www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Wt lut 20, 2018 8:05 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sty 23, 2018 3:55 am 

Jako że moje Campo niedawno wyszły z lodówki i spożyły pierwszy posiłek a królowej zaczyna pęcznieć odwłok co jest u niej równoznaczne ze złożeniem jajeczek to stwierdziłem, że chcę podnieść standard życia moich mrówek. Kolonia nie jest duża, 10-15 robo i 20-30 jajeczek ale moim utrapieniem jest formikarium kompakt z antcenter. Problemy następujące:

1. Mrówki dostają zawału za każdym razem gdy chcę otworzyć formikarium.
2. WILGOĆ. Przy każdym otworzeniu formi (nawet gdy zostawię je minimalnie uchylone dla wentylacji) czuć straszną wilgoć i nie mam jak jej regulować.
3. Błąd początkującego - mam wrażenie że królowa się męczy. Podczas hibernacji mrówki specjalnie dla niej wydrążyły głębszy otwór w jeden z komór w której to Jej Wysokość przespała "zimę".

Ale nie o tym. Planuję przeprowadzkę do innego formi dopóki kolonia jest mała, mam w kompakcie otwór o średnicy 10mm i moje pytanie jest takie - czy królowa się zmieści? Teoretycznie ma ona ~16 mm długości ale nigdzie nie ma nic o jej średnicy :D. Jeżeli nie, to czy lampka nad gniazdem (w rozsądnej odległości) plus probówka o większej średnicy byłyby lepszym rozwiązaniem? Przeszukałem ten dział i nie znalazłem na to odpowiedzi, YouTube też nie posiada filmów na ten temat. Dziwne, bo mrówki z takim fajnym systemem kastowym wydawałyby się być prawie tak popularne jak messory :( .

PostNapisane: Wt sty 23, 2018 8:32 am 

Open96 napisał(a):
mam w kompakcie otwór o średnicy 10mm i moje pytanie jest takie - czy królowa się zmieści? Teoretycznie ma ona ~16 mm długości ale nigdzie nie ma nic o jej średnicy

Zmieści się, ona tam tańczyć nie będzie.

Open96 napisał(a):
Jeżeli nie, to czy lampka nad gniazdem (w rozsądnej odległości) plus probówka o większej średnicy byłyby lepszym rozwiązaniem? Przeszukałem ten
dział i nie znalazłem na to odpowiedzi,

Pomysł z probówką wydaje mi się być lepszym. Przy takiej ilości robotnic, zwiedzenie wężyka którym będzie podłączone gniazdo może trwać długo. Tylko daruj sobie tę lampkę, wystarczy przestać nawadniać gniazdo.

Strefa czasowa: UTC + 1