www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So cze 23, 2018 1:24 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N wrz 10, 2017 11:33 am 

Witam drogich AntManiaków proszę o pomoc w zidentyfikowaniu gatunku trochę czytałem i myślę że to jakiś gatunek Myrmicy ale na zdjęciach Myrnice maja ciemna plamę na końcu odwłoku i nie jestem pewien czy to one dlatego zwracam się tutaj do ekspertów. Ale zaczynając od początku...

Trzy dni temu podebrałem z natury gniazdo czerwonych mrówek ok. 500+ szt. mieszkających w Łodzi na skraju lasu mieszanego(tak z 10-20m od asfaltowej drogi). Mrówki zamieszkiwały zabawkową strzelbę leżącą w trawie pod brzozą ok 10m od jakiejś dzikiej jabłoni na owocach której żerowały. Mrówki mają ok 5-7mm długości są koloru czerwonego z wyraźnie ciemniejsza głową i ciemną plamą na odwłoku znajdującą się bliżej tułowia koniec odwłoku jaśniejszy w kolorze tułowia, bywają odcienie ciemne i jasne ale schemat ubarwienia jest taki sam. zaobserwowałem również jednego samca koloru czarnego o wielkości ok 8 mm. Mrówki posiadają żądlą, po użądleniu pieczenia trwa ok godziny nie jest specjalnie bolesne po prostu je czuć, obrzęk czerwony ok 1cm średnicy utrzymuje się ok 3 dni w tym monecie zanika nie swędzi.

Owady w tym monecie przeniesione są do wiadra z obi 10l do połowy wypełnionego ziemią znajdującą się pod strzelbą którą zebrałem razem z zaniepokojonymi robotnicami. W ziemi porobiłem otwory słomką tak by robotnice mogły się dokopać do ewentualnie zakopanych koleżanek (na zdjęciu zostawiona dla skali jej średnica to 6mm). na tym wszystkim jest strzelba złamana na pól (cała się nie mieściła do wiadra a musiałem improwizować) w której zaobserwowałem jaja ale dopiero w wiadrze po 1 dniu oraz słoik z watą nasączony wodą. Mrówki są aktywne, po ruszeniu strzelby praktycznie cała spluwa oraz ziemia jest w mrówkach szukających zagrożenia. Do jedzenia dostały miód (prawdziwy nie ze sklepu) który jak widać im smakuje zdjęcie korka dzieli 1 dzień

A teraz pytania:
1 Jaki to gatunek mrówki? a jak to Myrmica to która? Można to określić z takiego rodzaju zdjęć czy trzeba jakości rodem z national geografic?
2 Nie widziałem królowej jak duże jest prawdopodobieństwo ze siedzi w strzelbie razem z jajkami.
3 Chciałbym by mrówki przez zimę zostały w wiadrze by na spokojnie przygotować im nowy dom. W jaki sposób nawadniać im gniazdo po prostu polać wodą czy jakoś spryskiwać, nie ukrywam ze wolałbym by mrówki przeniosły się do tego słoika z watą ale nie chce im tez zaszkodzić na pewno cała ta sytuacja dostarczyła im wiele stresu. dodam na koniec ze przez cały tydzień padało wiec ziemia jest na pewno wilgotna. Chciałbym kupić w najbliższym czasie jakiś termometr z sondą do badania wilgotności i temperatury ale jest jak jest ta chwile obecną, chce odczekać z tydzień-dwa by zobaczyć czy towarzystwo nie padnie.
4. Wiadro w tym monecie jest przykryte plastikową pokrywką z otworem ok 10mm zatkanego watą + dodatkowo otwieram wiadro na 30 min 2 razy dziennie ile powinno być otworów tak bym mógł otwierać wiadro tylko by karmić i nawadniać co parę dni.
5 zauważyłem ze z gniazda wyszedł jeden samiec czy mogę spodziewać się rujki w najbliższym czasie czy to jakaś zapominalska gapa. Jeśli rójka się pojawi czy w wiadrze ona się uda oraz czy kolonia przyjmie dodatkowe królowe czy lepiej je odłowić by kolonia nie była zbyt wielka.
6. Jak najlepiej Przezimować kolonie
opcja A. zostawić ja w komórce gdzie może od czasu do czasu sąsiad zostawić otwarte lub uchylone okno na co nie mam wpływu. (Okno ok 3-4m od pełnych metalowych drzwi z kratką wentylacyjną)
opcja B. zabrać wiadro do pracy owinąć je jakimś kocem i liczyć ze zima będzie taka jak w zeszłym roku gdzie było ok +12 stopni rano ale może być mniej jeśli zima będzie sroga i będą wahania temperatury wiadomo nikt w takiej temperaturze nie siedzi.

Z góry dzięki za odpowiedz

Poniżej fotki
Obrazek
sorry ze taki szeroki ten post ale tak jakoś wyszło ;)

PostNapisane: Pn wrz 11, 2017 1:57 pm 

Prawdopodobnie widziałem królową zainteresowała się ćmą jaką złapałem na balkonie, ale szybko znikła była niewiele większa od robotnicy z wyraźnie większym ciemno-żółtym/jasno-pomarańczowym odwłokiem.
Zniknęła gdzieś tu:
Obrazek

PostNapisane: Wt wrz 12, 2017 1:07 am 

chmielowy? napisał(a):
1 Jaki to gatunek mrówki? a jak to Myrmica to która? Można to określić z takiego rodzaju zdjęć czy trzeba jakości rodem z national geografic?

Myrmica spp.
No niestety do prawidłowego oznaczenia gatunku potrzebne są zdjęcia z wyraźnie widocznymi szczegółami morfologicznymi.

chmielowy? napisał(a):
2 Nie widziałem królowej jak duże jest prawdopodobieństwo ze siedzi w strzelbie razem z jajkami.

Jeżeli to było ich całe gniazdo to zapewne wysokie.

chmielowy? napisał(a):
3 Chciałbym by mrówki przez zimę zostały w wiadrze by na spokojnie przygotować im nowy dom. W jaki sposób nawadniać im gniazdo po prostu polać wodą czy jakoś spryskiwać, nie ukrywam ze wolałbym by mrówki przeniosły się do tego słoika z watą ale nie chce im tez zaszkodzić na pewno cała ta sytuacja dostarczyła im wiele stresu. dodam na koniec ze przez cały tydzień padało wiec ziemia jest na pewno wilgotna. Chciałbym kupić w najbliższym czasie jakiś termometr z sondą do badania wilgotności i temperatury ale jest jak jest ta chwile obecną, chce odczekać z tydzień-dwa by zobaczyć czy towarzystwo nie padnie.

Jeżeli ziemia będzie wysychać to raczej zraszanie jest w tym wypadku najsensowniejszym pomysłem. Potem postaraj się o szybką przeprowadzkę.

chmielowy? napisał(a):
4. Wiadro w tym monecie jest przykryte plastikową pokrywką z otworem ok 10mm zatkanego watą + dodatkowo otwieram wiadro na 30 min 2 razy dziennie ile powinno być otworów tak bym mógł otwierać wiadro tylko by karmić i nawadniać co parę dni.

W sensie, że otwierasz na 30 minut, one sobie wychodzą z wiadra i ponownie zamykasz nie wpuszczając ich z powrotem? :-P

chmielowy? napisał(a):
5 zauważyłem ze z gniazda wyszedł jeden samiec czy mogę spodziewać się rujki w najbliższym czasie czy to jakaś zapominalska gapa. Jeśli rójka się pojawi czy w wiadrze ona się uda oraz czy kolonia przyjmie dodatkowe królowe czy lepiej je odłowić by kolonia nie była zbyt wielka.

We wrześniu, a nawet październiku odbywają się właśnie rójki gatunków z rodzaju Myrmica, także możliwe iż samiec przygotowany jest do wylotu.
Nie dojdzie do rójki wewnątrz gniazda, ponieważ Myrmica nie praktykują kazirodztwa. Jeżeli nie wylecą z gniazda to zostaną zabite.

Cytuj:
6. Jak najlepiej Przezimować kolonie
opcja A. zostawić ja w komórce gdzie może od czasu do czasu sąsiad zostawić otwarte lub uchylone okno na co nie mam wpływu. (Okno ok 3-4m od pełnych metalowych drzwi z kratką wentylacyjną)
opcja B. zabrać wiadro do pracy owinąć je jakimś kocem i liczyć ze zima będzie taka jak w zeszłym roku gdzie było ok +12 stopni rano ale może być mniej jeśli zima będzie sroga i będą wahania temperatury wiadomo nikt w takiej temperaturze nie siedzi.

Najlepiej gdybyś zdążył już do zimy zapewnić im nowe warunki lokalowe, inaczej pewnie będziesz musiał kontrolować żeby temperatura nie spadała poniżej 0°C. cokolwiek zdecydujesz.

P. rufescens

Strefa czasowa: UTC + 1