www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So cze 23, 2018 8:25 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Gniazdo gipsowe
PostNapisane: Wt mar 22, 2016 4:00 pm 

Witam. Jakiś czas temu natrafiłem w necie na Wasze forum. Trochę czytałem i doszedłem do wniosku że warto by spróbować sił w odchowaniu kolonii. Przeglądałem zdjęcia i parę mnie zainspirowalo. Gniazdo ma 15 na 23cm formikarium w całości będzie mieć 30x60x30hcm. Oto zdjęcia samego odlewu gniazda. Nawadnianie nastąpi przez podsiąkanie. Ale to wszystko opiszę jak dojdzie do mnie wyfrezowana sklejka

http://i64.tinypic.com/15odxq9.jpg
http://i68.tinypic.com/hwze9z.jpg

Ostatnio edytowano Wt mar 22, 2016 4:20 pm przez Papierniczak, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 4:08 pm 

Papierniczak napisał(a):
Oto zdjęcia samego odlewu gniazda

gdzie?

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 4:31 pm 

Długo się ładowały, ale już są.

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 5:09 pm 

Moim zdaniem bardzo ładne :) tylko co chcesz w nim trzymać bo l.niger zhańbi takie ładne gniazdo :-P

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 5:17 pm 

Ładne? A no dzięki. W zamierzeniu miało wyglądać jak przekrój prawdziwego gniazda ;) u kogoś podpatrzyłem te kolumny, trochę się pogłowiłem i tadam ;)
Co tam zamieszka? Coś łatwego w hodowli. L. niger albo F. fusca. Może jak mi odbije to kupię Manicę

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 8:31 pm 

Arek napisał(a):
Moim zdaniem bardzo ładne :) tylko co chcesz w nim trzymać bo l.niger zhańbi takie ładne gniazdo :-P

Czemu zhańbi?

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 9:07 pm 

MatRenTar napisał(a):
Arek napisał(a):

Czemu zhańbi?

Gdyż l.niger to pospolite i małe mrówki, bardziej bym tam widział jakieś duże mrówy np. Messor i Formica :mrgreen:

PostNapisane: Wt mar 22, 2016 9:17 pm 

Szczerze to, to że Lasius niger są pospolite czyni je ciekawymi. Oznacza to, że są bardzo elastyczne co do warunków życiowych. Poza tym całkiem skutecznie eksterminują inne wrogie kolonie.

A co do gniazda to całkiem ciekawie to wyszło. Sam bym tam wsadził jakieś Formica. Na przykład Formica sanguinea albo rufibarbis. :D

Pozdrawiam

PostNapisane: Śr mar 23, 2016 5:44 pm 

Wczoraj wrzuciłem na yt filmik na którym lepiej można obejrzeć gniazdo.
Dopiero dziś podpinam https://youtu.be/aJQfTWSZOJc

PostNapisane: Cz paź 12, 2017 9:30 pm 

Jak zrobić takie gniazdo?

PostNapisane: Cz mar 08, 2018 8:53 pm 

Dużo wyobraźni, samozaparcia, plasteliny i czasu. Zrobienie stalagnatów(kolumn) to pikuś. Wystarczy pomyśleć. Gorzej jest z przejściami ukrytymi w gipsie. Daję to zajebisty efekt, ale samo tworzenie(kształt ma znaczenie) jest czasochłonne. W przeciwnym razie nie łatwo jest je "wyskubać". Ważne by nie tworzyć zbyt dużych przestrzeni bez komór lub korytarzy. 5mm odstępu wygląda ładnie i gips jest przy tym mocny. W przeciwnym wypadku mamy duże plamy niewykorzystanego gniazda na przedniej szybie, a to wygląda słabo. Ważne by gips porządnie związał i wysechł. 2-3 dni na grzejniku. Dopiero po tym lekkie schłodzenie całości(plastelina tęrzeje, nie lepiej sie) i ostrożna dłubanina oparta na zdjęciach wcześniej przygotowanych komór i korytarzy z plasteliny z uwzględnieniem wszelakich stalagnatów, bo całość gniazda to odlew.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

PostNapisane: Cz mar 08, 2018 9:39 pm 

Pokazał byś może jak wygląda gniazdo z lokatorami ?

PostNapisane: Pt mar 09, 2018 1:04 am 

Lokatorzy(F. fusca) się zimują aktualnie w curverze(pojemniku), królowa w probówce. Całość przy przeprowadzce pół roku temu uszkodzona. Było po prostu w akwarium postawione. Teraz może w końcu powstanie docelowy monument. Kolonia ze 150 robotnic. Zdjęć brak. Muszę pstrykać, a od tak wyczyszczonemu nie widzę potrzeby. Było już.

Dodam tylko że gniazdo trochę śmigane. Syf był straszny, ale chyba nawet nie próbowały się wgryzać głębiej(brak obcych dziór). Wprawdzie przestrzeni co nie miara, bo droga z góry na dół to 60-70cm idąc korytarzem, a dodaj jeszcze głębokie komory(20-60mm ) :mrgreen: i przy tej liczbie workerów, 3/4 gniazda zawsze było szare(gips). Spora ich część znika w korytarzach(spory minus na poczatku), ale jak kolonia podrosła to przestały się krępować :D

Upgrade gniazda był taki że doczepiłem u dołu beton komórkowy, tak by gniazdo mogło cały czas stać w pojemniku z wodą i nie nasiąkać nadmiernie 8) Take tryky

Strefa czasowa: UTC + 1