www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Śr kwi 25, 2018 9:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 14, 2013 8:44 pm 

Ja nie wiem jak wam się one tak szybko rozwijają... Moja królowa ma już ponad 2 miesiące i ma dopiero małe larwy... Zazdroszczę ;)

PostNapisane: Pn paź 14, 2013 8:55 pm 

Hej,
Jeżeli chodzi o jedzenie to nie jest tak źle, miodu to ile nie dam to zjedzą ;) zalewam czasami całe "Food station 1" z mrowkoyada miodem to maksymalnie po kilku godzinach jest suchutkie. Jeżeli chodzi o białko to co drugi dzień dostają mącznika na zmianę z robakiem białym w ilości 6-8 sztuk. To znika w kilkanaście minut.
Co do zdjęć to tak to wygląda (przepraszam za jakość szczególnie trzeciego zdjęcia :( ):

1. Gniazdo z areną:
Obrazek

2. Posiłek
Obrazek
Obrazek

F.cinerea
F.rufibarbis
C.ligniperdus
M.barbarus
Myrmica sp.
M.rubida
C.scutellaris

PostNapisane: Wt paź 15, 2013 2:15 pm 

Ciekawe, moje cinerea rozwija się powoli. Po roku jest ok. 200 robotnic. Myślę, że twoje gniazdo wystarczy im na jakieś 2 lata. Gdybym miał wybierać wolał bym F. fusca, jak dla mnie są o wiele ładniejsze :)

PostNapisane: Wt paź 15, 2013 2:43 pm 

Talib napisał(a):
Ciekawe, moje cinerea rozwija się powoli. Po roku jest ok. 200 robotnic. Myślę, że twoje gniazdo wystarczy im na jakieś 2 lata. Gdybym miał wybierać wolał bym F. fusca, jak dla mnie są o wiele ładniejsze :)

Szczerze powiedziawszy to F.fusca dla mnie w porównaniu do F.cinerea są nudne i bojaźliwe jak mało co. Do F.cinerea wrzucasz pokrojonego mącznika to się na niego rzucają a F.fusca przez 5 minut się mierzy żeby w ogóle do pokarmu podejść. Później nawet jak podchodzi to po dotknięciu czułkami ucieka. Po kilkudziesięciu minutach "podchodów" dopiero odważą się podejść.
Co do gniazda to ma wejścia z obu stron także za rok, może dwa jak dobrze pójdzie i kolonia dalej się będzie tak rozwijała jak obecnie to dostawię kolejny taki bloczek albo inne gniazdo poziome na które już mam koncepcję tylko jeszcze trochę czasu brakuje żeby ją wdrożyć w życie :) Chyba najpierw koncepcję przetestuje na M.barbarus bo kolonia ma około 300 osobników i też jej się robi ciasno...

F.cinerea
F.rufibarbis
C.ligniperdus
M.barbarus
Myrmica sp.
M.rubida
C.scutellaris

PostNapisane: Śr paź 16, 2013 10:35 am 

Raste - imponująca kolonia. Ma jedną królową? Dogrzewałeś je jakoś? Myślę, że gdybyś mógł się na forum pochwalić kiedy pojawią się formy płciowe i jakiej wielkości gniazdo Twoja kolonia będzie wówczas zajmować, to była by bardzo cenna wskazówka dla osób chcących hodować ten gatunek. Może nawet warto by to dodać do artykułu o F. cinerea na stronie głównej antmanii.

PostNapisane: Śr paź 16, 2013 10:45 am 

Le Pakul napisał(a):
Raste - imponująca kolonia. Ma jedną królową? Dogrzewałeś je jakoś?

Dziękuje dziękuje :) Pomimo tego że to powszechny gatunek to jest to jednak perełka w mojej hodowli właśnie przez dynamikę wzrostu :). Królową ma jedną. Dogrzewane jest gniazdo ale bardziej punktowo, dosłownie 3-4 komory są dogrzewane przez podgrzewacz leżący na nim. W tych komorach jest miejsce dla poczwarek.

Cytuj:
Myślę, że gdybyś mógł się na forum pochwalić kiedy pojawią się formy płciowe i jakiej wielkości gniazdo Twoja kolonia będzie wówczas zajmować, to była by bardzo cenna wskazówka dla osób chcących hodować ten gatunek. Może nawet warto by to dodać do artykułu o F. cinerea na stronie głównej antmanii.

Do form płciowych to myślę że będziemy musieli sporo poczekać ale oczywiście jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce to z pewnością dam znać. Te gniazdo jeszcze pewnie na kolejny sezon starczy o ile w ogóle można mówić o sezonie bo królowa cały czas czerwi i się nie przygotowuje póki co do jakiejś przerwy. Jedyna przerwa jakaś 2-3 tygodniowa wystąpiła w momencie przeprowadzki ale już wszystko wróciło do normy.

F.cinerea
F.rufibarbis
C.ligniperdus
M.barbarus
Myrmica sp.
M.rubida
C.scutellaris

PostNapisane: Śr paź 16, 2013 11:02 am 

Jeżeli już artykuł o którym wspomniałem będzie uzupełniany to niezbędne będą informacje na temat tego ile(w dokładności chociaż do miesiąca)ma ta kolonia, raz na jaki czas(a może permanentnie?)jest dogrzewane gniazdo i o jakiej temperaturze mówimy no i okres zimowania, także już zawczasu prosiłbym Cię abyś sobie takie informacje przygotował bo jak wiadomo pamięć bywa zawodna ;) Jak będzie gotowy już komplet informacji to daj znać mi też na PM bo post na forum mogę przegapić ;)

PostNapisane: Śr paź 16, 2013 3:05 pm 

Z tego co raste pisał mi na PM to kolonia rozwija się bez zimowania co jest moim zdaniem sporym sukcesem i szczęściem przy takiej liczebności kolonii :)

PostNapisane: Śr paź 16, 2013 7:44 pm 

Hej,
powiem tak: ja tą kolonie dostałem około czerwca tamtego roku. Kupiłem ją od któregoś z forumowiczów (niestety nie pamiętam którego) w składzie królowa + 10-15 robotnic (czyli najprawdopodobniej pierwsze pokolenie). W próbówce nie było żadnych jaj/larw/poczwarek. Mrówki były u mnie w stagnacji przez jakieś 2 miesiące i się zastanawiałem czy je przezimować czy jeszcze czekać. Dałem im około 30 poczwarek w nadziei że to rozrusza kolonię i królowa zacznie czerwić. Niestety adopcja nie była w pełni udana bo po pierwsze królowa nie zaczęła czerwić a po drugie "nowe" mrówki nie bardzo dogadywały się z tymi "starymi" i często dochodziło do jakiegoś wzajemnego ciągania się za odnóża. Po kolejnych 2 miesiącach doszedłem do wniosku że trzeba je przezimować bo nic z tego nie będzie. Tydzień przed planowym włożeniem do lodówki królowa zaczęła czerwić jak szalona... Do tej pory ich nie zimowałem bo królowa nie miała ani jednej przerwy w składaniu jajek. Także produkcja dalej idzie pełną parą :) Ja tam z miłą chęcią dałbym odpocząć królowej i je przezimował i nawet już się powoli do tego zabierałem bo był moment że nie było żadnych jaj/larw tylko garść poczwarek została. Chciałem poczekać aż mrówki wyjdą z kokonów i powoli szykować do zimowania. Jednak zanim ostatnia poczwarka zniknęła pojawiły się kolejne pakiety jajek także jeszcze z tym zimowaniem trzeba poczekać.

Cytuj:
Jeżeli już artykuł o którym wspomniałem będzie uzupełniany to niezbędne będą informacje na temat tego ile(w dokładności chociaż do miesiąca)ma ta kolonia, raz na jaki czas(a może permanentnie?)jest dogrzewane gniazdo i o jakiej temperaturze mówimy no i okres zimowania, także już zawczasu prosiłbym Cię abyś sobie takie informacje przygotował bo jak wiadomo pamięć bywa zawodna ;) Jak będzie gotowy już komplet informacji to daj znać mi też na PM bo post na forum mogę przegapić ;)

Z tym dogrzewaniem to ciężko mi powiedzieć precyzyjnie bo na gnieździe leży podgrzewacz podłączony do gniazda usb w komputerze i działa wtedy kiedy komputer jest włączony czyli od poniedziałku do piątku 17-22 w weekendy i dni wolne od pracy zazwyczaj 9-22. Nie wiem do jakiej temperatury nagrzewa się gniazdo i raczej ciężko będzie mi to sprawdzić...
Jak Arczi wspomniał jeszcze ich nie zimowałem...

F.cinerea
F.rufibarbis
C.ligniperdus
M.barbarus
Myrmica sp.
M.rubida
C.scutellaris

PostNapisane: Cz paź 17, 2013 7:01 pm 

Witajcie witajcie ostanie formikarium z gipsu poszło się je*ać, ponieważ spadło mi z pułki... i się rozwaliło, więc musiałem zrobić nowe.
Tym razem wymiary gniazda 20x30 jak było wcześniej, ale trochę zwiększyłem na zbiornik z wodą. Gniazdo ma 54 komór, każda o średnicy 2,9cm (dokładnie mierzone ;p).
Zamieszka w nim Myrmica i myślę że wystarczy jej na bardzo długo ;)

Załączniki:
F.jpeg
F.jpeg [ 124.73 KiB | Przeglądane 2338 razy ]

PostNapisane: Cz paź 17, 2013 7:05 pm 

Ja bym je zużył na inną mrówkę ale to twoja sprawa bardzo fajne formikarium. bardzo fajne. :mrgreen:

PostNapisane: Cz paź 17, 2013 7:19 pm 

Kształty komór uzyskane za pomocą plasteliny?

PostNapisane: Cz paź 17, 2013 7:24 pm 

Nie, po korkach z wody mineralnej, nawet w niektórych komorach odbite jest logo ^^

PostNapisane: Cz lip 31, 2014 3:08 pm 

Witam wszystkich, wracam po długiej przerwie do hodowli mrówek...
I z kolejnymi pomysłami :)
Z powodów że mieszkam w bloku, muszę kombinować, brak miejsca na duże formikaria.
Więc wziąłem się do roboty, pierwszy namysł. Musi zajmować mało miejsca i pomieścić średniej wielkości kolonie do 500szt albo nawet więcej. Następna rzecz to przeglądanie tego forum w kategorii Zdjęcia Formikarium albo ich budowa. Przejrzałem wszystkie tematy i niestety znalazłem niekiedy bardzo ładne formikaria, ale niestety dużo miejsca one zajmowały.. Przeglądając inny temat w innej kategorii a mianowicie http://www.mrowki.aplus.pl/forum/1/viewtopic.php?f=91&t=8651 i jest tam zdjecie Formikarium dla Messorów!, formikarium naprawdę spodobało mi się, no to do roboty!
Podstawowa rzecz do budowy to wężyk no wiec jadę do Castoramy i kupuje 4 m wężyka (Brak kasy na wiecej) i mam już podstawową rzecz teraz ino jak to ładnie postawić, tak aby średnica nawiniętego wężyka była taka sama, albo trochę sie różniła (minimalnie). Znalazłem Taki klocuszek (widoczny na zdj) na działce idealnie sie nadawał się do 'owijki' , ponieważ był kwadratowy i prosty.. w porównaniu do okrągłych pniaczków na które nawijałem ale z marnym efektem bo były duże różnice w odchyleniu z powodów licznych sęków.. hmm to jesteśmy już trochę dalej... Wężyk montuję na klocku, no i ładnie to wygląda! tylko niestety węzyk też nie do końca przezroczysty lekko niebieski ale moge powiedzieć że nawet to kontrastuje.. No ale wiadomo przez to widoczność sie zmniejsza... No po nawinięciu już oko się cieszy, estetycznie, mała powierzchnia którą może pomieścić ładną kolonie to najważniejesze (ale małego gatunku). Po prostu jeżeli ktoś by chciał dla wiekszego gatunku to zwiększamy klocek i średnice wężyka. Dobrze no to jesteśmy w 3/4 teraz kwestia nawadniania myślałem nad nią 2 dni, w końcu ! mam! wlać po prostu mało gęsty gips do korytarza na dole.. i nawadniać go.. I prawie skończone teraz poprawki czyszczenie itp i wpuszczamy mróweczki ; )

W moich poprzednich formikariach mrówki zawsze po wyjściu z areny umiejscowiały się w węzyku (lepsza wilgotność?) co mnie bardzo irytowało zawsze trzeba było je jakoś "wygonić" do prawdziwego gniazda..

Całość nawiniętego wężyka to 4m koszt 25zł, klocek za darmo , gips znalazłem w piwnicy.. Wiec stosunkowo wychodzą małe koszta.
Posiadam kolonie myrmica spp. w składzie 1krolowa i 70-80 robotnic i larwy i poczwarki, zajmują one miejsce w probówce (średnica 2cm) tylko 3cm.. a nawiniętego jest 400cm więc łątwo to sobie obliczyć ale to tylko matematyka... Ciekawe jak będzie w praktyce, jest to projekt BETA, i sprawdzę czy będzie sie nadawał.

Irytujące są jedynie kody których sie nie da zmazać... Nadruk laserowy?

Pozdrawiam

Załączniki:
7.jpg
7.jpg [ 142.6 KiB | Przeglądane 2155 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 141.34 KiB | Przeglądane 2155 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 100.26 KiB | Przeglądane 2155 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 132.67 KiB | Przeglądane 2155 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 113.45 KiB | Przeglądane 2155 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 141.5 KiB | Przeglądane 2155 razy ]
1.jpg
1.jpg [ 55.02 KiB | Przeglądane 2155 razy ]

PostNapisane: Cz lip 31, 2014 3:26 pm 

Przy ograniczonym miejsu zawsze pozostaje część gniazdową spróbować kilkoma śrubkami przyczepić do ściany

Myrmica sp.
Sezonową stagnację uznaję za zakończoną ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1