www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So lis 25, 2017 6:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 5:31 pm 

Zwracam sie do Was po rade jakie powinno miec wymiary formikarium pudelkowe dla 150 robotnic ( bez larw i krolowej) F. rufa? Z tym gatunkiem nie mam doswiadczenia.
Pozdrawiam
IG

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 5:45 pm 

http://www.mrowki.info/forum/viewtopic.php?t=327
Zerknij i przeczytaj uważnie

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 6:48 pm 

Rozumiem, z Twojej sugestii tyle, ze odradzasz mi hodowle tego gatunku?
IG

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 6:54 pm 

Nie odradzam tylko sugeruje, że to trochę trudne. Ja bym trochę poczekał :wink:.
Oczywiście nie wątpię w twoje zdolności do hodowli. Jeśli twierdzisz, że chcesz to proszę, ale ja bym sugerował duże formicarium

Ostatnio edytowano Śr mar 29, 2006 6:57 pm przez ReYc, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 6:55 pm 

Witam,
Wszystko zależy od celów. Jeśli jedynie na potrzeby badań, to warto spróbować, jeśli dla przyjemności, to sugerowałbym poszukanie inego gatunku ... i z królową ;).
Zakładając, że względy estetyczne i samo zachowanie mrówek nie jest priorytetem, a celem jest utrzymanie robotnic przy życiu, to użycie opakowania po płycie CD (te starsze, grubsze) zamiast pudełka po tic-takach powinno w zupełnosci wystarczyć. No i jeszcze jakiś wybieg by się przydał (nie musi być duży - powiedzmy 20x20 cm). F. rufa jest wrażliwa na światło, więc płytkę CD można im zaciemnić. Dla dużych Formica sp. jako zabezpieczenie doskonale sprawdza się talk, można też stosować fosę (niestety pojedyńcze osobniki mogą się topić) lub olej mineralny (olej w śladowych ilościach ścieka po sciankach, proces ten ogranicza wymieszanie oleju z wazeliną - sama wazelina jest najmniej skuteczna). Ja nie przepadam za zamkniętymi wybiegami.
Oczywiście, są bardziej wyszukane koncepcje (np. tu http://formicarium.pl/galeria/index.php?cat=2), ale do zachowania robotnic przy życiu powyższe powinno wystarczyć.
I jeszcze jedno - F. rufa bardzo szybko się stresuje, również wstrząsami - zalecam ostrożność.
Pozdr.,
Dominik

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 8:31 pm 

Dziekuje pomoc! Sprobuje, moze sie uda :) .
IG

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 29, 2006 9:01 pm 

Wydaje mi się, że najrosądniejszym rozwiązaniem, które pogodziłoby swobodę oglądania i jako takie zabezpieczenie przed "zagazowaniem", jest dość spore formikarium (30cm x 30cm) stojące pionowo i wypełnione zwilżonym ubitym materiałem pobranym z naturalnego gniazda F.rufa. Formikarium ustawiłbym na arenie minimum 50cm x 50cm i zabezpieczył "talkoholem". Przestrzeń gniazdowa, aby nie utrudniać obserwacji powinna mieć max. 8mm grubości. Około 1/3 (lub węcej) gniazda (od góry) powinna być pusta, tak aby mrówki kopiąc korytarze nie musiały wynosić materialu na zewnątrz. W ten sposób może powstać twór przypominający naturalne gniazdo w przekroju.

Materiał z gniazda bardzo dobrze neutralizuje kwas mrówkowy i przy zbieraniu robotnic również sugerowałbym aby dać go troche do pudełka z robotnicami. Pudełko powinno być dość spore. Odradzam zbieranie do probówek czy innych małych pojemników.

Zupełnie odradzam pudełko po płycie CD czy inne pudełka bez wypełnienia, na 100% mrówki się w nich zagazują.

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 30, 2006 12:53 am 

Radiss, nie zamierzam się z Tobą sprzeczać, nie hodowałem F. rufa i nie mam takiego doświadczenia, jak Ty.
Tylko dla wyjaśnienia zwracam uwagę, że mówiąc o użyciu pudekła po CD nie miałem na myśli stosowania go bez wypełnienia (napisałem zamiast pudełka po tic-takach, które z kolei zaprezentowałeś z wypełnieniem). A co do wielkości, sugerowałem się moją zbójnicą (ciut większą od F. rufa), której 150 robotnic zmieści się z zapasem w pudełku po CD. Jeśli by F. rufa nie niepokioć nie powinny secjalnie tryskac kwasem ... ale, jak we wstępie, nie będę się sprzeczał, być może źle oceniłem ten aspekt. Istotną też sprawą była prostota rozwiązania i nakład pracy potrzebny do wykonania - kwestia celu hodowli.
Odnośnie wielkości areny mam jednak wątpliwości, czy aż tyle jest potrzebne do utrzymania robotnic przy życiu (a założyłem, że przede wszystkim o to chodzi). Przy 150 robotnicach bez królowej i potomstwa oraz przy regularnym odżywianiu nie powinno wyjść na arenę wiecej niż kilkanaście robotnic na raz.

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 30, 2006 9:09 am 

Dominiku, nie napisałeś słowa o wypełnieniu, a napewno nie wszyscy czytali artykuł, w którym mowa jest o wypełnianiu pudełka po Tic-Tak.
Ktoś mógł pomyśleć, że można hodować ten gatunek w formiakrium bez wypełnienia.

Strefa czasowa: UTC + 1