www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pt cze 22, 2018 10:01 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 03, 2018 12:52 pm 

Witam, mam pewien problem z moją kolonią. W połowie lipca tego roku złapałem królową F.cinerea. Umieściłem w probówce i zaadoptowałem jej 2 robotnice F.fusca złapane w pobliskim parku. Wszystko było dobrze, królowo intensywnie się czerwiła i niedługo pojawiły się pierwsze robotnice. Pod koniec sierpnia podrzuciłem jej ok 50 poczwarek F.cinerea i dałem dostęp do areny. Kolonia dobrze się rozwijała, w styczniu liczebność przekraczała już 100 robotnic. Niestety kilka tygodni temu zaczęło ich znacznie ubywać, królowa przestała składać też jajka. Zauważyłem też, że część poczwarek jakby niszczała, mrówki wyrzucały je z gniazda martwe. Obecnie liczebność koloni wynosi już tylko 27 robotnic, codziennie ubywa 1-2. Zastanawiające, jest, że kolonie nie zmieniła się jakoś behawioralnie, aktywnie patrolują arenę, jedzą, opiekują się potomstwem, ale każdego dnia ubywa robotnic. Temperatura w pokoju wynosi 22-25 stopni. Ok tygodnia temu królowa złożyła bardzo dużo jajek, ale w tym tempie robotnice nie zdążą ich odchować.
Co może być tego przyczyną? zauważyłem, że wewnątrz formikarium akrylowego w którym obecnie się znajdują pojawiły się czarne kropki, chociaż liczebność zaczęła spadać jeszcze przed przeprowadzką do niego (są w nim ok miesiąca). Bardzo proszę o pomoc.

PostNapisane: Pn mar 12, 2018 5:50 pm 

Co z hibernacją? Mają ciągły dostęp do wody?

Lasius brunneus

PostNapisane: Wt mar 13, 2018 8:58 am 

Królowa cały czas znosila spore ilosci jajek wiec na razie nie hibernowalem. Formikarium ma komore nawadniajaca + jest poidelko na arenie

PostNapisane: Wt mar 13, 2018 10:22 am 

Właśnie mija zima, a to najlepszy czas na hibernacje, żeby zachować podobną równowagę do tej co występuje w warunkach naturalnych. Przezimuj je jak najszybciej, bo zostanie Ci sama królowa z pakietem jajek. Jeśli obniżysz temperaturę to na pewno przestanie je składać. Wybudź je na początku maja. Daj im 1,5 miesiąca przerwy w tym 3 tygodnie w temperaturze około 4 stopni. Poza tym co jest fajnego w dorzucaniu multum poczwarek do królowej? ;P jeszcze do tych 10-15 rozumiem, ale 50? ;d

Lasius brunneus

PostNapisane: Wt mar 13, 2018 6:52 pm 

Ok, to w takim razie jutro się zacznę zabierać za ich zimowanie. A w tych 4 stopniach to w którym momencie zimowania mam je przetrzymać?
A jeśli o poczwarkach mowa to było to niepotrzebne w sumie, jakoś byłem strasznie spanikowany, że nie da sobie rady, a akurat nie miałem możliwości dostania mniejszej ilości niż 50, teraz już wiem, że to było zbędne.

PostNapisane: Śr mar 14, 2018 11:40 am 

Hibernacja jest bezcelowa moim zdaniem jeśli królowa czerwi. Jeśli już jednak będziesz chciał to zrobić, to polecam przedział temperaturowy między 5-8C. Hibernować możesz od 1 do 3 miesięcy. Pamiętaj tylko dobrze podkarmić kolonie przed zimowaniem, podając wyłącznie miód jako pokarm.

Jak możesz to wrzuć zdjęcie całego formi :).

Lasius flavus
Solenopsis fugax
Tetramorium caespitum

Temnothorax sp.
Dolichoderus quadripunctatus

Strefa czasowa: UTC + 1