www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lis 23, 2017 11:03 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt gru 11, 2007 8:49 pm 

Czytam o F. rufa i F. polyctena bo mi się spodobały, chcę założyć kolonię.
Czy założenie kolonii F. rufa lub F. polyctena w następujący sposób zadziała?

1. Złapię królową F. rufa lub polyctena oraz 10 (wystarczy?) robotnic F. fusca.
2. Wszystkie żyjątka schłodzę w lodówce i potem połączę pudełka.
3. Wyjmę z lodówki na jakiś czas (no właśnie, jaki?), podkarmię i im dam się oswoić.
4. Przezimuję razem nową rodzinkę ze 2 tygodnie.

Będą z tego jaja?

Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 11, 2007 9:01 pm 
Moderator

Hmm… Generalnie rzecz biorąc metoda powinna mieć 99% skuteczności (to drugie zimowanie po podkarmieniu IMHO nie jest konieczne – za to jeśli chcesz zwiększyć szanse powodzenia, możesz, nie wyjmując całości z lodówki, najpierw dorzucać po jednej robotnicy do królowej co kilka godzin, a dopiero gdzieś tak od piątej, czy szóstej, pójść na całość – a potem zostaw je razem w lodówce na jakieś dwa-trzy dni), niemniej jednak warto by było użyć nieco większej ilości robotnic Formica fusca... Powiedzmy z pięćdziesiąt?

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 11, 2007 9:02 pm 
Z eksperymentu Mrówkolwa wynikło, że mogą być z tego faktycznie jaja... 4/5, że ci się nie uda. Kluczem do adopji Formica sp. są kokony Serviformica lub najlepiej kokony gatunku królowej.

Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 12, 2007 11:41 pm 

To co prawda dalekie plany na przyszłe lato ale już chcę się do tego przygotować.
Powiedzcie mi jeszcze dlaczego kokony są ważne? Nie wystarczą robotnice fusca?
I co to takiego Serviformica? :oops:

Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 13, 2007 8:09 am 

Kokony są o tyle lepsze, że nowe robotnice z nich wyciągnięte z pewnością zaakceptują królową jako własną, natomiast ze starymi nie ma takiej pewności. Starsze robotnice są bardziej agresywne i zdarza się że nawet mimo przechłodzenia nie zaakceptują nowej królowej. Tym bardziej, że najłatwiej znaleźć robotnice przebywające poza gniazdem, a więc te najstarsze i najbardziej wredne i zaciekłe. W naturze również nie każdej królowej rudnicy udaje się przeniknąć przez straże fuski, gdyby tak było, to fusca by już wyginęła.

Serviformica to podrodzaj Formica, mrówki które samodzielnie zakładają kolonie i bywają czasem ofiarą gatunków pasożytniczych. W Polsce są to: cinerea, cunicularia, fusca, lemani, rufibarbis.

Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 13, 2007 12:05 pm 
Moderator

Sęk w tym, że, o ile się nie mylę, królowa gatunku praktykującego pasożytnictwo czasowe – tu: Formica rufa – może sobie nie radzić z otwieraniem kokonów, więc dorzucenie pewnej ilości imago wydaje mi się być konieczne...

Zaś w kwestii lodówkowej – zazwyczaj się udaje, pod warunkiem, że adoptowane robotnice mają rzeczywisty kontakt z królową w lodówce (czyli jeśli królowa siedzi na jednym końcu pojemnika, a robo na drugim, to może z tego nic nie wyjść) i że odpowiednio długo pomrożą się wspólnie... ;-)

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 13, 2007 1:00 pm 

Ja mam parę doświadczeń z adopcji (ogólnie zaczynania kolonii) robo (F.fusca) do gatunku czasowo pasożytniczego (F.sanguinea). Dotyczy to wielu królowych traktowanych osobno.

- Dostawały same kokony to bez problemu je otwierały w odpowiednim czasie.
- Dostawały kokony i ledwo co uwolnione z kokonów mrówy (jeszcze białe i niezbyt ruchliwe) to też same otwierały kokony, a młodziaki były przez nie łagdonie "namaszczane" i akceptowane.
- Dostawały kokony i pare dorosłych mrów (oczywiście lodówkowo) to wyrzynały w pień mrówy jak tylko odreagowały po zimnie i później radziły sobie same z kokonami.
-Dostawały kokony i dużo dorosłych mrów (lodówka) to zabijały tylko część, resztę akceptowały i to te mrówy zajmowały się kokonami.

To w kwestii praktycznej. :smile:

Ostatnio edytowano Pt gru 14, 2007 5:30 pm przez ehx-ray, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 14, 2007 5:31 pm 
Moderator

No tak... w sumie faktycznie w przyrodzie Formica rufa wyrzyna trochę robotnic, żeby przesiąknąć ich zapachem, zanim zostanie zaadoptowana...

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 14, 2007 9:43 pm 

Dzięki za porady.
Przyjdzie lato to zapoluję na działce, tam ostatnio była potężna kolonia fusca, mam nadzieję, że w tym roku wrócą (niestety mama je tępiła, skutecznie). Rufy też wiem gdzie biegają, więc jestem pełen optymizmu. :)
Pozdro.

Strefa czasowa: UTC + 1