www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lis 23, 2017 10:59 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 30, 2013 4:53 pm 

Witam !!!!

Udało mi się dziś zaadoptować królowej rufy jedną robotnice tego gatunku. Co dalej ??? Nakarmić i przezimować ?

I czy rzeczywiście niezbędne na początek jest minimum 10 - 20 robo ???

PostNapisane: Cz maja 30, 2013 5:26 pm 

Nie chcę nic mówić, ale to mrówka pod ochroną...

PostNapisane: Cz maja 30, 2013 6:09 pm 

Wiem. Ale po tym co tu czytałem nie wiedzę, by w tym środowisku (forumowiczów), miało to jakieś szczególne znaczenie. Nie którzy już próbowali ją hodować.

PostNapisane: Cz maja 30, 2013 7:38 pm 

Jest pod ochroną. Nie wolno niszczyć gniazd i niepokoić mrówek (jakkolwiek to rozumieć). Była o tym dyskusja i w sumie sama nie wiem, co z niej wynikło.

"W Polsce jest 6 gatunków objętych ochroną: a) ścisłą Formica pratensis, Formica truncorum, Formica aquilonia, Formica lugubris, b) częściową Formica polyctena oraz Formica rufa.

ochrona ścisła- zabronione jest łapanie, przetrzymywanie, hodowanie i naruszanie gniazd
ochrona częściowa - zabronione jest naruszanie gniazda tych gatunków i pobieranie z nich okazów"

Za formicopedia. Czyli wynikałoby, że F. rufa można hodować.

Mrówki
Pytania

PostNapisane: Cz maja 30, 2013 7:49 pm 

Nic z takiej adopcji nie wyjdzie, wiem bo kiedyś próbowałem. Jak chcesz doczekać się własnoręcznie odchowanych robotnic F. rufa to trzeba zaadoptować pierwomrówki.

PostNapisane: Cz maja 30, 2013 9:11 pm 

BartTP na tamtym forum tłumaczył, że mimo, iż są pod częściową ochroną, to potrzeba na nie specjalne pozwolenie ;)

PostNapisane: Cz maja 30, 2013 9:18 pm 

Zbieranie maku(wysokomorfinowego-tj. normalnego, dziko żyjącego)bez uprawnień jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności ale mimo to wątpię żeby ktoś zrywając kwiaty powiedzmy do bukietu się tym przejmował. Prawo prawem, życie życiem.

PostNapisane: Pt maja 31, 2013 8:07 am 

Może i trzeba pozwolenie, jak tam nie wiem; wiem, że często w różnych urzędach sami nie mają pojęcia. Zazwyczaj są szczęśliwi, jak mają dużo różnych papierów do przekładania...

To tak jak z żółwiem czerwonolicym, jest teraz problem (i też w tym siedzę). Kiedyś kupowało się je w każdym zoologicznym, teraz nie wolno ich sprzedawać bez specjalnego 'pozwolenia'-dokumentu potwierdzającego pochodzenie (gatunek uznany za inwazyjny). Ja dostałam (ważne, bo nie kupiłam) gadzinkę zanim zapis został wprowadzony. Nie mogę nic zrobić, 'pozwolenia' na niego nie dostanę już, jestem kryminalistą.

Nie przejmowałabym się tym, wiedźmin. Nikt Cię przecież nie podkabluje. Na gatunkach mrówek też się raczej nie znają. Tylko dbaj o nią (:

Mrówki
Pytania

PostNapisane: Pt maja 31, 2013 12:08 pm 

Dżufiasta - nie możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia ?

Co do rudnic. Spory nt. możliwości ich hodowli w świetle prawa trwają od lat. Jedyną opcją, aby ktoś wystosował pismo do odpowiedniego organu, aby się do tego odnieśli.
Co do wypowiedzi Barta na tamtym forum wiem, że częściowo się mylił co do załatwiania pozwoleń. Znam osobiście przypadki załatwiania pozwoleń na utrzymanie gatunków będących pod ochroną ścisłą przez osobę prywatną, zawodowo nie związaną z utrzymaniem czy hodowlą zwierząt.

http://www.antmania.pl/forum/viewtopic.php?p=25658#25658
blog mojej hodowli

PostNapisane: Pt maja 31, 2013 12:18 pm 

A może wystarczy po prostu poczytać odpowiednie akty prawne?
1
2
Według mnie nie ma tu absolutnie żadnych niejasności.

PostNapisane: Pt maja 31, 2013 12:30 pm 

Czy Formica lemani/cunicularia się nada >>>??<<< Bo akurat do tych mam dostęp we własnym pokoju.

Jak się uprę to i rufibarbis załatwię.

PostNapisane: Pt maja 31, 2013 12:36 pm 

@patyczak
Widzisz, tutaj znów się pojawia teoria teorią, a życie życiem. Oczywiście, możliwości takiego wniosku istnieją. Nawet nie trzeba się dużo naszukać, wystarczy wpisać w googlu. Grzebałam jednak po forach o żółwiach m.in. zolwie.net (nie mam tam konta, ale można przeglądać zawartość forum) i tam już tak różowo nie jest. Powinno być tak: mam żółwia, idę do urzędu, płacę za rejestrację (jakieś tam drobiazgi) i jest. Ryzyko zarejestrowania gada po czasie od nabycia (znalezienia, kupienia, wwiezienia do kraju) powyżej dwóch tygodni grozi grzywną lub odebraniem gada (mój jest ze mną od dziesięciu lat). Ogólnie absurdy są duże, np. przy znalezieniu żółwia lepiej go zostawić na pożarcie psom, bo można mieć problemy (a nuż żółw ma właściciela, blablabla i inne głupoty).
Najlepiej (jak wszędzie) mieć kogoś znajomego w urzędzie, kto przepchnie wniosek i załatwi sprawę...

"Rejestracji dokonuje się w starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu zgodnie z miejscem zamieszkania. Wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości około 25 zł.
Do wniosku należy dołączyć dokument świadczący o legalnym pochodzeniu zwierzęcia, t.j.:
- zezwolenie na import zwierzęcia (CITES),
- zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku,
- dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli,
- inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia.
Wniosek nie wymaga szczególnej formy jednakże wygodnie jest posłużyć się wzorem który można znależć w Internecie, np. na stronie urzędu miasta dla danej gminy."

Nie mam żadnego z tych dokumentów, mogę jedynie złożyć fałszywy wniosek o tym, że go znalazłam przed blokiem (a i tu mogłabym mieć problemy).
Ogólnie wygląda to tak, że nie można sobie każdego żółwia dowolnie rejestrować (mijałoby się to z celem walki z przemytem gadów). Póki nie chcę go sprzedać, lub zakładać hodowli, to chyba nie ma sensu ryzykować.

I najmocniej przepraszam za rozmowę nie związaną z tematem. Jednak jeżeli ktoś ma jakieś wiadomości, co do rejestracji gadów 'z pierwszej ręki' to chętnie się czegoś dowiem np. przez PW. Przecież wcale mi nie zależy na tym, żeby 'złośliwie' łamać prawo.

Mrówki
Pytania

PostNapisane: Pt maja 31, 2013 12:39 pm 

Dżufiasta napisał(a):
I najmocniej przepraszam za rozmowę nie związaną z tematem.

Wybaczam :cry:

Strefa czasowa: UTC + 1