www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lip 19, 2018 8:54 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gatunki
PostNapisane: Wt sie 27, 2013 6:44 pm 

Siema jeśli pisze w złym temacie to prosze o przeniesienie :)

a więc mam taki problem mieszkam na śląsku i jedyne gatunki które tu zaobserwowałem to : Lasius flavus,Formica cinerea,Lasius niger,Myrmica Rubra żadnych innych poprostu nie ma byłem dzisiaj w lesie i szukalem wszedzie pod kamieniami pod próchniejącym drewnie w piasku
i nie zaobserwowałem żadnych innych mrówek wyżej opisanych wiecie może w czym problem że nigdzie nie ma innych gatunków?
np: Lasius umbratus itd?

Tytuł: Re: Gatunki
PostNapisane: Wt sie 27, 2013 7:20 pm 

U mnie, przy granicy ukraińskiej, występują tylko: niger, flavus, rubra, campontus sp. i czterokropek. Na Śląsku mogą im np. nie odpowiadać warunki (kopalnie,pyły), ale może to zależeć też od innych czynników.

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 7:35 pm 

Chłopaki, taka jedna, oczywista rzecz z mojej strony: to, że nie daliście rady znaleźć danego gatunku, absolutnie nie oznacza, że faktycznie go tam nie ma. A np. podziemnice mieszkają... głęboko pod ziemią. Zlitujcie się. "Głowa mała", naprawdę.

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 7:39 pm 

venthar napisał(a):
(...) A np. podziemnice mieszkają... głęboko pod ziemią. (...)

Ale wychodzą podczas rójki i można je zobaczyć np. po deszczu jak im gniazdo zaleje.

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 7:43 pm 

Prawdopodobieństwo, że osoba, która akurat szuka cudownym sposobem natrafi akurat na moment rójki, jest... niewielkie, że tak delikatnie określę.

Nie dbam, ile macie lat (bo to już chyba nie jest kwestia wieku), ale po prostu nie wypisujcie takich galopujących głupot w typie: "Nie znalazłem danego gatunku nieopodal mojego miejsca zamieszkania. A szukałem pod wszystkimi kamykami w okolicznym lesie! Stwierdzam więc, że gatunek x nie występuję na Śląsku, bo mieszkam na Śląsku i nie znalazłem!".

Bo mózg się lasuje osobom postronnie czytającym.

Pozdro.

Ostatnio edytowano Wt sie 27, 2013 7:48 pm przez venthar, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 7:47 pm 

venthar napisał(a):
Prawdopodobieństwo, że osoba, która akurat szuka cudownym sposobem natrafi akurat na moment rójki, jest... niewielkie, że tak delikatnie określę. (...)

Jest też ta możliwość po burzy ( nie wszystkie wyjdą, a zaledwie kilka przy wejściu można dostrzec), ale nie wnikajmy, jak zwykle możesz mieć rację...

Ostatnio edytowano Wt sie 27, 2013 7:59 pm przez Deltes, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 7:51 pm 

Swoją drogą, przepraszam najuprzejmiej, ale co to znowu za przeświadczenie i cudowny njus, że wszystkie mrówki po burzy / deszczu masowo wychodzą ze swoich gniazd? Nie wiadomo mi o takim behawiorze. Proponuję zostawić takie błyskotliwe przemyślenia dla siebie, zamiast pisać na Forum kolejne pipie*dolizmy. Sporo osób ma ich już naprawdę dość.

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 8:06 pm 

Zauważyłem, że ilekroć cokolwiek napiszę (przyznajmy często nie poprawnie) to zamiast zwrócić kolejny raz uwagę kulturalnie i wrócić do tematu to zaczynacie kolejną z rzędu kłótnię ( ja także jej nie chcę) nie odpisujcie już, wiem dokładnie co napiszecie, a tylko zejdziecie z tematu

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 8:15 pm 

1. Uwaga została zwrócona najkulturalniej jak potrafię. Zawsze żal mi w ogóle komukolwiek zwracać uwagę i jest to dla mnie duży "wysiłek", bo nie chcę sprawiać nikomu przykrości. Nie uważam się też za osobę właściwą do zwracania komuś uwagi, jednak czasem naprawdę "przelewa mi się".
2. Nikt nie zaczyna żadnej kłótni. Po prostu trzeba wyprostować wszystkie niemądre rzeczy (nazwane wyżej popie*dolizmami), które zostały tu napisane, ponieważ... ktoś może je przeczytać i wziąć na serio.
3. Wrócić do tematu? Tematu nie ma. No bo za przeproszeniem co to za temat: "Nie znalazłem u siebie w lesie gatunku x - to znaczy, że on nie występuje na Śląsku"...

PostNapisane: Wt sie 27, 2013 9:52 pm 

Jeśli mówimy o Górnym Śląsku, to jak najbardziej jest tu więcej gatunków.
Wśród nich: D. quadripunctatus (Gliwice na pewno, park Chrobrego), Manica rubida (walają się wszędzie między płytami chodnikowymi i na bardziej piaszczystych glebach (piaskowce na Środuli, Sosnowiec)), Camponotus ligniperda/herculeanus (osobiście nie widziałam, ale ludzie pisali o ich rójkach m.in w Gliwicach -a może to był C. fallax? Nie pamiętam...). Widziałam też F. cunicularia (Gliwice), F. sanguinea (robotnica, poznałam po nadustku, na terenie koksowni w Dąbrowie Górniczej), L. brunneus obsiada wszystkie drzewa w parku Chrobrego, są też w Sosnowcu i pewnie wielu innych miejscach. Lasius fuliginosus, też Gliwice w tym samym miejscu; także w Krupskim Młynie (teren Nitroergu); także w okolicach Planetarium w Chorzowie.
Pełno jest też wszelakich Temnothorax/Lepthothorax, na pewno też ktoś widział Ponera coarctata.
I z całym szacunkiem, ale nie ma opcji, że odróżnisz pod kamieniem L. flavus od L. umbratus i podobnych. Musiałbyś je wziąć pod lupę.

Pewnie jest ich więcej....

Temat trochę bez sensu, bo wystarczy pogrzebać, a znajdziesz, co w Twojej okolicy występuje na pewno.
EDIT: a takie bzdurki, jak L.niger, Myrmica sp., F. cinerea, F. fusca czy L. flavus (dużo żółtków, więc pewnie one) są po prostu wszędzie.

Mrówki
Pytania

PostNapisane: Śr sie 28, 2013 10:22 am 

No ale bylem wczoraj i dzisiaj po 2 godziny w lesie i nie widzialem prawie zadnych gatunkow o ktorych napisalem poprostu wszedzie gdzie popatrze natrafiaja sie te same ;/ najwiecej bylo Myrmica rubra bo naliczylem ponad 11 koloni

PostNapisane: Śr sie 28, 2013 11:40 am 
Moderator

Pewnie masz całą gamę różnych Lasius z podrodzajów Lasius s. str. i Chthonolasius – których nawet nie umiesz odróżnić – pewnie też masz całą gamę różnych Myrmica – których również nie potrafisz odróżnić – zapewne też sporo Leptothorax i Temnothorax – których ze względu na skryty tryb życia nawet nie zauważyłeś, może też kilka innych równie skrytych gatunków... Może gdzieś nawet siedzą jakieś Camponotus – ale te nigdy nie są szczególnie liczne i trudno na nie trafić... Jedyne, czego pewnie rzeczywiście nie masz w okolicy to większe Formica – bo tych nie sposób przegapić, gdyby były – ale to jeszcze nie jest dramat. Masz bogatą, fajną myrmekofaunę. I tylko nie umiesz jej docenić.

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Śr sie 28, 2013 2:04 pm 

No chyba nie umiem odróżnić bo raz widze L.niger takie małe na drzewie pod kamieniem i może faktycznie każda jest inna tylko nie umiem odróżnić
na szczęście mam strzykawki i troche sie przyglądam w domu i porównuje do tych zdjęć z internetu :P

PostNapisane: Śr sie 28, 2013 9:31 pm 

Baaardzo możliwe, że masz Camponotus fallax u siebie i nawet o tym nie wiesz. Aby go spotkać trzeba mieć przede wszystkim szczęście. Ja myślałem, że nie ma u mnie żadnego Camponotusa. Zmieniłem zdanie nie dawno, kiedy zauważyłem spacerującą robotnicę po drzewie. To było naprawdę szczęście ją zobaczyć.

PostNapisane: Śr sie 28, 2013 9:41 pm 

to na 100% nie są Camponotus fallax widziałem zdjęcia w google grafika i w żadnym stopniu nie przypominają tych co są u mnie, dzisiaj tak z ciekawości rozwaliłem patykiem kawałek spróchniałego drzewa i nagle wypełzło paręset małych czarnych mrówek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1