www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So cze 23, 2018 11:06 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr cze 20, 2012 12:02 pm 

Wiem że zbójnica wymaga adopcji i nie jest klasztorna, ale dziwi mnie trochę zachowanie mojej kolonii, pojawiają się jajka (wiele) z których i tak tylko mam 3 kokony, a larw na początku było dużo, co więcej królowa zniosła następne jajka. Poza tym mrówki nie polują ani nie jedzą żadnego białka w żadnej postaci. Zatem pytanie brzmi: czy Zbójnica karmi potomstwo tak jak inne pokarmem z rozkładu mięśni skrzydeł? bo naprawdę nie kolonia białka nie ruszyła a mam 3 poczwarki plus pakiet jaj. niby nie ma się czym martwić ale jednak intryguje mnie to bo chciałbym żeby jajka nie służyły za pokarm dla larw, karmie kolonie regularnie.

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 12:10 pm 
Specjalista

PWRXerXes napisał(a):
Wiem że zbójnica wymaga adopcji i nie jest klasztorna, ale dziwi mnie trochę zachowanie mojej kolonii, pojawiają się jajka (wiele) z których i tak tylko mam 3 kokony, a larw na początku było dużo, co więcej królowa zniosła następne jajka. Poza tym mrówki nie polują ani nie jedzą żadnego białka w żadnej postaci. Zatem pytanie brzmi: czy Zbójnica karmi potomstwo tak jak inne pokarmem z rozkładu mięśni skrzydeł? bo naprawdę nie kolonia białka nie ruszyła a mam 3 poczwarki plus pakiet jaj. niby nie ma się czym martwić ale jednak intryguje mnie to bo chciałbym żeby jajka nie służyły za pokarm dla larw, karmie kolonie regularnie.

Czym konkretnie karmisz? Zbójnica ma bardzo małe zapasy i nie karmi nimi larw. Robotnice się tym zajmują. Ile jest robotnic?

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 1:22 pm 

Probowalem karmic jajkiem, owadami. Robotnic mam mniej wiecej 17-18

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 1:27 pm 
Specjalista

Owady kroisz na wystarczająco małe fragmenty? Jakimi owadami karmiłeś?

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 1:53 pm 

a co gdyby podrzucić kokony np L.niger (L.nigerek nie wychowa więc zostaną prawdopodobnie zjedzone) ;)

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 1:55 pm 
Specjalista

kkrttt napisał(a):
a co gdyby podrzucić kokony np L.niger (L.nigerek nie wychowa więc zostaną prawdopodobnie zjedzone) ;)

Bez sensu. Rozwalanie gniazd mrówek, kiedy są dużo lepsze karmówki. A te kokony najprawdopodobniej zostałyby wywalone w kąt areny.

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 8:20 pm 

Podawałem głównie muchy, bo mają miękki pancerz. czasem rzuciłem jakąś gąsienicę znalezioną w truskawce hehe. dawałem białko i żółtko jaja kurzego, muchy owocówki też bo pomyślałem że będzie w sam raz na jeden raz:p. To tyle, oczywiście dawałem też kokony L. niger (musiałem przekopać ogródek i zniszczeniu uległo kilka gniazd, nie dało się tego uniknąć więc zabrałem sobie około 40 kokonów) lecz ich też nie jadły, nawet do gniazda nie wciągneły. W przeciwieństwie do nich moje Myrmica sp. jedzą wszystko, od jaja kurzego do mięsa poprzez wszystkie gatunki owadów. Nie martwi mnie to bardzo że mało jedzą ale martwi mnie to że mam już trzy poczwarki a są mniejsze niż u L. niger... w dodatku szkoda mi tych wszystkich larw, które były na początku bo miałbym teraz z 40 kokonów, a tak mam tylko 3...

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 8:33 pm 
Specjalista

PWRXerXes napisał(a):
Podawałem głównie muchy, bo mają miękki pancerz. czasem rzuciłem jakąś gąsienicę znalezioną w truskawce hehe.

A jakie znaczenie ma miękkość pancerza? Owady podaje się przekrojone, bo inaczej mrówki nie mają się jak dostać do środka.
Gąsienice są raczej odradzane...

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 8:49 pm 

kokony L. niger podawałem przecięte - też nie ruszały. Myrmica są mniejsze a radzą sobie ze wszystkim bez przecinania:/
Jakieś pomysły co mogę zrobić jeszcze oprócz przecinania? (oczywiście spróbuje poprzecinać na kawałki

PostNapisane: Śr cze 20, 2012 9:20 pm 

PWRXerXes napisał(a):
Jakieś pomysły co mogę zrobić jeszcze oprócz przecinania?

Jeżeli przecięcie jest najlepszym rozwiązaniem, to po co wyszukiwać innych sposobów?

PostNapisane: Pt cze 22, 2012 1:44 pm 
Moderator

Formik napisał(a):
(...) A jakie znaczenie ma miękkość pancerza? Owady podaje się przekrojone, bo inaczej mrówki nie mają się jak dostać do środka. (...)
Ciekawe kto im papu w przyrodzie przekrawa… :twisted:

...i nie kwestionuję tutaj tego, że warto mrówkom ułatwiać życie, przecinając karmówki – bo wtedy mają doń ułatwiony dostęp, a i smakowita hemolimfa wzbudzi większe zainteresowanie niż twardy pancerz do rozpracowania – ale z tym, że mrówki nie potrafią się dostać do wnętrza, jeśli im się karmówki nie przekroi, to już lekka przesada. ;-)

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Pt cze 22, 2012 1:56 pm 

Locutus napisał(a):
Ciekawe kto im papu w przyrodzie przekrawa… :twisted:

Bozia :twisted:

PostNapisane: Pt cze 22, 2012 3:19 pm 
Specjalista

Locutus napisał(a):
ale z tym, że mrówki nie potrafią się dostać do wnętrza, jeśli im się karmówki nie przekroi, to już lekka przesada. ;-)

Zauważ, że w przyrodzie mają do wyboru miliard małych robaczków, ktore są bardzo miękkie. W momencie, kiedy ktoś podaje całego owada kolonii, która ma kilkanaście robo, zainteresowanie jest naprawdę nikłe, bo nie wiedzą co z tym nawet zrobić...

Edit: lol, 3000 post ;o

PostNapisane: Pt cze 22, 2012 3:26 pm 

Formik bo ty noł lajf i tylko na antmani i formicopedi siedzisz :D
Ja swoim F.fusca przestałem kroić muchy które im podaje. Same sobie świetnie radzą. Kolonia ma koło 100 robo.

PostNapisane: Pt cze 22, 2012 3:32 pm 
Specjalista

Zygi napisał(a):
Formik bo ty noł lajf i tylko na antmani i formicopedi siedzisz :D
Ja swoim F.fusca przestałem kroić muchy które im podaje. Same sobie świetnie radzą. Kolonia ma koło 100 robo.

Mucha to jeszcze pół biedy, tym bardziej w większej kolonii, ale jak ktoś podaje dajmy na to larwę, czy imago mącznika i to na dodatek kolonii złożonej z robotnic nanitic, to już nie jest tak wesoło...

A no life trochę jestem, ale zapewniam Cię, że mam bogate zainteresowania pozamrówkowe ;P

Strefa czasowa: UTC + 1