www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lip 19, 2018 8:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N wrz 29, 2013 2:12 pm 

Witam!
Chciałbym Was dzisiaj prosić o pomoc. W ramach projektu eSzkoła Wielkopolska chcemy w naszym liceum hodować mrówki gatunków występujących na terenie naszego województwa.
Dowiedziałem się, że w Polsce występuje ponad 100 gatunków, jednak czy wie może ktoś, które z nich występują w moim rejonie?
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam ;)

PostNapisane: N wrz 29, 2013 2:43 pm 

Czy naprawdę tak trudno poszukać? Sam dopiero jestem początkujący, a nie zadałem żadnego pytania dotyczących mrówek gdzie występują, gdzie je można znaleźć itd itd.. bo wiem że wystarczy przeczytać opisy poszczególnych , pospolitych gatunków, które znajdują się w naszym kraju i samemu wziąć się za szukanie.
Na necie jest tego mnóstwo, a nawet opcja szukaj na tym forum na pewno cię nie zawiedzie.

No w twoim regionie na pewno znajdą się takie pospolite gatunki jak myrmica sp.( szukać, szukać pod kamieniami na pewno jakąś królową wyłapiesz) , lasius niger( skończona rojka) , lasius flavus( rójka kończy się na początku października, więc także powinieneś znaleźć królową) i od tego proponuje zacząć ;)
* podałem te najbardziej pospolite

Spróbuj także zlokalizować inne mrówki na podstawie atlasów, opisów gatunków, które znajdują się na necie.

Pozdrawiam

PostNapisane: N wrz 29, 2013 3:10 pm 

Do obserwacji w szkole fajna by była duża mrówka np. Camponotus ligneperdus w korku pionowym :D
raczej jej teraz nie znajdziesz, ale masz link 15 zł to nie dużo :) viewtopic.php?f=7&t=8570
poczytaj najpierw o nich.
nie polecam Lasius flavus to gatunek podziemny mało żywotny, po prostu nudny
a jakie macie formikarium?

PostNapisane: N wrz 29, 2013 3:39 pm 

Lestek:
Kilka gatunków znalazłem, potrzebuje pomocy, gdyż nie chcę pominąć zbyt wielu.

Mr. Bam:
Obecnie szkoła nie posiada żadnych formikariów, ale planujemy zakup akrylowych (najlepsza obserwacja) do każdej kolonii, bo nasz budżet na to może nawet sięgnąć 2tysi. ;)

PostNapisane: N wrz 29, 2013 4:24 pm 

Mogę spróbować w identyfikacji, masz jakieś zdjęcia?

2 tysiące to spora sumka ;)

PostNapisane: N wrz 29, 2013 4:30 pm 

OOO!!! Chłopie
to zlećcie wykonanie pięknego formikarium(najlepiej panu radkowi zna się na fachu tylko że nowa sól jest daleko!) pokaże Ci projekt z tego co wiem nie zrealizowany :)
Cudeńko :D
Camponotus ligneperdus to największy gatunek mrówki w europie! w Małopolsce też występuje :)
porób fotki jak już będziecie to mieli i wystaw na ANTMANI
Akryl źle nawadniać:(

Załączniki:
formikarium13.jpg
formikarium13.jpg [ 72.7 KiB | Przeglądane 2906 razy ]

PostNapisane: N wrz 29, 2013 4:38 pm 

Rzeczywiście cudeńko jak nie masz Campo to Ci oddam a w tedy podłożysz tylko kokony. Tylko sprawdź czy w Twoich lasach są.

PostNapisane: N wrz 29, 2013 4:47 pm 

Mr. Bam
Formikarium pierwsza klasa. :O

Ogólnie nasz projekt ma na celu wyłonienie najsilniejszego gatunku w Wielkopolsce, więc chcemy przede wszystkim zrobić pary tych gatunków i sprawdzić, która wygra w rywalizacji o teren (dwa formi akrylowe małe + arena), ale po tym jak zobaczyłem to dzieło myślę, że jedną kolonie Camponotus ligneperdus moglibyśmy wpuścić do takiego formi.

Teraz już zresztą Lestek wiesz, czemu tak zależało mi na waszej pomocy, bo samemu łatwo opuścić jakiś gatunek. ;)

Więcej informacji o tym projekcie będę miał w połowie października, ale mrówki to jest już pewniak.
Jeśli znacie jeszcze jakieś gatunki, to podawajcie je tutaj, a ja już jakoś je zdobędę (przede wszystkim z mrowkoyada, ale też poszukam ofert na forum). :)

----
A co do nawadniania Mr. Bam, to obecnie prowadzę dwa projekty na Olimpiadę Biologiczną na mrówkach i jestem zadowolony.

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:07 pm 

Zachar26 napisał(a):
Ogólnie nasz projekt ma na celu wyłonienie najsilniejszego gatunku w Wielkopolsce, więc chcemy przede wszystkim zrobić pary tych gatunków i sprawdzić, która wygra w rywalizacji o teren (dwa formi akrylowe małe + arena).

!? :shock:

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:09 pm 

Też uważam, że to brutalne. Pozdrowienia dla opiekuna projektu (y)

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:10 pm 

to jest straszne :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

→ Dziennik
→ Pytania do dziennika
Mapa hodowców mrówek
Czat - Discord

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:16 pm 

pisząc poprzedniego posta nie wiedziałem że chcecie najsilniejszą mrówkę, myślę że Myrmica obojętnie, zniszczyła by ligneperdus, aczkolwiek nie jestem pewien nie widziałem takiego pojedynku :(

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:18 pm 

Dlatego (jak juz wyżej wspomniałem) chcemy skompletować możliwie wszystkie gatunki.
I oczywiście wszystkie pojedynki nagramy. Oczywiście przed eksperymentem mrówki będą trzymane w dobrych warunkach, tu nie chodzi o jakieś znęcanie się.

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:27 pm 

ale jak to będzie wyglądać?. o filmy też proszę aby linki tutaj dać :). każda kolonia taka sama liczba robotnic? Ja lubię pojedynki, dla tego daję żywy pokarm moim mrówą. Obstawiam że wygra mrówka z żądłem, i jak wytypujecie pary do pojedynków żądło-żądło gatunek-gatunek rozmiar-rozmiar ? i na zasadzie piramidy? ale wiesz że wszystkich gatunków raczej nie zbierzecie? wejdz na antstore.de daj europa pólnocna i popatrz na gatunki ;)

PostNapisane: N wrz 29, 2013 5:42 pm 

Planujemy zdobyć spis wszystkich gatunków mrówek występujących w Wielkopolsce i zrobić wszystkie możliwe kombinacje gatunków. Dlatego będziemy potrzebować wiele kolonii tego samego gatunku. Będziemy je trzymać prawdopodobnie w probówkach i wypuszczać na specjalne areny w dwóch częściach i stawiać pokarm na środku. Konfrontacja będzie nieunikniona. Wszystkie pojedynki (a będzie ich dużo) zostaną nagrane i umieszczone na YouTube.
Zdaję sobie sprawę, że tych kolonii będziemy potrzebować bardzo dużo, ale na cały projekt mamy cały rok. Następnie na podstawie wyników każdego pojedynku ustalimy ten, który wyszedł zwycięsko w największej ilości - najsilniejszy gatunek Wielkopolski.

Oprócz tego będziemy prowadzić jakieś wykłady w gimnazjach na wiosnę, gdzie będę zachęcał do hodowli. Może także jakiś wyjazd do lasu z podstawówką i tam poopowiadamy im o całości. Ogólnie to jestem jedyną osobą w całym projekcie, która "zna się"* z mrówkami, więc będzie ciekawie.

No i zrobię co mogę, żeby także hodować jakiś gatunek jako pokazowy w takim świetnym formikarium jak wyżej podałeś.
---
*czyt. miała styczność

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1