gałęzi na studiach; teoretycznie nauczyciel ma obowiązek "liznąć" temat przedstawiany przez ucznia, ale w praktyce... nauczyciel nie ma czasu, np. jak ja kończyłam lekcje o 13tej, to do drugiej w nocy siedziałam nad prezentacjami, pracami, projektami, by o 6tej zwlekać się z łóżka i jechać do szkoły).
Poprawnie wykonana prezentacja zawiera maksimum zdjęć, minimum tekstu. Przykładowo - wrzucasz zdjęcie amazonek, a obok informacje od myślników: praktykują niewolnictwo na pierwomrówkach; królowa ani robotnice tego gatunku nie są zdolne do opieki nad potomstwem; po czym zaczynasz opowiadać o tym jak wyglądają takie "najazdy" na gniazda, że mrówki te wykorzystują chemiczną strategię, jakie to ma znaczenie dla środowiska etc.
A ciekawostki? Dla osób, które nie siedzą w temacie mrówek ciekawostką będzie sam fakt istnienia królowej oraz to, że jest ona dużo większa od reszty. Ciekawostką będzie sam fakt, że nie istnieją tylko mrówki czerwone i czarne. Ciekawostką będą gmachówki, ciekawostką będzie mrówka złodziejka, czy nawet same kopcówki. Ciekawostką będą mrówki tkaczki, czy mrówki ogniste. Sam fakt istnienia.
Na twoim miejscu podałabym podstawowe informacje o zakładaniu kolonii przez królową. Może trochę bym opowiedziała o tzw. "kroku pierwszym". Podałabym informacje jak karmić, w czym trzymać. Na koniec bym zrobiła jakiś przegląd po gatunkach. Podejrzewam, że masz na to nie więcej jak piętnaście minut, więc warto to dobrze ugryźć, by nie zanudzić ludzi (w końcu nie każdy to pasjonat, podejrzewam że większość uniesie brew i uzna Cię za wariata :) ), a z drugiej strony by nie lecieć z obszernym materiałem "bo muszę zdążyć". A na koniec pokazać kolonię, już jak będą wiedzieli "z czym to się je" (więc najlepiej prezentację ogarnąć w dziesięć minut, żeby zostało te pięć, na poprzyglądanie się kolonii).
Możesz w trakcie przeprowadzania prezentacji dać każdej osobie coś w formie "poradnika zakładania własnej kolonii". Gdzie cyferkami, łopatologicznie im wszystko wyjaśnisz. Np. 1. Szukamy królowej (i tu zdjęcie kilku królowych zakładających kolonie w sposób klasztorny); 2. Przygotujemy probówkę (i tu rysunek w kliku krokach, jak ma to wyglądać) itd. Ten poradnik może zawierać to samo, co pojawi się na slajdach, a może być obszerniejszy. Pamiętaj też o kopii dla nauczycielki, bo to też podstawa zaliczenia + ukłon w jej stronę.
Na sam koniec bym poinformowała, że jak ktoś jest chętny, to służysz pomocą, podała linka do forum, czy jakiejś ogarniętej grupy na fb, jakieś linki do czegoś w rodzaju mrówczej wiki. I tyle :)

PostNapisane: Cz maja 17, 2018 7:19 pm 

A propo ciekawostek - http://www.myrmeblog.pl/ciekawostki-o-mrowkach/ ciekawostki w 6 częściach. Może się przydać ;)

Strefa czasowa: UTC + 1