www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So cze 23, 2018 10:48 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lis 26, 2016 11:03 pm 

Witam wszystkich zainteresowanych mrówczym hobby. Sam jestem wielbicielem tych owadów już od najmłodszych lat, lecz dopiero teraz przydarzyła się sposobność, abym mógł je hodować z większym zaangażowaniem z powodu zdobytych doświadczeń. W tej o to fotorelacji postaram się przedstawić proces budowy formikarium dla Formica sanqueina czyli Zbójnicy krwistej.
Wszystko zaczęło się od posępnych październikowych dni, wtedy wpatrując się z nudów w szafe, wpadłem na pomysł, aby spróbować ją czymś wypełnić i przy okazji pomierzyć. Po prostu brakowało w pokoju czegoś ciekawego. Wymyśliłem, że zrobię regał z ptasznikami, które miałem właśnie w tej szafie, tylko byle jak poukładane na górnej półce. Niestety pech chciał, że musiałem się ich pozbyć po niezbyt ciekawej sytuacji. Mniejsza o to, pozwólcie, że wtrące jeszcze podziękowania dla kolegi Marcina, który zaopiekował się pajęczakami, a w zamian, przywiózł mi dwie kolonie mrówek w tym właśnie Formica sanguinea oraz Camponotus ligniperdus, abym się nie zanudził. Można śmiało rzec, że wróciłem na stare śmieci. Po tak długiej przerwie z tymi owadami, jak wrócić to oczywiście z operatywnością. Postanowiłem, że postawie wysoko poprzeczkę i zrobię to najlepiej jak umiem.

Obrazek

Obrazek
Szafka z ptasznikami..

Krok pierwszy
Projekt

Najwięcej czasu poświeciłem nad myślami, które pomogły mi zrealizować końcowy efekt. Mając już wymiary poszczególnej półki, musiałem zastanowić się nad jednym bardzo ważnym pytaniem. Czy przystąpić do budowy gniazda Korkowego? betonowego? A może ziemnego?. Problem niejednokrotnie męczył i wracał, ale w końcu postanowiłem wybrać beton. A dlaczego akurat ytong? Już wyjaśniam. Bardzo dobrze chłonie wode, jest banalny w obróbce, ale posiada jednak wade, bardzo szybko sie kruszy i lekkie uderzenie, może uszkodzić dosyć spory kawałek naszej części gniazdowej (wymagana duża ostrożność!). Natomiast samo projektowanie gniazda wymyśliłem chodząc po sklepie. Ujrzałem w sektorze budowlanym przezroczyste polisterynowe tafle, które jak wynikało z opisu można w różnorodny sposób modyfikować( kolejne kroki ten pomysł przedstawią). Kupiłem 6 sztuk , każda płytka o wymiarach 25x50cm (wysokość x długość). Jedna z nich wykorzystana została jako zabezpieczenie części gniazdowej (przód), kolejne pięć przyczyniły się do budowy areny. Zakupiłem w tym dniu także bloczek komórkowy o wymiarach 25x60(wysokość x długość).

Krok drugi
Pierwsza część budowy

Pierwszym, bardzo ważnym elementem podczas pracy jest przygotowanie miejsca. Sam chodziłem raz do piwnicy, a raz robocizna odbywała się w pokoju. Przyjąłem podstawową zasadę, że brudną robote będę wykonywał w miejscach, które nie są zbyt czyste (w moim przypadku to piwnica), a tą lekką (przykręcanie, mierzenie, dopasowywanie) w miejscach schludnych (pokój). Inaczej możemy narazić się na niezadowolenie naszych współlokatorów. (Kłótnia bardzo przeszkadza w pracy!) Natomiast, jeśli jesteśmy "samotnikami" i nie zastosujemy się do tej zasady, będziemy mieli z pewnością ogrom sprzątania.

Rzeczy potrzebne w tym kroku..

A)Ytong 25x60 (odpowiednie pomierzony)
Obrazek

Ytong przycinam na długość płytek. Następnie rysuję wymarzone gniazdo, przedewszystkim używam wyobrażni!
Obrazek

Do rzeźbienia w bloczku komórkowym użyłem frezów do metalu oraz dłuta. Wywierciłem także otwory pod śruby.
Obrazek

Dla ułatwienia, multiszlifierka i odpowiednie końcówki.
Obrazek
Obrazek

Po żmudnej i długiej pracy bloczek przypomina gniazdo, które wcześniej narysowałem.
Obrazek

B) Wiertło do metalu i drewna oraz płyta polisterynowa (2mm).

Przystępuję do trasowania lini, które po przecięciu, ukażą miejsca pod wiercenie.
Obrazek

Obrazek
Wywiercony otwór pod śrubę imbusową. (5mm)

Obrazek
Śruby imbusowe (5mm)

Obrazek
Obrazek

Dopasowana śruba do otworu.

Skończona część gniazdowa (Nawadnianie zamontowane z tyłu bloczku, zdjęcia będą w kolejnej części)
Obrazek

Podczas pierwszej próby montażu polistyrenu do betonu. Pojawił się problem, a mianowicie powstały luzy (3mm) na samym dole tej konstrukcji. Dlatego zastosowałem kątowniki aluminiowe, które ten problem wykluczyły. Przy okazji zamontowałem panel led z możliwością wyboru kilku kolorów..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cdn.... a w nim budowa areny i podłaczenie jej do cześći gniazdowej. Chociaż bystre oko zobaczy wystające gumowe wężyki, które łączą się z półką i będą łączyły się z areną ;)

PostNapisane: N lis 27, 2016 10:34 pm 

Nawadnianie
W celu utworzenia dobrze prosperującego nawadniana zastosowałem dwa pojemniki śniadaniowe. Mniejszy i większy. Każdy z nich jest połączony wężykiem, który przechodzi przez półkę.
Obrazek
Odrysowałem pudełka i zacząłem rzeźbić wzdłuż czerwonej linii. Powstałe wgłębienia wypełniłem silikonem i umieściłem w nich krańce plastiku.
Obrazek
Otwór na wężyk oraz jego dopasowanie.
Obrazek
Obrazek
Środkowa półka z otworami na wężyki.
Obrazek

Dopasowanie całości.
Obrazek
Obrazek

Pierwszy test szczelności.
Obrazek
Obrazek
Wypadł obiecująco!Nic nie przecieka!

Tutaj lusterko pomaga mi ocenić poziom wody.
Obrazek
Obrazek

Wodę wlewam przez eppendorfy, które uprzednio zmodyfikowałem.
Obrazek
Obrazek

Cdn..

PostNapisane: Wt lis 29, 2016 10:52 pm 

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy :P

PostNapisane: Śr lis 30, 2016 6:53 pm 

Więcej, więcej i jeszcze więcej. Czuje że arena będzie na całą półkę a z taką powierzchnią można poszaleć co do aranżacji!!

PostNapisane: Śr lis 30, 2016 7:50 pm 

Wrzucam na zachęte! Za niedługo kolejna część. Aktualnie kończę przykrywkę. Będą profesjonalnie zrobione zdjęcia całości.
Wystrój mech suszony, korzenie brzozy oraz korek palony i w niektórych częściach glina wiążąca. Wystrój będzie jeszcze modyfikowany. Dodane będą korzenie. Nie mogę zbytnio przesadzić z wystrojem, gdyż nie będę miał pózniej dostępu do karmidełka i poidełka oraz ogólnie dośmietnika, który za pewne będzie :P

Zdjęcie te nie wrzucam do albumu na fotosik. Musicie się nacieszyć tym w załączniku. Choć marnie ukazuje zdjęcie całość, ale coś tam widać :P

Przynajmniej na całe forum. Dwóch czeka na całość:P

Pozdrawiam wszystkich!

Załączniki:
56.jpg
56.jpg [ 64.47 KiB | Przeglądane 3530 razy ]

PostNapisane: Cz gru 01, 2016 6:03 am 

Myślę, że więcej osób czeka, ale nie chcą pisać przed ukończeniem całości. Dodatkowo jesteśmy teraz w okresie, w którym forum dotyka stagnacja i każdy dział czyta się z przyjemnością. Podejrzewam też, że dział z formikariami jest jednym z bardziej interesujących :-)

PostNapisane: Cz gru 01, 2016 10:41 pm 

Na dalszy ciąg czeka więcej osób, tylko sam nie chce zaśmiecać tematu postami które nic nie wnoszą :D.

PostNapisane: Pt gru 02, 2016 10:06 pm 

Krok trzeci.
Arena

Do tej pory zajmowałem się częścią gniazdową. Teraz przyszedł czas na przedstawienie budowy areny, czyli tzw.wybiegu dla mrówek. W tej części formikarium będziemy mogli zaobserwować ciekawe zjawiska jakie występują w przyrodzie podczas wędrówek tych owadów.

Na początku rozkładam przygotowane wcześniej płyty, dopasowując ścianke do ścianki. (Przydatna będzie taśma)
Obrazek

Klej, który utworzy spoine i będzie odpowiedzialny za utrzymanie całej konstrukcji.
Obrazek

Całość już poklejona. Taśma trzyma każdy brzeg, zabezpieczając odklejeniu i wspomaga doklejeniu każdej tafli z osobna.
Obrazek

Tutaj wywierciłem trzy otwory pod wężyki.
Obrazek
Obrazek

Pokrywa
Sama pokrywa przysporzyła mi sporo problemów, ale jej ukończenie spowodowało ogromną radość.

Pokrywa po nitowaniu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Malutka przykrywa, która ma za zadanie przykrywać wycięty kwadrat.
Obrazek
Obrazek
Dzięki użyciu uszczelki do okien, nie ma żadnych luzów!
Obrazek
Uszczelka..

Pasuje!
Obrazek
*wentylacja
Siateczki, takie o takie!
Obrazek
Obrazek
Kosztowały za jedną sztukę, czyli dwie siateczki tylko 1zł.

Doklejone do całości.
Obrazek
Obrazek

Krok czwarty
Wystrój

Najprzyjemniejszy krok ze wszystkich. Urządzenie areny.

Do wystroju użyłem korka palonego o takiego!
Obrazek
Obrazek
W następnej kolejności dokleiłem do korka mech suszony klejem na gorąco. Dołożyłem korzenie brzozowe oraz trzy kory lipy.

Arena wygląda następująco.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Całość prezentuje się tak..
Obrazek
Obrazek

Akcesoria
W półce zostały wywiercone kolejne otwory na pipete oraz pęsete
Obrazek
Obrazek

KONIEC

Zapraszam do komentowania! ;)

PostNapisane: Pt gru 02, 2016 11:42 pm 

Prezentuje się fajnie. Jak znam ten gatunek, to w końcu wejście do gniazda przerobią (jak to robią w naturze). możesz im z czasem dosypać trochę igliwia, żeby miały materiał do budowy kopca.
Co zastosowałeś jako podłoże?To zwyczajna, przesuszona ziemia? Nie będą się w niej mrówki zakopywać?

Jak dużą kolonie zamierzasz wprowadzić do tego formikarium?

PostNapisane: So gru 03, 2016 8:05 am 

Wejście do gniazda to korek(Ta najmniejsza część, a w niej otwory na wezyki) więc trudno będą miały modyfikować. Igliwie strasznie zepsuje efekt z mchem.. Czy tylko i wyłacznie zbudują kopiec z igliwia? Nie mają jak się zakopać, gdyż zastosowałem gline w małych ilościach. Kolonia jak na razie ma tylko 120 robotnic, więc jeszcze poczekam z wpuszczaniem. Chcę dołożyć niewolnic w sezonie..

PostNapisane: So gru 03, 2016 11:46 am 

Takie właśnie widziałem w naturze. Najczęściej widuje próchniejący pień drzewa otoczony kopcem z igliwia. W sezonie letnim mam dostęp do ich poczwarek, w dość sporej ilości :)

PostNapisane: So gru 03, 2016 12:44 pm 

Pięknie to wygląda bardzo naturalnie aczkolwiek szkoda ze gniazdo jest białe a nie w kolorze natury np.brązu.
druga sprawa to proponuję folie celofan czerwona lub brązową do zakrycia części gniazdowej tak by mrówki miały większy komfort w gnieździe.

PostNapisane: So gru 03, 2016 1:08 pm 

MatRen na pewno się do Ciebie zgłosze w sezonie letnim :p

Arti. Nie chcialem malować ytonga. Nie wiem jakby farba pozniej oddziałowywała na płyte polisterynową. Foli celofan właśnie szukam w kolorze brązowym.. Mi akurat się podoba, ładnie będzie widać mrówki na takim białym tle. Specjalnie starałem się, aby zrobic naturalną arene, zeby częśc gniazdowa troche odchodziła od naturalności, ale myśle ze nie najgorzej to wyszło. Nie chciałem też robić komór kwadratowych ino wzorowalem się na tych odlewach z aluminium.

PostNapisane: So gru 03, 2016 4:52 pm 

Bardzo fajnie wykonane i wkomponowane formikarium. Dostęp do areny jest trochę utrudniony i może to niekiedy komplikować wykonywanie prac. Czasem jest po prostu dobrze móc nieskrępowanie pochylić się nad całością. :) Jak wygląda łatwość odłączania gniazda na czas przenoszenia do zimowania? Wystrój prezentuje się efektownie. Sam nie jestem zwolennikiem, bo mrówki zaraz robią z tego wielki śmietnik, a sprzątało się tam będzie trudno, ale to wszystko kwestia gustu. Albo wybieramy praktyczną gołą arenę, albo trudniejszą w obsłudze, ale odwzorowującą wizualnie naturalne warunki.

PostNapisane: So gru 03, 2016 8:42 pm 

Wystarczy przeciąć wężyki i mamy odłączoną część gniazdową. Ponowne zamontowanie nie stanowi żadnego problemu. Uwierz mi, że ten kwadracik umożliwia dostep do kazdego zakamarka areny..

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1