www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lip 19, 2018 8:49 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 26, 2004 8:44 pm 

Witam wszystkich miłośników mrówek!
Jestem tu nowy, pół roku temu zacząłem hodować mrówki(l.nigra, f. rufibarbis). właśnie rozpocząłem budowę formikarium z wybiegiem 140/40 cm na którym będą rosły sukulenty głównie z rodzaju lithops.
Mam pytanie: czy z wybiegu o takich wymiarach mogą korzystać dwa gatunki mrówek :?: np l.nigrai f. rufibarbis>> czy będą miedzi nimi duże konflikty, czy któryś z gatunków nie powstrzyma rozwoju konkurencyjnej kolonii?

............\.._./................
.............(...)................

Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 27, 2004 2:15 pm 
Witam :)
też od pewnego czasu bawię się w chów tych przefajnych owadów :)
Myślę, że jeżeli kolonia F.rufibarbis nie jest zbyt duża, a L.niger nie będą głodować - może się to udać (przynajmniej na początku) - na swoim terenie obserwuję właśnie gniazdo F.rufibarbis pośród niewielkich jak narazie kolonii L.niger, L.flavus a w pobliżu znajduje się również i T.caespitum oraz Myrmicea sp. - mówię o powierzchni nie przekraczającej 1m2... Mam również u siebie formicarium z areną około 35/45cm i zasiedlonymi tam niewielkimi koloniami właśnie F.rufibarbis (około 50robo), F.fusca (jakieś 50robo również) i dwoma koloniami Myrmicea sp (każda po dobre 150 robo. + 2królowe) - jak narazie funkcjonuje to od trzech miesięcy, jedyny konflikt powstał, gdy uparłem się zasiedlić Myrmice pod kawałkiem kory dotąd odwiedzanym przez F.fusca, było to jakiś miesiąc temu, ale po kilku dniach straszenia (obyło się bez ofiar - dwa starcia pojedynczych robo. pozwoliły Myrmicy przekonać Formice, iż nie należy podchodzić zbyt blisko :> ) jest wszystko w porządku - jedno czego chyba trzeba bardzo mocno pilnować, to to aby żadnej z kolonii nie brakowało karmy - w tym momencie w trakcie karmienia (świerszcze, "soczek" z miodu i żółtka podawany w kilku oddalonych kroplach na miseczce Petriego) obserwuję nawet wspólne posiłki bez konfliktów :)
Zdaję sobie sprawę, iż takie zawieszenie broni będzie trwać jedynie do momentu rozrośnięcia się kolonii Formic, jednak planuję poprostu od czasu do czasu otworzyć na podwórzu pokrywę areny i cóż - zamknąć ją gdy część robotnic wywędruje na zwiady... :>
W Twoim przypadku bałbym się jednego - L.niger w cieple, będzie się cały czas rozwijać a Formice mają teraz przerwę w składaniu jaj... czy przypadkiem nie dojdzie do przerostu kolonii i ataków na nieliczne Formice, zanim ich ilość pozwoli na odparcie takich zaczepek ze strony Lasiusa... hmm... w/g mnie - może się to udać pod warunkiem, iż stale będziesz kontrolował sytuację :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 29, 2004 10:04 am 

Tak Formice teraz są niemrawe królowa jaj nie składa oczywiście a mrówy niechętnie wychodzą na zwiady. Siedzą raczej zbite w "kupie".
ale Lasius też jakby przychamował z rozwojem, trzymam bie kolonie w dość chłodnym miejscu ok 15 do 17stopni.zabiore je w cieplejsze miejsce jak skoncze budować wybieg.

............\.._./................
.............(...)................

Tytuł:
PostNapisane: N paź 31, 2004 5:09 pm 
Formice z lasiusami raczej konfliktów nie mają. W naturze kolonie f. rufibarbis są otoczone zewsząd lasiusami, myrmicami i darniowcami i jakoś to im nie przeszkadza zbytnio. Po prostu wszystkie gatunki mają swoją hierarchię. L. niger żrą głównie spadź mszyc i trupy owadów, podobnie myrmice (między tymi gatunkami jest bardzo ścisła hierarchia pozwalająca im współegzystować). Darniowce natomiast penetrują mały teren i rzadko są "świadome" sąsiedztwa. Rufibarbis dla odmiany aktywnie poluje na owady i szybko je zaciąga do gniazda, nie dając czasu małym mrówkom na dobranie się do trupa.

Strefa czasowa: UTC + 1