www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lis 23, 2017 2:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: pytanie
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 10:10 am 

cze znajdę mrowisko formica rufa w lesie liściastym??

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 10:19 am 
Liściasty jest typowy dla Camponotus sp..Mieszane lub iglaste, najlepiej sosnowe. Rozumiem, że chcesz pozwiedzać?

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 10:27 am 

już zwiedzałam :P i właśnie wydawało mi się że w lesie bez igliwia to będzie ciężko ale przeczytałam w jakimś kluczu że jak najbardziej występują więc jak wariatka szukałam ich tam z marnym skutkiem :P

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 10:30 am 
Głównie chodzi oto, by mogły zbudować kopiec z resztek... no właśnie. Z obserwacji na moim terenie wynika, że występują one głównie w lesie iglastym. Ja na przykład szukam w lesie mieszanym i liściastym Camponotusa i jeszcze nigdy go nie znalazłem.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 10:41 am 

ale najgorsze jest to ze w tym lesie nie znalazłam żadnej z rudych mrówek leśnych... no i się zastanawiam czy to ja jestem lewa czy rzeczywiście ich tam nie ma...

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 11:26 am 

Gdyby tam były, to na pewno byś znalazła, nie sposób przeoczyć kopca, a jeśli nawet by ci się udało ich nie znaleźć, to one znalazłyby ciebie :twisted: Ja tam zawsze widywałem je tylko w lasach iglastych, a i to nie w każdym. Niestety, nie ma ich już tak wiele, jak kilkadziesiąt lat temu, dlatego są chronione.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 11:28 am 
Moderator

Fakt faktem, że rude mrówki leśne trudno przeoczyć – w promieniu kilkudziesięciu-kilkuset metrów od kopca aż się od nich roi wszędzie… a jak się trafi na superkolonię, to cały las się aż rusza :-P

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 11:34 am 

Mrówki potrzebują trochę słońca by kopce się podgrzały. Przeważnie najcieplej jest na skraju lasu , na wzniesieniach oraz tam, gdzie kilku drzew brakuje. Często przechodzę przez las "martwy", a opuszczając go natykam się kolejno na rude mrówki leśne, C.ligniperdus i masę F.fusca :wink:
Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 11:51 am 

Witaj . Jeżeli chodzi o rude bydlaki :D to jestem specem ;) Chcesz zająć się ich hodowlą ??

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 2:03 pm 

Orn napisał(a):
Mrówki potrzebują trochę słońca by kopce się podgrzały. Przeważnie najcieplej jest na skraju lasu , na wzniesieniach oraz tam, gdzie kilku drzew brakuje.

zauważyłem także, ze większość kopców w mojej okolicy jakie widziałem jest na skraju dróg i dróżek leśnych, wiec ta krawędź lasu faktycznie ma znaczenie

Ostatnio edytowano Wt sie 28, 2007 3:50 pm przez Scytal, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2007 3:59 pm 
Cytuj:
zauwazylem takze, ze wiekszosc kopcow w mojej okolicy jakie widzialem jest na skraju drog i drozek lesnych, wiec ta krawedz lasu faktycznie ma znaczenie

Zobacz moją mapę. Są to okolice które obserwuję. Obok miejscowości Stradyń masz w rzędzie ustawione trzy znaki. Są to kopce umiejscowione wzdłuż drogi( przełącz na "Map" ). Poza tym możesz obejrzeć też niektóre zdjęcia gniazd, które wczoraj dodałem do mapy( "Zobacz zdjęcie gniazda" ).
P.S. Jest to nowa mapa, więc szału nie ma.

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2007 5:53 pm 

dzięki za tak liczne odpowiedzi :)
Dzisiaj jeszcze raz pojechałam do tamtego lasu z tym że postanowiłam pochodzić raczej w okół niego niż w nim :) no i znalazłam mrowisko formica sanguinea z niewolnicami formica fusca a oprócz tego na ścieżce inne rudzielce tyle że z ciemną plamą na tułowiu właśnie przeglądam zdjęcia co to mogło być ;)

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2007 6:02 pm 
Czarna plama na tułowiu jeszcze o niczym nie świadczy :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2007 6:07 pm 

wiem wiem... dlatego sie zastanawiam ;)

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2007 7:03 pm 

czarna plama na tułowiu , i włoski na odwłoku , może to być Formica rufa :) a tak poza tematem to chcesz inny nik ??

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1