www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Wt lip 17, 2018 1:03 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 11, 2013 12:29 pm 

Witam zakupiłem :
- Lasius niger, oraz
- Lasius flavus,

I jedne formi. robię z pustaka, w kształcie deska.
Drugie ziemne z pleksi + czerwony piasek.

pytania
1) Które mrówy gdzie byście wpuścili ??
2) Jeżeli w formi ziemnym będzie szparka 6mm to na jakie gniazdo starczy mi 1 kg piasku ??

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 2:48 pm 
Moderator

Lasius niger - piach
Lasius flavus - pustak, czy tam beton komórkowy

Ale generalnie, niczego w piach bym nie dawała, chyba, że byłoby to konieczne dla jakiegoś mojego celu. Tym bardziej nie dla L. flavus, bo to mrówki skryte, żyjące właśnie w ziemi. Nie zobaczysz ich ani na powierzchni (stąd też nie trzeba im robić dużych aren, bo tego nie wymagają). Dlatego też dla odważniejszych i szybciej się mnożących niger piach, jeśli się uprzesz ;)
Jeśli o pionowe ziemne się rozchodzi, 6mm to za mało dla królowej, która musi się móc swobodnie odwrócić. Inaczej musiałaby robić fikołki, co jest a wykonalne np. w panice. 6mm szczeliny jako wysokość w poziomym powinna spokojnie wystarczyć. 1kg piachu na te 6 mm to wielgachne mrowisko.

Generalnie od tyłka strony się do tego zabierasz - bez urazy ;) Coś czuję w kościach, że wiem jaki jest tok rozumowania - chcesz zrobić gniazdo uniwersalne dla mrówek od 1nej do x tyś sztuk. Do tego piach - bo chcesz zrobić koniecznie jak najbardziej naturalnie. Wątpię czy masz dużą kolonię - zwyczajowo pewnie tegoroczną 20 robotnic +-10. Wszystko fajnie na razie, tylko inne wymagania ma kolonia 20 sztuk, a inne kolonia 2 k sztuk. Mała kolonia - mała arenka + małe gniazdo; Giga kolonia - duża arena, duże gniazdo. Dodatkowo jeśli chodzi o ziemne, im jest ich mniej, tym mniej je będziesz widział. Po prostu się zakopią, albo zakleją ścianki piaskiem (tak jak to robiły uparcie moje Tetramorium caespitum w gnieździe płaskim 5 mm wys, korkowym; dodatkowo zrobiły sobie w nim 2 piętra).
Jeśli chodzi o duże pustakowe gniazdo dla niewielkiej kolonii - wyobraź sobie, że cała twoja rodzina ma do dyspozycji cały 10 piętrowy blok dla siebie. Gdzieś są pootwierane drzwi, robi się przeciąg, a na święta trzeba umyć wszystkie okna. Tak się czuje mała kolonia w dużym pustaku, jest po prostu za duży.

Podsumowując, im mniejsza kolonia, tym mniejszego gniazda potrzebuje, bo w takim się czuje najlepiej; jeśli chodzi o ziemne, mogą w nim się zawieruszyć.
Lepiej zrobić 2 gniazda - na teraz i na potem; niż się męczyć z małą kolonią w dużym gnieździe. Potem będziesz próbował je wyciągnąć, bo zapaskudzą wszystko w środku piaskiem i odpadkami (próbując zatkać przeciągi), które spleśnieją i będą brzydko wyglądać i straszyć chorobami. Albo mrówki wyprowadzą się na arenę pod patyk, bo im gniazdo nie będzie odpowiadać. Albo po prostu się zakopią i będziesz chciał je wyciągnąć, bo jednak stwierdzisz, że ziemne to zły pomysł był i nic nie widzisz. Nawet to źle będzie wyglądać IMO :P

Jeśli jednak masz ten 0,5-1k sztuk to sprawa wygląda inaczej. Zresztą to twoja głowa, co chcesz osiągnąć i czy będziesz z tego czerpał satysfakcję. Pokazałam tylko "-", żeby później płaczu nie było, na co się porywałeś :)

Ostatnio edytowano Śr gru 11, 2013 2:57 pm przez Dana, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 2:57 pm 

Ad1: To właściwie bez znaczenia, chociaż flavusa lepiej umieścić w gnieździe gdzie dociera mniejsza ilość światła.

Ad2: Nie wiem jaka jest gęstość piasku czerwonego. Zwykły to około 1,58 grama na cm sześcienny. Przyjmijmy za minimalną gętstość właśnie taką, a za maksymalną jej dwukrotność.
Mamy wtedy:
(1000 gram/1,58)/0,6 = 1055 cm kwadratowych dla gęstości 1,58.
(1000 gram/3,16)/0,6 = 527 cm kwadratowych dla gęstości 3,16.
Z dużym prawdopodobieństwem 1kg piasku wystarczy na gniazda o takiej powierzchni.

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 7:53 pm 

Ja uważam, że to ziemne dla Lasius Niger to naprawdę zły pomysł. Tak będziesz chciał je wyciągnąć, i jak to zrobisz ? Ja na twoim miejscu zrobił z gipsu albo betonu.

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 7:55 pm 

zgadzam się z tym piasek to zły pomysł zrób gniazdo z korka gipsu lub betonu

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 8:21 pm 

Piach jest do niczego się zawali zasypie i mrówki zrobią kaput i tyle będzie z tego gniazda ziemnego,i nic nie będzie widać bo zakleją szybkę .

→ Dziennik
→ Pytania do dziennika
Mapa hodowców mrówek
Czat - Discord

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 9:24 pm 

Prawde rzecza zkupilem gniazdo ziemne wpuscilem mrowki, zrobilem dziure przy szybie, powchodzily tam i zakopaly sobie wejscie, pozniej widzialem tylko jak larwy i jajka robia sie coraz ciemniejsze :( wszystkie zdechly. Teraz kupilem korek i bede wymienial ta ziemie...

PostNapisane: Śr gru 11, 2013 9:30 pm 

Dziękuje za uwagi - właśnie o takie konstruktywne podejście do sprawy mi chodziło. P.s. Nigdzie nie pisałem, że to będzie cały pustak :-) Może pomniejsze na razie moje ambicje :-)

Strefa czasowa: UTC + 1