www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz gru 14, 2017 7:32 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 30, 2014 7:23 am 

Nowa kolonia kupiona od Lotka wygląda dobrze, zaniepokoiłem się tylko tym, że królowa jest otoczona przez mrówki (co w sumie normalne), ale jedna z nich... ciągnie ją za nóżke :o Mam się bać? Coś jest nie tak?

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 8:46 am 
Moderator

Bać? Jeśli to tylko jedna robotnica, to raczej nie. Ale oznacza to, że mrówki były adoptowane i adopcja nie do końca się powiodła...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 9:21 am 

Loki, bardzo dziękuje za odpowiedź.
Zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz, a mianowicie scenkę, gdzie dwie mrówki złapały się żuwaczkami i "siłowały się"

W jaki sposób mogę "poprawić" adopcję? Czy włożenie mrówek do lodówki będzie dobrym pomysłem? Niestety, w aktualnych warunkach nie jestem w stanie zapewnić odpowiednio delikatnego przejścia z temperatury pokojowej do lodówkowej. Loki, mędrcu antmanii, proszę o radę :)

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 1:57 pm 

A co teraz ma dać schładzanie?
Mrówki się tolerują, ale nie do końca.
Nic nie zrobisz, aby mrówki żyły w zgodzie.
Można co najwyżej wydzielić te agresywne z gniazda i tyle.

PostNapisane: So maja 31, 2014 7:04 am 

Ja nie mogę !!! Nic nie adoptowałem. Może troszkę wyolbrzymiasz niektóre rzeczy. Może próbowała ją zaciągnąć w inne miejsce albo coś. Albo ją czyściła a z Twojej strony wyglądało to jak agresywne ciągnięcie za nogę i nie wiadomo co . A i Loki na jakiej podstawie określiłeś to, że jest to nie właściwa adopcja ? Przecież nie wiesz czy coś majstrowałem. Czyli wychodzi na to, że nie trafnie strzeliłeś. Zasugerowałeś się tym, że każde ciąganie to nie udana adopcja. Arni od którego kupiłem te Formica mówi, że mróweczki też wykluły się za jajeczek złożonych przez tą królową.

PostNapisane: So maja 31, 2014 10:04 am 
Moderator

@ Deep – teraz to już schładzanie nic nie da... Sytuacja powinna się unormować niedługo.

@ Lotek – interpretuję jedynie obserwacje poczynione przez autora wątku. Nie wiem, może rzeczywiście wziął czyszczenie za ciągnięcie za nogę, a trofalaksję za siłowanie się i szarpanie za żuwaczki. Ale jeśli nie popełnił takich błędów, to innego wytłumaczenia niż nieprawidłowo przeprowadzona adopcja nie widzę.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: So maja 31, 2014 10:44 am 

Lotek 5000 napisał(a):
Ja nie mogę !!! Nic nie adoptowałem. Może troszkę wyolbrzymiasz niektóre rzeczy. Może próbowała ją zaciągnąć w inne miejsce albo coś. Albo ją czyściła a z Twojej strony wyglądało to jak agresywne ciągnięcie za nogę i nie wiadomo co . A i Loki na jakiej podstawie określiłeś to, że jest to nie właściwa adopcja ? Przecież nie wiesz czy coś majstrowałem. Czyli wychodzi na to, że nie trafnie strzeliłeś. Zasugerowałeś się tym, że każde ciąganie to nie udana adopcja. Arni od którego kupiłem te Formica mówi, że mróweczki też wykluły się za jajeczek złożonych przez tą królową.

Nie denerwuj się :) Długo nie odpowiadałeś, dlatego moje spekulacje nt adopcji wzrastały, nie mam do Ciebie żalu :)
Nie jestem laikiem, żeby pomylić trofalaksję z siłowaniem, nagrałem nawet krótki filmik, w pewnym momencie widać poczynania mrówek , z chęcią Wam go pokaże :)

Definitywnie widziałem również że mrówka trzyma królową za nogę i nie puszcza. Nie próbuje wyrywać, nie gryzie specjalnie, po porstu ją trzyma :)
Drugi raz przy obserwacji widziałem, jak mrówka ciągnie królową z jednej komory do drugiej, na równej głębokości, w stosunku do wyjścia z gniazda. Nie wyglądało to na próbę wywalenia królowej z gniazda. Definitywnie :)
Jakiś czas poźniej spostrzegłem, że królowa chodzi sobie zadowolona przy wyjściu z gniazda, co najprawdopodobniej jakiejś robotnicy się nie spodobało :) Także może to po prostu zabiegi "twardej ręki" przy opiece nad królową.

Drogi Lotku, nie probuje cię obrazić/oskarżać o cokolwiek :) Pytam po prostu, ponieważ jestem ciekawy powodów takiego zachowania :) Z kolonii jestem zadowolony, za jakiś czas (teraz naprawde nie mam czasu) napisze w Twoim temacie handlowym, że wsyzdtko jest okej, aby upewnić w tym ludzi. Nie gniewaj się :)

PostNapisane: So maja 31, 2014 12:06 pm 

Ja się nie denerwuję tylko też się martwię trochę o tą kolonię. To co napisałem w pw to się nie przejmuj. Jeżeli tak to dobrze. Cieszę się, że się podobają. No i niech Ci się powodzi.

Strefa czasowa: UTC + 1