www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lis 23, 2017 2:08 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 05, 2006 2:07 pm 

wczoraj zlapalem 6 krolowych Formica polyctena, albo F. rufa. maja ponad 1cm i błyszczace odwłoki, chociaz jedna jest troszke mniejsza i bardziej matowa od pozostałych. czy do zalozenia rodzinki koniecznie potrzebuja kokonow, czy moga byc robotnice np F. fusca? i czy moge je wszystkie wrzucic do jednej probowki? na_razie siedza po dwie w pudelku.
dzis wieczorem postaram sie wrzucic jakas fote.

z gory dzieki za odp.

pozdrawiam, szymon

Korekty dokonal Locutus. Zwracam uwage (po raz enty zreszta), ze w nazwach naukowych nazwe rodzajowa piszemy bezwzglednie z wielkiej litery, zas epitet gatunkowy z malej.

Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 05, 2006 4:30 pm 

Witam.
Teorytycznie powinny założyć kolonie w F.fusca... jednak ja już dziesiąty chyba raz próbowałem i nic... najpierw fusca przyjmuje polyctene a po jakiejś godzinie kiedy już wszystko ma być OK to sie zaczyna jatka :(

Korekty dokonal Locutus.

Tytuł:
PostNapisane: N maja 07, 2006 8:44 am 

3 krolowe wykorkowaly, bo wyciagalem je z łap, a w zasadzie szczek robotnic z innych mrowisk i były troszke poharatane.

wczoraj znalazlem chwile i skoczylem do lasu poszukac poczwarek w kopcach, ale bylo juz chyba za pozno i nic nie znalazlem pod wierzchnia warstwa, a glebiej nie chcialem kopac. za 2 h wyjezdzam do bialego, bo tam sie ucze i nie bede mogl sam dorwac zadnych poczwarek-raz, ze mam bardzo daleko do lasu, a 2 ze koncze okolo16-17 i o tej porze poczwarki raczej sa znoszone nizej.

tak wiec mam prosbe, aby ktos podeslal mi poczta przynajmniej z 5 poczwarek-zaplace za wysylke i dorzuce pare zł za fatyge:)

oczywiscie bede jeszcze probowal sam szukac, ale do przyszlego weekendu nie nastawiam sie na sukces:/

pozdrawiam-szymon

Tytuł:
PostNapisane: N maja 07, 2006 9:52 pm 
Nie martw się.

Spróbuj zdobyć poczwarki serviformica. F. fusca na pewno występuje w Białem, podobnież F. cinerea, F. cunicularia oraz F. rufibarbis. Szukaj w okolicach chodników, parków, etc. Na pewno Ci się uda coś dorwać. Pamiętaj, że mrówki z podrodzaju Formica zakładają gniazda właśnie w gniazdach Serviformica... I na końcu - same poczwarki nie wystarczą. Po prostu MUSISZ dać dorosłe mrówki, albowiem królowa nie potrafi obierać poczwarek z kokonu. Na dobrą sprawę mógłbyś w ogóle zrezygnować z poczwarek na rzecz dorosłych robotnic (najlepiej F. fusca).

Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 08, 2006 11:41 am 

tydzien tem-zanim jeszcze zlapalem krolowe-rozkopalem gniazdo fuski i nie znalazlem nawet larw, nie mowiac o poczwarkach. dzis za to ide po kilka roboli-moze cos z tego wyjdzie:)

Strefa czasowa: UTC + 1