www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Wt cze 19, 2018 7:36 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz gru 03, 2015 9:27 pm 

Przygotowuję nowe terrarium dla tych mrówek. Brakuje jeszcze maty grzewczej na tylna ściankę i gotowe. Podłoże to warstwa keramzytu, na to mieszanina przesianej gliny, piasku i torfu. W wystroju można znaleźć korzeń, mech torfowiec i drobiny kory sosnowej. Po sprawdzeniu parametrów tzn wilgotności i temperatury pojawi się tam moja mini kolonia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano Pt gru 04, 2015 12:21 am przez mladaboleslaw, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Cz gru 03, 2015 9:35 pm 

Nie będzie żadnej części gniazdowej? Chcesz żeby drążyły w podłożu?

PostNapisane: Cz gru 03, 2015 9:36 pm 

No no. Muszę przyznać, że to najlepsza arena jaką widziałem. Gratulacje :)

PostNapisane: Cz gru 03, 2015 9:42 pm 

Cześć

Mrsnowwood - z tego co wiem to one same sobie budują gniazdo. Jak na razie to raczkująca kolonia więc po co gniazdo.

Jak kolonia podrośnie to przenieś je na arenę z drzewkiem. Zrobią gniazdo z liści.

Pozdrawiam

PostNapisane: Cz gru 03, 2015 10:03 pm 

Taki urok tego gatunku. Albo zniknie w gnieździe zbudowanym ze szczątków, albo zalepi szybki w gnieździe sztucznym. :) Formikarium prezentuje się profesjonalnie. Sam jednak nie wpuściłbym tam małej kolonii z prostego powodu - słaba widoczność. Kolonię, która dopiero co startuje, warto mieć na oku. Jak się tam schowają, to nie będzie wiadomo, czy wszystko z nimi ok. Nic tak nie irytuje, jak ciągłe zastanawianie się, czy przybywa potomstwa, są nowe robotnice, królowa jeszcze żyje, czy coś już zdechło. :wink:

Trzeba im zagwarantować podwyższoną wilgotność w formikarium, czy wystarczy, że same nawadniają to ulepione gniazdo?

PostNapisane: Pt gru 04, 2015 11:54 am 

Poczytałem trochę i przyznam się że po prostu nie wiedziałem że ten gatunek buduje gniazda podobne do naszych rodzimych Lasius fuliginosus. W związku z czym rozumiem już brak części gniazdowej... ;) Mimo wszystko postąpiłbym z nimi tak samo jak Revan i wstrzymał się z wpuszczaniem ich tam.

PostNapisane: Pt gru 04, 2015 9:53 pm 

Witam. Jeszcze poczekam do odchowania larw. Potem jak wiem z opisów na zagranicznych forach, te mrówki zaczynają kombinować i szukają miejsca na gniazdo. Mają tam sporo materiału do wyboru i miejsca na budowę takiego. Na razie mam je w małym terrarium dla pająka które nieco przerobiłem dla ich potrzeb. Niestety jest niepraktyczne i niewygodne dla mnie przy codziennych operacjach. druga sprawa , że jak już wylezą z probówki i zaczną w nim budowę gniazda to będę miał problem bo pojemnik jest nie wygodny i malutki a chcą przenieść je musiał bym je naruszyć , uszkodzić itd. Jeżeli chodzi o frustrację gdy nie można sprawdzić co tak naprawdę się dzieje to niestety tak jest. Ale gdy wyjdą i zaczynają tkać gniazdo do tego warunki im odpowiadają, cała populacja i wzrost koloni zaczyna przyspieszać diametralnie. Najważniejsze dla mnie na razie by stworzyć im takie warunki w których czuły by się najlepiej. Z tego co czytałem uwielbiają budować gniazda przy szybkach w pobliżu źródła ciepła np. mata grzejna. Jeżeli chodzi o wilgotność to nie do końca na ile one same to regulują. Jeden z hodowców na zagranicznym forum pisał , że wystarczy zraszać raz dziennie terrarium. Jedni je trzymaja w bardzo wilgotnych paludariach inni w terrariach przypominających raczej stepowe z sucha trawą trocinami i korzonkami oraz piaskiem. Niby wilgotność od 60 do 80 %. Rozbieżności środowiskowe w ich hodowli dosyć duże. Terrarium czeka, a ja na razie na dogodny moment. Dzięki za wasze uwagi. Będę pisał jak coś się zmieni.

PostNapisane: So gru 05, 2015 11:23 am 
Moderator

Mrsnowwood napisał(a):
(...) ten gatunek buduje gniazda podobne do naszych rodzimych Lasius fuliginosus (...)

Hę?

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: So gru 05, 2015 2:43 pm 

Chodzi mi o wizualne podobieństwo, takie "kartonowe"

Obrazek
Polyrhachis dives

Obrazek
Lasius fuliginosus

Przynajmniej według mnie tak na pierwszy rzut oka są podobne, to był bardziej skrót myślowy niż stwierdzenie.

PostNapisane: N gru 06, 2015 11:31 am 
Moderator

O ile mi wiadomo, Lasius fuliginosus buduje naprawdę kartonowe gniazda, przeżuwając materiał roślinny na miazgę, dodając spadzi i sadząc symbiotycznego grzyba, który przerasta karton, działając jak zbrojenia w betonie zbrojonym... Polyrhachis dives zaś zlepia nieprzeżuty a jedynie nieco pokawałkowany materiał roślinny przędzą wytwarzaną przez larwy... To jednak nie do końca to samo...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: N gru 06, 2015 12:13 pm 

Nie twierdzę przecież że to dokładnie to samo, chodziło mi tylko o wizualne podobieństwo. Niemniej trochę mylące to moje porównanie. Dobrze że jest na forum ktoś kto pilnuje takich niefortunnych sformułowań :)

Strefa czasowa: UTC + 1