www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Śr cze 20, 2018 12:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 11, 2018 7:42 pm 

Siemka!
Ostatnio na stercie starego drewna złapałem królową Leptothorax/Temnothorax (wybaczcie ewentualne błędy lub brak wiedzy to dopiero pierwsza tego rodzaju złapana przeze mnie królowa i jestem w tym temacie raczej zielony). Włożyłem ją do probówki, zostawiając jej jakieś 5 cm wolnego miejsca (lubią mieszkać nawet w żołędziach, więc raczej nie będzie narzekała na brak przestrzeni), a następnie nakarmiłem ją miodem. W czasie podawania miodu zauważyłem małą kulkę przyczepioną do jej tułowia (ma jakieś 1/4 objętości tułowia mrówki). Po obserwacji zauważyłem również odnóża i stwierdziłem, że jest to pasożytnicze roztocze. Pasożyt nie przylega do tułowia mrówki, ale wisi sobie na czymś w rodzaju nitki między jej odnóżami, z dala od żuwaczek. Teraz pytanie, czy jest niebezpieczne dla królowej? Czy powisi sobie chwilę, naje się, a później odpadnie? Czy jest jakiś sposób jak się tego pozbyć? Boję się tam ingerować pęsetą czy wykałaczką, żeby czasem nie uszkodzić królowej oO. Również mile widziane są opinie na temat gatunku królowej, oraz parę rad na początek hodowli tych mrówek ;)

Załączniki:
32375938_1840953192624054_8795359729556652032_n.jpg
32375938_1840953192624054_8795359729556652032_n.jpg [ 66.37 KiB | Przeglądane 200 razy ]

PostNapisane: Pt maja 11, 2018 8:05 pm 

Witam.
Ja bym użył odrobiny kwasu mrówkowego, aby pozbyć się pasożyta.
Żadnej wykałaczki, bo jej krzywdę zrobisz, nogę uszkodzisz, czy coś...

Co do rad hodowlanych - Myrmica są pół-klasztorne, tak samo, jak Manica rubida, i wymagają dokarmiania :)
Poza tym nie sprawiają problemów. Nooo, może z wyjątkiem tego, że robią "syf" i dość powoli się rozwijają ( mając tylko jedną królową ).
Z jedną królową kolonia nie osiągnie większego rozmiaru, niż kilkaset robotnic. Należy pamiętać jednak, iż jest to gatunek, który może posiadać w swoim gnieździe wiele królowych ( widziałem gniazda z nawet 15-20 królowymi ). Nie powinno być problemu z połączeniem jej z inną królową tego samego gatunku :)

Pozdrawiam.

PostNapisane: Pt maja 11, 2018 8:17 pm 

Dzięki za szybką odpowiedź :)
Wracając do kwasu mrówkowego... Jak należy go aplikować? Nasączyć wacik, wrzucić do probówki i czekać aż wyparuje, czy spróbować lekko posmarować okolicę w której porusza się królowa?

PostNapisane: Cz maja 17, 2018 12:20 pm 

Spróbuj lekko "pomachać" wacikiem w okolicy pasożyta... Tylko uważaj, bo kwas mrówkowy w dużych ilościach może być trujący.. A poza tym uważaj na noge, aby nie uszkodzić ;)

PostNapisane: N maja 20, 2018 8:33 pm 

Ostatnie pytanko,
Jakiego stężenia kwasu używasz? Ja będę miał troszkę rozcieńczony ( ok. 50% ).

Strefa czasowa: UTC + 1