www.Antmania.pl
http://antmania.pl/forum/1/

Aktywność za dnia
http://antmania.pl/forum/1/viewtopic.php?f=66&t=12795
Strona 1 z 1

Autor:  Open96 [ Śr wrz 20, 2017 10:35 am ]
Tytuł:  Aktywność za dnia

Witam,

Mam kolonię Camponotus od lipca br. Dostałem ją z 5 robotnicami, teraz mam ich 14 więc kolonia pod względem rozwoju radzi sobie nawet dobrze jak na swój gatunek. Problem jest taki, że mrówki nie opuszczają gniazda za dnia praktycznie w ogóle już od pewnego czasu. W dzień kolonia nie wykonuje żadnych ruchów, zaczyna się budzić do życia dopiero po 18 a arenę patroluje maksymalnie jedna robotnica i to dopiero po północy (światło nie gra roli). Moje pytanie - czy to normalne? Jeśli tak to o jakiej porze dnia podajecie swoim mrówkom pokarm białkowy, tak aby był on przynajmniej zauważony przez mrówki?

Jest to moja pierwsza kolonia i mimo jej wydziwień bardzo ją lubię. Wiem, że gmachówki często prowadzą nocny tryb życia ale nie myślałem że aż do tego stopnia :)

Autor:  antwito [ Śr wrz 20, 2017 12:52 pm ]
Tytuł:  Re: Aktywność za dnia

Normalna sprawa ;) Małe kolonie aktywność ograniczają do minimum, a w dodatku potrzebują niewielkie ilości pokarmu. Z czasem zobaczysz, jak wraz z większą liczebnością kolonii zwiększa się jej aktywność (i apetyt :mrgreen: ). Ja karmię mrówki wtedy, kiedy mi pasuje. Zwykle jest to po południu.

Pozdrawiam

Autor:  PMK [ Śr wrz 20, 2017 10:01 pm ]
Tytuł:  Re: Aktywność za dnia

hoduję Camponotus ligniperdus od 2014 roku (zaczynałem od 40 robotnic) i z moich obserwacji wynika, że jest to gatunek z natury mało ruchliwy.
Jak są najedzone, niczego im nie brakuje, to po prostu "siedzą" w gnieździe i wykazują bardzo małą aktywność. Moja kolonia obecnie ma ok 200 robotnic, a na arenie czasem jest tylko kilka robotnic.
Kolonie zimuje zwykle w listopadzie/grudniu, marzec-maj jest wysyp larw, nowych robotnic, wtedy na arenie panuje jako taki ruch, a później już się uspokaja, jest trochę larw, ale nie tak dużo jak w I połowie roku.
także według mnie zachowanie twojej kolonii jest całkowicie normalne, mają wystarczające zapasy, a jak będą głodne to zaczną wychodzić ;)

Autor:  The Chuck [ Wt wrz 26, 2017 5:56 pm ]
Tytuł:  Re: Aktywność za dnia

Również mam kolonię ok 200+ i małą aktywność. Jedyne co powoduje większy wysyp robotnic z gniazda, to podrzucenie jaj/poczwarek.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/