www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Śr kwi 25, 2018 9:51 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 27, 2012 8:16 am 

Jakiś czas temu podrzuciłem moim F. sanguinea poczwarki tego samego gatunku. Część została zjedzona, głównie te uszkodzone podczas transportu, natomiast większość wychowały. Ale tylko do momentu gdy świeżym robotnicom zaczęła twardnieć chityna. W tedy "prawowite" potomstwo królowej zaczęło zabijać młode robotnice, ale dalej opiekowały się poczwarkami. Nie wiem czy wszystkie robotnice zginęły, może kilka przeżyło i są częścią koloni, ale niestety większość została zabita.
Ostatnio podrzuciłem im około 100-200 poczwarek (w kupce były i nie chciało mi się liczyć :mrgreen: ) również tego samego gatunku. I o ile część młodych robotnic tolerują, to cześć traktują bardzo brutalnie, przenoszą z miejsca na miejsce, ciągnąc za odnóża i szarpiąc mimo iż młoda robotnica z podrzuconych poczwarek stawia wyraźny opór. Na szczęście tym razem i tak jest lepiej, dużą częścią młodych robotnic normalnie się opiekują.

Wie ktoś dlaczego tak się dzieje i ew. jak temu zaradzić? Poczwarki podrzuciłem ponieważ od dłuższego czasu królowa ma stagnację a kolonia powoli wymiera... W ostateczności zrobię im wcześniejsze zimowanie, ale będzie w tedy konieczna przeprowadzka z powrotem do probówki (bloczka gazobetonowego rodzice mi nie pozwolą wstawić do lodówki, normalnie zimowałbym na strychu, gdzie temp zimą jest zbliżona do lodówkowej)

PostNapisane: Pt lip 27, 2012 10:25 am 
Specjalista

Pewnyś, że to też zbójnice? U mnie tak traktowały pierwomrówki...

PostNapisane: Pt lip 27, 2012 2:30 pm 

Wiesz co... dopiero po Twoim poście zacząłem się zastanawiać, czy aby nie są to F. rufibarbis... Wcześniej bałem się że mogą to być rudnice albo ćmawe, ale je wykluczyłem. Możliwości iż są to F. rufibarbis nawet nie sprawdziłem, bo w ogóle zapomniałem że istnieje taki gatunek... Czy jeśli to one, to czy coś z tego będzie? I tak właściwie, dlaczego je tak średnio tolerują? Przecież ten gatunek urządza rajdy po niewolnice (co prawda raczej są to rajdy pokarmowe, ale w tedy jedzą poczwarki a nie czekają aż dojrzeją robotnice)

Ale teraz mam też inną teorię - otóż skoro urządzają rajdy po niewolnice, to może te zabijane są pierwomrówki które zostały porwane, a te tolerowane są zbójnicami??? Bo coś za duże są te rufibarbisy... (większe od moich zbójnic, bo przecież są z dużej, dojrzałej kolon )

PostNapisane: Pt lip 27, 2012 4:27 pm 

Z tego co wiem wolą rabować fusca, lemani, cinerea . Rufibarbis tak łatwo się nie daje gnębić.
Żeby być pewnym - odłów jeszcze 2/3 robotnice i zrób jak najdokładniejsze zdjęcia wtedy będzie wiadomo.

Strefa czasowa: UTC + 1