www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest N cze 24, 2018 11:28 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sie 10, 2007 9:46 pm 

Dobra. Zapytam inaczej niż w temacie z ostrogami;)
Jak odróżniacie Myrmice od Temnothorax i Stenamma ?

Ostatnio edytowano Cz wrz 20, 2007 12:00 am przez Orn, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So sie 11, 2007 9:12 am 

Myrmice są czerwone:D Stemana jest czarna a Temnothorax przypomina Leptothoraxa. Jeszcze nigdy tych gatynków nie pomyliłem. Jedynie Stemana jest podobna do Tetramorium ale to szczególik...

Tytuł:
PostNapisane: So sie 11, 2007 2:32 pm 

Myrmice są czerwone? Chodzi mi o rozpoznanie królowych...widziałem podczas dużej rójki królowe, które miały ubarwienie brązowe, brązowo-pomarańczowe przechodzące u niektórych na czerwonawo- brązowe. To był jeden gatunek.
Nigdy nie widziałem czerwonych robotnic. Raz tylko czerwono-pomarańczowe. Zwykle widzę takie bursztynowe.

Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2007 11:18 am 
Moderator

Stenamma jest nie do pomylenia – ma bardzo mocno wydłużony pierwszy segment pomostka (zerknij zresztą do działu „zagadki” na ostatnią zagadkę, którą dał Radiss). Leptothorax/Temnothorax mają jedenastoczłonowe czułki a do tego gładką brzuszną stronę drugiego segmentu pomostka, zaś Myrmica czułki ma dwunastoczłonowe, a do tego posiada kolce na zatułowiu...

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2007 12:19 pm 

Locutus napisał(a):
Stenamma jest nie do pomylenia – ma bardzo mocno wydłużony pierwszy segment pomostka (zerknij zresztą do działu „zagadki” na ostatnią zagadkę, którą dał Radiss).

Dzięki! Patrzyłem na to wcześniej, ale mi się fotka nie pokazywała. Faktycznie, nie do pomylenia.

Locutus napisał(a):
Leptothorax/Temnothorax mają jedenastoczłonowe czułki

Właśnie. Z tą liczbą członów to mam kłopot(z tego co piszą w kluczu strona_klucza , Temnothorax i Myrmica mają 12 a Leptothorax 11. Czyżby błąd na stronce?

Locutus napisał(a):
Leptothorax/Temnothorax mają (...) do tego gładką brzuszną stronę drugiego segmentu pomostka

Ok, to czaję.brak_wyrostka_zapomostka;) . Tylko, że chyba Myrmice też go tam nie mają :neutral: .

Locutus napisał(a):
Myrmica czułki ma dwunastoczłonowe, a do tego posiada kolce na zatułowiu...

Nie mogę znaleźć obrazka z budową Myrmic, gdzie jest pokazany zatułów, ale domyślam się, że to będzie przed pozatulowiem? Myrmica ma ich więcej niż te dwa na rysunku?(kolce_rubry)
Jeśli tak, to byłoby to, czego szukam- odróżnienie Myrmica od Temnothorax, bez patrzenia na "ostrogi goleni"

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 14, 2007 12:05 pm 
Moderator

Orn napisał(a):
Dzięki! Patrzyłem na to wcześniej, ale mi się fotka nie pokazywała. Faktycznie, nie do pomylenia.

;-)
Orn napisał(a):
Właśnie. Z tą liczbą członów to mam kłopot(z tego co piszą w kluczu strona_klucza , Temnothorax i Myrmica mają 12 a Leptothorax 11. Czyżby błąd na stronce?

Raczej mój błąd wynikający z zerkania do klucza, który powstał jeszcze zanim z rodzaju Leptothorax wydzielono rodzaj Temnothorax. Excusez-moi... :oops:
Orn napisał(a):
Ok, to czaję.brak_wyrostka_zapomostka;) . Tylko, że chyba Myrmice też go tam nie mają :neutral: .

A sam już nie wiem... :-P
Orn napisał(a):
Nie mogę znaleźć obrazka z budową Myrmic, gdzie jest pokazany zatułów, ale domyślam się, że to będzie przed pozatulowiem? Myrmica ma ich więcej niż te dwa na rysunku?(kolce_rubry)
Jeśli tak, to byłoby to, czego szukam- odróżnienie Myrmica od Temnothorax, bez patrzenia na "ostrogi goleni"

Ups... no tak... znowu się cokolwiek pogubiłem... niestety obawiam się, że obserwacja ostróg goleni może się okazać konieczna... przepraszam za zamieszanie... mam takie wrażenie, że to nie był mój dzień... :-P

Pozdrawiam!
LOKI

Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2007 7:55 pm 

Fotki z mikroskopu za 8zł. Bez aparatu wygląda 2X lepiej.
Foto przedstawia jak sądzę, grzebykowatą ostrogę charakterystyczną dla Myrmic.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

edit:

z fleszem
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 05, 2008 10:39 am 

Jak na cenę, super zdjęcia! Z mikroskopem, nawet byle jakim, można już działać w oznaczaniu! Generalnie Myrmica są większe niż Leptothorax i Temnothorax, mają wyraźne kolce na propodeum (z tyłu tułowia). Jak już się raz Myrmica widziało, to bardzo łatwo odróżnić. Poza tym Leptothorax i Temnothorax spotyka się rzadziej, m.in. ze względu na mniejsze rozmiary. Najpospolitszymi gatunkami są małe L.acervorum i L.muscorum/L.gredleri, które można spotkać prawie wyłącznie na korze drzew, kiedy powoli i pojedynczo sobie żerują. Mają one zwykle barwę brązową, z wyraźnie ciemniejszą głową i odwłokiem. Inny pospolity gatunek, Temnothorax crassispinus możemy zobaczyć na ziemi w parkach, ale one są dość łatwe do odróżnienia- malutkie, też poruszają się pojedynczo i powoli, są żółtawe z czarnym paseczkiem na odwłoku.
Myrmica są większe, a pospolite gatunki są jednolicie czerwono lub pomarańczowo ubarwione, zwykle mają głęboką rzeźbę ciała, można je często zobaczyć na roślinach zielnych.
Co do formalnych, ale "trudnych" cech odróżniających, rzeczywiście zwykle Myrmica mają grzebykowatą ostrogę wszystkich goleni, 12-członowe czułki, a głaszczki mają prymitywną segmentację- szczękowe są 6-, natomiast wargowe 4-członowe.

Stenamma rzeczywiście ma charakterystycznie wyciągnięty pomostek, prócz tego zaokrąglone promesonotum- jest z przodu tułowia "garbata". Bardzo podobny jest Aphaenogaster subterranea, ale oba są w Polsce bardzo trudne do znalezienia!

Strefa czasowa: UTC + 1