www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest N gru 17, 2017 10:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Afrykanka
PostNapisane: Wt lis 28, 2017 4:06 pm 

Hej,

Właśnie przywiozłem z RPA królową, która na 90% jest z grupy Tetramorium. Niestety, nie jest klasztorna według moich obserwacji.

Czy myślicie, że mógłbym spróbować zaadoptować jej robotnice np. Tetramorium Caespitum?

Opis królowej:
- złapana 2 tygodnie temu w południe
- w momencie złapania miała jeszcze jedno skrzydło i trzymała w paszczy inną mrówkę
- po dobie zauważyłem 2-3 jajka na ściance probówki, królowa wydawała się spokojna
- w następnych dniach zauważyłem, że królowa w ogóle nie dba o los jajek - walały się po całej probówce (byłem z nią cały czas w podróży) bez jej zainteresowania
- podałem jej wodę z cukrem, co też od razu doceniła i porządnie się najadła.
- krótko po tym zaczęła walkę z watą zatykającą wyjście
- aktualnie wykazuje małą aktywność, aczkolwiek dość energicznie potrafi się poruszyć jeśli za bardzo poruszę probówką. Pozbyła się także pozostałego skrzydła.

Moja teoria:

Królowa jest pasożytem.

W momencie złapania przygotowywała się do infiltracji gniazda innego gatunku mrówek. Trzymając martwą mrówkę czekała, aż przesiąknie jej zapachem, przed wejściem do mrowiska (widziałem takie zachowanie przy Lasius Umbratus tego lata, która stała pól metra od mrowiska Lasius Niger, trzymając martwą robotnicę w paszczy).

W momencie, kiedy umieściłem ją w probówce razem z martwą robotnicą, królowa stwierdziła, że jest już w docelowym mrowisku. Złożyła pierwsze jajka, zakładając, że zajmą się nimi robotnice.

Po pewnym czasie, zapach martwej mrówki wywietrzał z probówki, i królowa na powrót wskoczyła w tryb poszukiwania gniazda mrówek nosicieli - stąd nagła chęć wydostania się z probówki.

Myślicie, że te moje domysły mogą być zgodne z rzeczywistością?:P

Załączniki:
ed22.jpg
ed22.jpg [ 70.85 KiB | Przeglądane 72 razy ]
ed1.jpg
ed1.jpg [ 36.41 KiB | Przeglądane 72 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1