www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lip 19, 2018 8:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 03, 2014 9:15 pm 
Moderator

Kto czytał ten wątek, ten wie, że się uparłam zrobić formikarium z żywą zieleniną.
Coś niecoś z tego wyszło, ale mimo wszystko formikarium zostało oddane do użytku, a nowe gniazdo gipsowe zostało odebrane przez królową kolonii Formica rufibarbis, liczącej coś koło 100 sztuk. Wstęgi zostały przecięte (zapomniałam jednak zrobić jakieś fotki ;/) i nowi lokatorzy natychmiast rozpoczęli przeprowadzkę - wśród nich także niemowlęta i nieruchawe dzieci.
Wieczorem-po 22., zrobiliśmy małą imprezę - miód lał się strumieniami, a szef kuchni serwował tuszki z mącznika.

Oto fotka kilka dni po imprezie (zdążyły uprzątnąć balangę spryciuchy).
Obrazek
F1-9 by zielona.mrufka, on Flickr

A dziś udało mi się (wszystko się zmówiło przeciw mnie!) sklecić film przedstawiający .. w sumie to chyba wszystko:
http://youtu.be/sD3V9w44qtg

i przyspieszona wersja dla tych, co się nie chcą przypatrywać szczegółom za bardzo (prędkość x2)
http://youtu.be/tf2h-Blh5D8

PostNapisane: Cz mar 20, 2014 7:27 am 

Całkiem nieźle, powiedziałbym nawet, że niesamowicie :) Mam tylko jedną uwagę, a właściwie spostrzeżenie - nie myślałaś o tym żeby wstawić na arenę kilka bardziej strzelistych roślinek, które zapełniłyby trochę przestrzeni? Wyobraźnie podpowiada mi też, że na gnieździe nieźle wyglądałby jakiś mech, ale nie wiem czy pasuje on do koncepcji sukulentów i kaktusów.

PostNapisane: Cz mar 20, 2014 10:37 am 
Moderator

hehe, 'bardziej strzeliste' i ogólnie jakiekolwiek inne rośliny były brane pod uwagę na samym początku. Po trzech próbach i 2ch niewypałach zrezygnowałam na rzecz sukulentów. To co przeważyło na ich korzyść to głównie ich wymagania - uboga ziemia, której niewiele potrzebują do szczęścia. To jestem im w stanie tam zapewnić. Formikarium ma 40x20x 25 cm, nie jest duże, wręcz powiedziałabym, że małe - można je spokojnie objąć moimi małymi kościstymi łapkami. Od początku nie było tam miejsca na coś bardziej wybujałego, bo brakło na to przestrzeni - jest mało roślin 'strzelistych', które wstrzelają się do 20 cm wysokości :P , a jeśli już to zwykle mają również wybujałe wymagania, które nie pasują do tych mrówek (np. potrzeba ciągłej wilgoci, słońca). Miałam Armerię maritimę, ale zwiędła od wilgoci w formikarium, bo wentylacja nie wyrabiała, pojawiła się także na roślinkach od tego pleśń. To dobry pomysł przy dużym formikarium, budowanym z myślą o dobrej wentylacji (szczeliny z dużą różnicą poziomów po obu bokach, siakieś wiatraczki i etc.), wykonane bardziej fachowo niż siatka na krzywym akwarium :D

Podobają mi się terraria, gdzie jest dużo mchu, pełno roślinek, majestatycznych gałęzi etc. Tyle że w terrariach są duże i mniej lub bardziej barwne płazy i gady, które widać jak na dłoni zwykle między tym wszystkim. W przypadku mrówek chcę je widzieć jak sobie łażą i "zwiedzają" zakamarki, grzebią w kamykach i przenoszą zapasy. stąd wziął się jasny piasek i jasne kamyki. Fajnie by wyglądało takie zarośnięte niczym w lesie, ale gdzie ja bym moje maluchy zobaczyła - to nie dla mnie :P

Obecnie zakątek roślin wygląda trochę niemrawo, ale myślę, że Sedum rubrotinctum się kiedyś trochę rozrośnie, jak się mocniej ukorzeni. Widzę, że warunki jako jedynej roślince tam naprawdę pasują.
Chciałabym trochę mchu napchać w te sukulenty, tylko nie bardzo wiem jak je "zasadzić". Przyniosłam trochę wyciągniętych z trawnika mchów, ale się nie przyjęły na siatce. Z zasuszonym też nie mam co kombinować, bo formikarium stoi obecnie na parapecie i wszystko, czemu się umarło, po prostu blaknie na słońcu.

Kieeedyś.. kieeedyś... jak mnie będzie stać, to może.. ;p

PostNapisane: Cz mar 20, 2014 6:39 pm 

A co powiesz na coś takiego? :)

http://www.eusozial.de/viewtopic.php?f=18&t=2565

PostNapisane: So wrz 19, 2015 6:02 pm 
Moderator

Powracam z nowinkami.

Około tygodnia temu przeprowadziłam.. albo inaczej - zaczęłam przeprowadzać mrówki do tego samego formikarium, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Tym razem głównym jego elementem jest .. gniazdo ziemne, a w zasadzie piaskowo-gipso-gliniane.

Wypełnienie gniazda w ok. 90% stanowi biały piasek zmieszany z niewielką ilością startej na pył gliny i jeszcze mniejszą ilością gipsu. Całość nie powinna się osypywać i chłonie ładnie wodę. W razie gdyby coś, u dołu gniazda znajduje się pojemnik na wodę wykonany z pudełka tic-tac. Pudełko ma kilka dziurek (by odprowadzać powietrze i ewentualny nadmiar wody) i prowadzi do niego giętki wężyk. Pojemniczek zamknięty jest gipsową wylewką (do niej wchodzi owy wężyk). Gips ma powoli uwalniać do piasku zawartą w zbiorniczku wodę by w razie co nie zalać od razu pobliskich korytarzy. Nie testowałam jeszcze tego rozwiązania w gnieździe - wiem, że działa na zewnątrz :P Dodatkowo na arenie umieściłam probówkę z wodą.
Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 14.07 KiB | Przeglądane 1904 razy ]

Reszta to dość standardowy u mnie ostatnio wystrój - wysuszone rośliny. Coś takiego nie więdnie i nie traci koloru na słońcu (bardziej już nie może). Wszystko co w nich i na nich żyło prawdopodobnie już samo 'zdechło'. Podłoże to piasek i pumeksowe białe kamyczki.

Początkowo mrówki wolały mieszkać na arenie (pod folią na której wysypane były resztki wyschniętej na wiór ziemi doniczkowej, w której przemieszkiwały przez tydzień po wydobyciu ich z gipsu) i tylko kilkanaście z nich zwiedzało górę gniazda, nie zamierzając kopać oczywiście. Wykonanie śrubokrętem pionowego dołka, a później ukośnego, również nie dało efektu. Mrówki zaczęły kopać dopiero po kilku dniach, gdy dołek częściowo zakryłam kamyczkiem i wrzuciłam do niego kokony.. W pierwszym dniu powstały pierwsze dwie komory i jeden poprzeczny tunel. Obecnie gniazdo to kilka poziomych tuneli i kilka niskich komór.

Album zdjęć formikarium na stan dzisiejszy znajdziecie tutaj:
https://www.flickr.com/photos/116447848 ... 8789489922

PostNapisane: So wrz 19, 2015 7:24 pm 

Naprawdę świetnie to wygląda!

Zobaczymy jak wypadnie to w praktyce, ale zapowiada się bezproblemowo ;) Bardzo ciekawi mnie widoczność w takim gnieździe. Możesz zrobić filmik w powiększeniu "oprowadzający" po korytarzach zrobionych przez mrówki?

Ps. Teraz wpadłem na pomysł, że w celu wzmocnienia korytarzy można by użyć zakopanych pionowo nitek (w jakimś naturalnym kolorze, żeby nie wyglądało to badziewnie w przypadku odkopania przez mrówki :P). Działałyby tak jak korzenie roślin.

PostNapisane: So wrz 19, 2015 8:34 pm 
Moderator

Widoczność jest na razie znikoma. Widzę, że niektóre korytarze i komory są na przestrzał, jednak co się w nich dzieje jest głównie domysłem. Przede wszystkim dlatego, że żadna ze ścian gniazda nie styka się ze ścianą formikarium. A po drugie dlatego, że obecne komory i korytarze są wąskie i jeszcze w trakcie rozbudowy.

Obecnie taki stan rzeczy nie jest dla mnie problemem, naoglądałam się już ich sporo :) Poczekamy, zobaczymy.

Strefa czasowa: UTC + 1