www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pn paź 23, 2017 7:58 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: So lip 29, 2017 10:36 pm 

Ten post zamierzałem napisać już daaaaaawno temu.. Ale moje lenistwo wzięło górę i jakoś nigdy nie udało mi się ukończyć budowy aż do dziś, no może zeszłej środy :P
Tak więc może zacznę od tego, że u mnie budowa formikarium to są jakieś 3 w porywach do 4 prób odlania samego gniazda. Tutaj skończyło się na drewnianym choć pierwsze chyba 3 były gipsowe :P
Gniazdo gipsowe nr 3 akurat zostało zatwierdzone przez mój zmysł estetyki i jest sprawne tylko miało problem z tym że cała arena wilgotniała od niego przez słabą wentylację lub moją głupotę, sam nie wiem. Ogólnie trafi do nowego formikarium jak tylko uda mi się przytwierdzić do niego mech (życzcie mi szczęścia :/ )
Także wracamy do tematu, formikarium jest dla Camponotus ligniperdus więc jako, że arena, wentylacja czy wystrój były dla mnie najmniejszym problemem zaczniemy od gniazda :)
Gniazdo jest zrobione chyba z drewna dębowego, przynajmniej mam nadzieję, że jest z tego co myślę :P Ma ono grubość ok 2,5 cm, wiem mało powinno mieć wg mnie minimum 3, ale cóż nie można mieć wszystkiego :) (nie miałem po porostu takiej deski) Użyłem frezarki ręcznej obvs (frez fi 14) komu by się chciało to dłubać :P Korytarze frezowałem na głębokość ok 9 mm, a głębsze komory na ok 1,4 cm. Teraz myślę, że jest to troszeczkę za mało bo królowa nie może się swobodnie obrócić, ale widzę że nie przeszkadza jej to zbytnio bo i tak wisi na ścianie :P
Aaaa! Oczywiście zapomniałem, przed frezowaniem przeheblowałem deseczkę z dwóch stron i przyciąłem na wymiar chociaż to jest raczej oczywiste ;)
Całość jest przyklejona do szyby akwarium za pomocą silikonu przezroczystego (używam zwykłego neutralnego nigdy nie miałem jakichś problemów) w razie gdybym chciał kiedyś odkleić złoże i wymienić na nowe. Jak na razie to sposób montażu sprawdza się choć między szybą a gniazdem jest malutka luka w którą wpadają odpady (nie wszystko będzie idealne :/)

Fotki gniazda:
Pierwsze wejście
Drugie wejście
Całość

Następna część czyli arena, areną jest akwarium w którym jedyną modyfikacją było dowiercenie 2 otworów: jednego 8 mm a drugiego 10 mm do wentylacji. Powiem tak, na etapie kiedy zamawiałem otwory nie wiedziałem, że skończą tam camponotusy, teraz ta dziurka 8 mm jest tak szczerze bezużyteczna bo wężyk wetknięty bd miał średnice 6 mm i jako tako słabo będzie się przeciskać przez to robotnica :/ Ale cóż przynajmniej jest, może znajdę dla niej jakieś zastosowanie... Klapy mam dwie, wiem dziwne ale już tłumaczę :P Pierwsza siedzi ciasno na "szynie" i jest bez wentylacji a druga chodzi lekko i wentylacje posiada, teraz zapytacie po co? Pierwsza to prototyp w którym zapomniałem o wentylacji co poniekąd zaowocowało zawilgoceniem areny, wiem miało być zaskakujące zastosowanie ale cóż :) Jakby ktoś pytał otwory mają średnice 10 mm i ta metalowa obwódka to nic innego jak podkładki które znalazłem w garażu, a i użyłem plastikowej siatki mesh z starego filtra kurzu. Rozwieje wasze obawy, mrówki tego nie przegryzły, przynajmniej jeszcze choć kilka prób miały.
(może dla poprawy humoru dodam, że kiedy odlewałem gniazdo nr 3 to stłukłem dno akwarium *kurtyna*)
Ps. Możecie również zobaczyć tutaj wystrój areny :P Kamyczki to jakieś kamyczki z zoologa, te pomarańczowe kamyczki to bursztyn którego nazbierało się w moim domu przez lata
w sumie tak jak i użytych muszelek. Cały zamysł to była jakaś plaża ale piasek kwarcowy był droższy niż kamyczki więc poszedłem w kamyczki :P

Foty areny:
Bok z piękną izolacją
Całość
Klapa

Teraz kwestia, która zastanawia wszystkich, jak to to nawadniać? Nijak... Żeby drewno się nie wygięło gniazdo nie będzie nawadniane. Mrówki oczywiście mają probówki z wodą na arenie, taki patent ktoś już stosował chyba przy 2 gniazdkach czterokropka. Wiem nie jest to najwygodniejsze dla mrówek, można było użyć korka ale nie byłoby tego efektu :P Zobaczę jak to wpłynie na kolonie i jeśli nie zapomnę to napiszę relacje w dzienniku :) (probówki tak jak i karmidełka zostały wyjęte z areny na czas sesji :P)
Swoją drogą jeśli ktoś zauważył gniazdo stoi na deseczce sklejonej z 2 kawałków dębu po bokach i jednego kawałka orzecha, nie została potraktowana jeszcze olejem, ale będzie!
Nie widać tego na zdjęciach ale deska jak i gniazdo stoi na przyklejonych nóżkach czy podkładkach z cieniutkiego korka.
Więc to tyle na teraz jeśli chodzi o to gniazdo, choć swoją drogą planuję dorobić temu formikarium oświetlenie, wiatraczek dla lepszej wentylacji (tak szczerze boję się o to drewno :P) jak i regulowane ogrzewanie :) Jak całość zostanie skompletowana napiszę :)

Natomiast teraz zapraszam do dyskusji ;)

Strefa czasowa: UTC + 1