www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pn gru 11, 2017 9:53 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N maja 13, 2007 9:29 am 

W związku z tym, że (mam nadzieje) niedługo dotrą do mnie mrówy F.rufibarbis, mam pare pytań dotyczących szczegółowych informacji co do hodowli F.rufibarbis. Dla ścisłości: Przeszukałem całkowicie oba fora (to i fomicarium.pl) oraz fomicopedie i katalog Locutusa i opisy gatunków na mrówki.info
Nigdzie nie znalazłem dokładnych informacji jakie warunki są dla f.rufibarbis najlepsze. Czyżby nie były zbyt popularne?

Pytania :

1. Dogrzewanie areny czy gniazda będzie im bardziej pasować? Czy całości?--> Większa lampka skierowana na bok formi (duże akwarium) ale ze szczelna pokrywą.

2.Czy te mrówy są wilgociolubne ?( ) Jak procentowo mniej-więcej powinien wyglądać podział na suche komory i wilgotne?

3. Chyba najważniejsze: nie wiem jak gniazdują te mrówy w naturze, więc pytanie czy bardziej będzie im pasowało gniazdo leżące czy "pieniek"?
Oczywiście formi korkowe.

4.Wymagają hibernacji? Jakiś pomysł jak to zrobic z wielkim aqwa?

5. Czy są one na tyle sprawne by wchodzic pod góre po szkle? (ważne)

Pozdrawiam i czekam na, mam nadzieje, konkretne odpowiedzi.

Tytuł:
PostNapisane: N maja 13, 2007 9:54 am 

Hodowla F.rufibarbis nie różni się znacząco od hodowli F.fusca.

1. Jeśli formikarium będzie dostatecznie duże, żeby dogrzewając nie nagrzewać całego formi karium, to polecam dogrzewanie gniazda. Kolonia będzie się rozwijała w ten sposób znacznie szybciej.

2. Ja zrobiłbym to tak: 60% komory suche, 40% wilgotne, czy nawet 70:30.

3. Najczęściej spotykam gniazda F.rufibarbis pod kępami traw - na terenach mniej zurbanizowanych, a w miastach to przy murkach i pod płytkami chodnikowymi. Zawsze w dobrze nasłonecznionych miejscach.

4. Można je hibernować, bo jak każde Formica na jesień przestają składać jaja i kolonia się nie rozwija. Duże akwarium można hibernować w piwnicy jeśli temperatura tam spada do ok. 10*C.

5. Oczywiście dobrze wspinają się po szkle. w związku z tym trzeba formikarium jakoś zabezpieczyć.

Ostatnio edytowano N maja 13, 2007 8:24 pm przez radiss, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N maja 13, 2007 1:01 pm 

dzięki wielkie!

Strefa czasowa: UTC + 1